Wizualizacje i analiza danych

To nie ja dawałem te tagi. Dodałem tylko właściwe linki do Wikipedii oraz numer ewidencyjny z rejestru zabytków. Ja bym pewnie dodał inne, ale na razie tego nie ruszam. Może kiedyś poprawię, uzupełnię (chyba, że do tego czasu zrobi to ktoś inny).

Na w/ostzm dodałem możliwość przeglądania zmian wprowadzonych od ostatniej pełnej godziny. Oczywiście, ma to sens przede wszystkim, gdy serwer jest na bieżąco. Jednak włączając tę warstwę z ostatnimi 24 godz. mamy najbardziej aktualny obraz “ostatnich” zmian. Warstwa jest czyszczona po każdej pełnej godzinie (przetwarzanej na serwerze). Jest trochę do poprawki, ale działa.

Na górze strony w/ dodałem informację z datą aktualnie przetworzonej na serwerze zmiany. Będzie widać opóźnienie w przetwarzaniu.

A jednak poprawiłem. Miałem uruchomionego JOSM-a z tym obszarem, więc zmieniłem Pałac Branickich z castle na manor (rezydencja). Mam za to inne pytanie: czy na jakieś wizualizacji OpenStreetMap wyświetlają się parkingi / stojaki dla rowerów? Dodałem takowy i nie widać go na renderze w żadnej z dostępnych wersji na openstreetmap.org (Classic, MapQuest, Transport a nawet Cycle).

Mocno niedokończona mapa ale można sprawdzić stojaki :wink:

Dziękuję. Jest ten stojaczek com go umieścił przez JOSM-a na mapie OSM. Dziwi mnie tylko, że na Cycle się to nie renderuje. Da się to komuś zgłosić, by się stojaki-miejsca parkingowe dla rowerów także na niej renderowały?

Renderują się. http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.06726&mlon=19.94548#map=18/50.06726/19.94548&layers=C (z capacity>= 20 pokazuje się inna ikonka).

Patrz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenCycleMap#Update_cycle

Dzięki. Doczytałem. Robią równoległą kopię danych rowerowych na innym serwerze i zmiany mogą pojawiać się nawet w ciągu 24 h.

Witam,
Mam dziwny problem. Po wejściu na stronę http://osmapa.pl/konkursy/pikietaz/ na laptopie oraz pc-ie w domu i pikietaż wyświetla się automatycznie i bardzo ładnie pokazuje dane. Natomiast na 2 komputerach, które mam w pracy mała ładuje się bardzo ładnie, ale nie widać pikietażu.
Czy są jakieś szczególne wymagania co do działania mapy?
Sprawdzałem na 2 kompach z win7, na 3 przeglądarkach(IE, FF i Chrome).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za wskazówki :slight_smile:

Masz zablokowany port 5001. Widocznie Ci w pracy blokują firewallem porty inne niż 80.

Wiem, że było już o tym w marcu (przykład na overpass) ale od jakiegoś czasu miałem potrzebę zrobić coś nowego :wink:
Nie jest to może mapa jakoś szczególnie przydatna, jednak nie była zbyt pracochłonna.

Chodzi o tag population dla obiektów place. Na mapie działa dla zoom=6…13. Dla 12 i 13 na warstwie pojawiają się dodatkowo nazwy miejscowości i wartość tagu.

Jeszcze jedna warstwatag population gęstość zaludnienia dla granic z admin_level=6 (powiaty).

Warstwy na w/admin pokazują teraz gęstość zaludnienia w gminach i powiatach.

Dziury na tej mapie pokazują uszkodzone granice. Dla danych ludnościowych przygotuję oddzielną tabelę przechowującą niepopsute dane (dane ludnościowe i tak nie zmieniają się często).

I teraz coś bardziej przydatnego:
Dzięki pomocy balroga i Jendruska powstała na w/adresy warstwa pokazująca stosunek liczby ludności na adres (testowo w łódzkim) w gminie (admin_level=7). Wyliczone wartości podzieliłem na 4 grupy:

  1. liczba 0-5 ludzi/adres (ciemno zielony) — prawdopodobnie kompletna adresacja
  2. liczba 5-10/adres (jasno zielony) — podejrzane o kompletną adresację
  3. liczba 10-500/adres (pomarańczowy) — część adresów dodana
  4. liczba 500+/adres (czerwony) — bardzo mało adresów
  5. brak kolorowego obszaru (na razie w łódzkim) — brak adresów lub uszkodzona granica (do czasu aż wydzielę dane do “stabilnej” tabeli).

Grupy 2-3 to grupy, które mogą być zakwalifikowane błędnie w przypadku np. miejscowości z blokowiskami, gdzie na jeden adres przypada wielu mieszkańców.
Nie wiem jak wygląda sprawa kompletności adresów w Łodzi ale mimo ich dużej liczby, Łódź wpadła do 3. grupy. Jeśli ktoś wie/mógłby sprawdzić ile powinno być adresów w Łodzi, to w OSM mamy ich ok. 57k (przy populacji 711k daje to ok. 12,5 ludzi na adres — więc dość blisko granicy).

