barrier=wall
height=0.4
width=0.12
colour=grey (jeśli np. szary)
material=concrete (jeśli np. betonowy)
source=knowledge
Pozdrowienia,
Marek
barrier=wall
height=0.4
width=0.12
colour=grey (jeśli np. szary)
material=concrete (jeśli np. betonowy)
source=knowledge
Pozdrowienia,
Marek
A propos - JOSM podpowiada knowledge i survey do wyboru (poza pobraniem nazwy podkładu), ale nie wiem, czym to się różni, zwłaszcza, że w opisie klucza source nie widzę gołej wartości “knowledge”, jest tylko “common knowledge” i “local knowledge”:
Pojęcia nie mam, ale warto się faktycznie dowiedzieć…
Powiedzcie mi czy dodawanie kolorów murków, wymiarów ma jakiś głębszy sens/zastosowanie? Komu i do czego to się może przydać i czy to też da się w ogóle odczytać z map w jakichś aplikacjach?
Hmm. Wydaje mi się, że w moim przypadku bardziej stosowne będzie source=survey.
Byłem na miejscu, dotknąłem, zmierzyłem. To chyba podpada pod badania.
PS. Dziękuję Marku za szybką reakcję
Kolor to nie mam pewności, ale wysokość ma sens. Szczególnie dla służb wszelakich, np. dobrze wiedzieć, czy ratując powodzian przepłyniesz nad przeszkodą czy nie.
Kolor to tylko dla renderingu 3D może się przydać.
source=knowledge
Przykład: droga, raz w życiu nią jechałem, jak miałem 10 lat, wiem że jest asfaltowa więc daje surface=asphalt.
source=survey
Przykład: Idę na autobus, po drodze odpalam osmanda/osmtrackera i robię punkty poi
Ogólnie to:
local knowledge - informacja oparta na lokalnej wiedzy (mieszkańcy, pracownicy danego biura, itd)
common knowledge - informacja oparta na wiedzy powszechnie znanej. Np: plac w centrum Krakowa to Rynek krakowski.
survey - informacja oparta na pomiarach, badaniach, itd.
Mam pytanie. Ulica Agaty jest wyświetlana w następujący sposób: Agaty, Jeziorki, Warszawa. Powinno się wyświetlać: Agaty, Ursynów, Warszawa. Agaty jest ustawione jako place=neighbourhood i is_in:suburb=Ursynów. Ursynów jest otagowany jako suburb. Dlaczego więc wyświetla w ten sposób?
local knowledge - informacja oparta na lokalnej wiedzy (mieszkańcy, pracownicy danego biura, itd)
common knowledge - informacja oparta na wiedzy powszechnie znanej. Np: plac w centrum Krakowa to Rynek krakowski.
survey - informacja oparta na pomiarach, badaniach, itd.
Tak z grubsza to rozumiem, ale jak oznaczam sklep w okolicy, gdzie jestem, to przecież kiedyś go widzę i tak, więc najpierw robię “survey”, a potem to już “local knowledge”, bo ją już nabyłem - więc tak naprawdę różni się to tylko tym, czy jestem lokalsem, czy przyjezdnym. Z tego wynika mi tyle, że nie są to jakieś ścisłe podziały, a w dodatku warto założyć bilecik na JOSM-a, żeby może uwzględnili wszystkie (albo choćby więcej) wartości tagów opisane w kluczu “source”.
Dla mnie ważne jest, aby tag source był w ogóle. Czy to będzie local_knowledge czy survey to “jeden pies” Ważne, aby było wiadomo o co chodzi.
W mojej okolicy jest kilka obiektów typu punkt (np.: https://www.openstreetmap.org/node/1238880247). Czy istnieje sposób na połączenie/przerobienie tych punktów na obiekty typu “droga”, które przedstawiają ten sam obiekt w terenie (np.: https://www.openstreetmap.org/way/303048119)?
Pozdrawiam
Grzegorz
Coś zrobiłem źle bo obiekty: https://www.openstreetmap.org/way/303048150, https://www.openstreetmap.org/way/303048157 oraz https://www.openstreetmap.org/way/303048129 nie są widoczne na mapie: https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.41460/17.07975.
Jak zdiagnozować samemu takie błędy?
Pozdrawiam
Grzegorz
Po prostu trochę poczekaj i odśwież stronę za kilkanaście minut.
Im mniejsza edycja w danym kafelku mapy, tym dłużej poczekasz na zmiany. Poza tym wszystko zrobiłeś ok.
Pozdrowienia,
Marek
Edit:
Dzięki serdeczne za edycje w Swarzędzu! Podkład z Geoportalu ma tam bardzo dobrą jakość. Można bardzo precyzyjną i szczegółową mapę tam narysować.
No ale dłubania trochę przy tym będzie …
Dla mnie ważne jest, aby tag source był w ogóle. Czy to będzie local_knowledge czy survey to “jeden pies” Ważne, aby było wiadomo o co chodzi.
Domyślam się. Z mojej perspektywy jednak to pole jest dość kłopotliwe, bo korzystam ze źródeł mieszanych, czyli zwykle robię rozgląd w terenie, a następnie konfrontuję geometrię ze zdjęciami z Geoportalu, więc najczęściej podaję dwa źródła (ze średnikiem). Informacja jest więc szczegółowa, ale niestety nie do końca wiadomo, o co chodzi.
Po prostu trochę poczekaj i odśwież stronę za kilkanaście minut.
A ja myślę, że się nie pojawią (ikonka banku przecież już jest).
Przypuszczam, że ten obszar pedestrian “przykrywa budynki” (może się mylę).
Jeśli myślę właściwie, to może trzeba z tego obszaru zrobić multipolygon i wyciąć w nim budynki.
multipolygon już był wycięty. Powinno się już pojawić…
Po prostu trochę poczekaj i odśwież stronę za kilkanaście minut.
Im mniejsza edycja w danym kafelku mapy, tym dłużej poczekasz na zmiany. Poza tym wszystko zrobiłeś ok.
A jednak nie zupełnie.
A ja myślę, że się nie pojawią (ikonka banku przecież już jest).
Przypuszczam, że ten obszar pedestrian “przykrywa budynki” (może się mylę).
Jeśli myślę właściwie, to może trzeba z tego obszaru zrobić multipolygon i wyciąć w nim budynki.
A jakże, zrobiłem multipoligon. Tylko źle dopisałem tagi. Zamiast relacji otagowałem outline.
A ikonka banku pochodzi od węzła, a nie od drogi.
Edit:
Dzięki serdeczne za edycje w Swarzędzu! Podkład z Geoportalu ma tam bardzo dobrą jakość. Można bardzo precyzyjną i szczegółową mapę tam narysować.
No ale dłubania trochę przy tym będzie …
Nie ma problemu. Na początek zrobię moje osiedle. A potem polecę dalej. Na szczęście ktoś mi już pomaga.
PS. Geoportal geoportalem, ale lokalsa nikt nie pokona
czyli zwykle robię rozgląd w terenie, a następnie konfrontuję geometrię ze zdjęciami z Geoportalu
Ja bym zrobił tak:
source=survey
source:geometry=geoportal