Współpraca z MaxiMapa - obrysy jezior

Hej!

Wczoraj spotkałem się z p. Cezarym Karpińskim z firmy MaxiMapa. Firma korzysta z naszych danych i w ramach obopólnej współpracy chciałaby przekazać nam dane o obrysach jezior w Polsce - obrysy są zrobione bardzo dokładnie na podstawie zdjęć z Geoportalu. Poza obrysami jest też ponoć sporo danych o roślinności przybrzeżnej.

Mogą nam to bez problemu wyeksportować i dać. Pytanie do prawnika czy potrzeba jakiejś pisemnej podkładki skoro dane są z geoportalu. Pytanie do kogoś kto by umiał to zaimportować, w jakim chcecie formacie.

Oczywiście nie są to wszystkie zbiorniki wodne tylko jeziora o jako takim znaczeniu (firma robi mapy głównie dla wędkarzy i żeglarzy).

Dodatkowo bonus:

  • firma nawiąże współpracę z kimś kto im pomoże w ogarnięciu jak się importuje dane z OSM do bazy danych i w jaki sposób ożenić z tym QGIS. Firma jest w Warszawie, więc raczej dobrze by było aby taka osoba też.
  • firma nawiąże współpracę z osobami pasjonującymi się szeroko pojętą tematyką rekreacji związanej z wodą (wędkarstwo, żeglarstwo, itp). Chodzi o zbieranie różnych danych terenowych oraz POI (dane byłyby przekazywane zarówno do firmy na ich licencji i jak i mogły by bez problemu być wrzucane do OSM jako OdBL)

Oczywiście za każdą z tych rzeczy byłoby wynagrodzenie do uzgodnienia.

Bonus 2:

podobnie jak PKT, byliby zainteresowani zasponsorowaniem nagród/upominków dla zaangażowanych mapowiczy. Choć zapewne najbardziej by ich ucieszyło coś związanego z mapowaniem jezior :).

O ile mnie pamięć nie myli, osoba z maximapa.pl była na przedostatnim walnym?

Mamy sporo do ogarnięcia w sprawie routingu wodnego :slight_smile: na większości rzek brakuje śluz i jazów.

W sprawie dróg już wygląda całkiem nieźle, często porównuję “z przodującymi producentami na rynku” i jest często lepiej. Natomiast w sprawie wodnych szlaków, na szczęście jesteśmy wszyscy na tym samym poziomie, także fajnie byłoby “wyskoczyć” do przodu.
Ostatnio wspominałem o routingu wodnym, w porównaniu do Europy (Niemcy, Holandia), jesteśmy właściwie wielką białą plamą.
Czy dane maximapa zawierają również dane takie jak wspomniał Dotevo? Czy są to wyłącznie obrysy zbiorników wodnych.
Sądzę, że należy import zrobić ręcznie, czyli porównać z tym co już jest u nas.

Z tego co wiem to są tylko jeziora - rzeki i kanały są chyba poza ich obszarem zainteresowań. W jakim chcecie to formacie? SHP?

Importował raczej nie będę za to chętnie ogarnąłbym temat importu osm do bazy, postgis, qgis-a i inne gadżety… skoro chcą wyrazić wdzięczność w biletach NBP :slight_smile:

QGIS czyta dane OSM. Myślicie, że da się sprzedać tę informację? :wink:

QGIS ma nawet plugin do overpass http://plugins.qgis.org/plugins/QuickOSM/
Wpłaty przyjmuję na konto BTC :slight_smile:

haha, przekażę im ;). Z tego co słyszałem to walczyli na własną rękę, ale chyba wg jakiegoś starego manuala, bo na imporcie czystych XML-i udawało się zarżnąć każdą maszynę ;). No i ponoć SHP z geofabrik to jakaś straszna porażka, więc pierwsze spotkanie z OSM od kuchni było ciężkie ;).