W związku z tym proszę o uwagi czy te przedziały nie powinny być trochę przesunięte (pewnie będzie to lepiej widać przy całej PL).
Tak czy siak w większości przypadków widać brak importów w gminach (grupy 3-4).
Ponieważ dane do tej mapy trochę się liczą, będę to aktualizował raz na dobę.

PS. Legendy graficzne pojawią się później.

Być może dobrym pomysłem byłoby uzależnienie ilości osób/adres w zależności od całkowitej ilości ludności w danym rejonie - w małych miejscowościach są głównie domki jednorodzinne - tam podane wyżej liczebności grup powinny doskonale się sprawdzać. W dużych miastach takich jak np. Łódź istotną część adresów (może nawet więcej niż połowę) stanowią bloki dziesięciopiętrowe - gdzie 12.5 osoby na adres oznaczałoby, że w większości mieszkań zamieszkują pojedyncze osoby (lub, przy adresacji klatek 5a, 5b itd. zamiast 5, 6 itd. większość mieszkań jest pusta - a z tego typu adresami bywa różnie).
Tak czy siak nie mogę się doczekać, aby zobaczyć tę wizualizację w moim regionie - świetna robota :wink:

Myślałem o tym.
Z tym, że ta zależność już zawiera populację w gminie (populacja/liczba adresów). Może trzeba by do zależności wprowadzić powierzchnię.

No generalnie trzeba by użyć jakiejś funkcji klasy pierwiastkowanie, by zmniejszyć przyrost mianownika wraz z liczbą ludzi, ale:

sqrt(populacja) / adresy

Może zbyt wcześnie agresywnie obcinać przyrost ludzi. Ale może np. coś takiego:

 (max(populacja, 5000) + max(populacja - 5000, 0) / 10) / adresy 

Gdzie 5000 to liczba graniczna, powyżej której zakladamy, że pod jednym adresem pojawia się wiele mieszkań, a 10 - to liczba mieszkań pod jednym adresem.

Ale to trzeba by sprawdzić empirycznie na danych, jakie współczynniki przyjąć do takiej funkcji.

Niemniej, bardzo się cieszę, że udało Ci się to zrobić wielkie dzięki. Tylko mam wrażenie, że w tej chwili osmapa.pl leży (isup.me też tak twierdzi…).

Czy miało być:


 (min(populacja, 5000) + max(populacja - 5000, 0) / 10) / adresy 

Wtedy to może zadziałać (po dobraniu liczby 5000 oraz liczby 10, można też sprawdzić, czy nie dzielić przez “10” tylko tej nadwyżki ponad “5000”. Ja myślałem raczej o użyciu instrukcji warunkowych, przeszło mi też przez głowę użycie logarytmu, ale progowanie powinno lepiej się sprawdzać (średnie miejscowości (małe miasta) to sporo bloków ale czteropiętrowych; duże miasta to sporo bloków dziesięciopiętrowych). Oczywiście nie należy się bać liczb większych od 10 w mianowniku - liczba mieszkań w jednej klatce to oczywiście co najmniej 2 razy ilość pięter - ale to jest chyba oczywiste - mniej oczywiste jest jaki procent populacji dużych miast mieszka w blokach itp.).
Zresztą jak importujemy adresy, to raczej całą miejscowość jednocześnie?

Zerknijcie proszę — zależność wyliczyłem z ostatniego wzoru i pokolorowane wg wcześniej podanych przedziałów.
Duże miasta chyba się załapały ale widzę też kilka zielonych gmin, które nie posiadają pełnej adresacji. Lepiej było gdy miejscowości o dużej liczbie adresów były pomarańczowe, bo i tak nikt nie będzie robił w nich importu. Może jak pisaliście — kwestia doboru odpowiednich wartości. Możemy poeksperymentować, bo sumy na gminę mam policzone a liczenie zależności to już moment.

Slusznie, że bierzesz dane ze wzoru Dosmissa - dobrze wyłapał mój błąd.

Jeżeli chodzi o weryfikację mapy, to może warto na czas testów dodać napis dla każdej gminy w postaci:

$ludność / $adresy = $wynik

Podmieniając konkretne wartości, co może ułatwić spojrzenie, jakie zmiany w progach trzeba zrobić (zarówno do wzoru, jak i do kolorowania).

Dodałem napisy do mapy (zoom=10+). Poniżej równości znajdują się: wynik ilorazu i w nawiasach wynik Waszego wzoru.
Mam nadzieję, że przez pośpiech czegoś nie popsułem.

Myślę, że można spróbować zmienić liczbę “5000” na “15000” wszędzie we wzorze WiktoraN z moją poprawką literówki i zobaczyć, jak to wtedy zadziała. Zauważyłem też, że po wybraniu (tylko) granic administracyjnych niektóre obszary kolorowane są inaczej, niż inne - czy oznacza to, że wiesz (wizualizacja wie), czy jest to gmina miejska czy wiejska?