Styl do Maperitive dla map drukowanych

Błędu żadnego nie było. Wydaje mi się ze mam za mało Ramu na tak dużą mapę, spróbowałem a4 zrobić i dało rade przy 2GB Ramu lecz już a3 nie chciało. W Mapertivie zrobiłem ta mapę na taki rozmiar tylko jest problem z dps, mianowicie jest 96dps a to stanowczo za mało i jest problem z wydrukowaniem jej.

Hę? Zdaje się, że nie przydzieliłeś dla Javy całej pamęci. Ja na 1 GB bez problemu do A1 dochodzę przy 300 DPI. Przy odrobinę większym B1 muszę już trochę zmniejszyć (przy 250 DPI się generuje, dokładnej granicy nie szukałem).

Niestety nie wiem dokładnie jak zmienić przydział pamięci dla Javy w Windowsie. Niby jakąś instrukcję znalazłem i zalinkowałem, ale szczerze nie wiem czy działa.

Zmienilem w Javie ten przydzial pamieci (type -Xms2048m - that assigns 2GB memory for the Java.) jak w linku do win7, to samo zrobilem na xp i dalej robi mapy po 0 Kb ( oczywiscie a4 robi normalnie ) , ktorych nie moza otworzyc. Tak samo jest na 200 dpi jak i na 300 dpi.

A spróbuj -Xmx2048m lub -Xmx2048M

Dalej nic nie wychodzi, zmienilem dpi na 200 i okazalo sie ze juz a3 tez moge wygenerowac lecz a2 juz nie. Ustawilem na (-Xmx2048m lub -Xmx2048M), zaden z nich nic nie pomogl.

A może warto by to dołączyć do https://pl.wikibooks.org/wiki/OpenStreetMap, może zrobić jakąś sekcję obok Walking Papers?

W ten sposób w jednym miejscu zgromadzimy wiedzę, o takim sposobie mapowania.

A przy okazji - mógłbyś też wytłumaczyć, jak się ma Maperative do Mobaca? I dlaczego używasz obu programów, zamiast np. tylko Maperative’a?

Są to dwa różne programy, które łączy tylko to, że są związane z mapami. :slight_smile:

Maperitive służy do prostego renderowania map. Pobierasz dane z OSM, ładujesz lub tworzysz własny styl, odrobina magii i masz własną mapę.

Mobac natomiast wykorzystuje gotowe rastrowe mapy (czy gotowe kafelki, czy serwery WMS) do tworzenia atlasów/map głównie do programów do nawigacji (np. Trekbuddy, OsmAnd, OzieExplorer itp.), dzięki czemu program poznałem. Przy okazji jest możliwość zrobienia mapy do wydruku.

Dlaczego wykorzystuję Mobaca do ostatecznego przygotowania map do wydruku? Oczywiście mógłbym w Maperitive po prostu wyrenderować bitmapę, otworzyć i kliknąć drukuj. Tylko nie miałbym wtedy pełnej kontroli nad wydrukiem — ile stron będzie liczył (i czy jakaś nie będzie w połowie pusta), drobnego zachodzenia na siebie poszczególnych stron (jak w sklepowych atlasach), informacji która strona jest powyżej i poniżej (znów jak sklepowych atlasach) itd. To wszystko daje mi Mobac właśnie.

A poza tym znalazłem małą drukarnię, gdzie przy druku wielkoformatowym dają 10% zniżki, jeśli się wydruk przygotowało w PDF. :wink:

To jak byś te informacje umieścił w swoim opisie, to przyszłe pokolenia będą Ci wdzięczne (tak jak i ja teraz :))

Jak wrzucę przykładowy PDF złożony w Mobacu (oczywiście zapomniałem sobie gdzieś wrzucić, a chwilowo będę poza domem) to raczej nie będzie wątpliwości dlaczego lepiej w nim przygotowywać mapy do druku. :slight_smile:

Tymczasem uzupełniłem opis o zrzuty ekranu: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Psadk/Maperitive

Witam, mam jeszcze takie pytanie. Czy w mobacu mozna ustawic polozenie pionowe lub poziome kartki? Poniewaz kazde generowanie robie to w pionie.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Mobac_settings_paper_atlas.png

W ustawieniach można wybrać Landscape (czyli w poziomie).

I znowu pojawia sie kolejny problem :frowning:

Generuje mape w formacie na A0 przy 200dpi, to juz sukces. Lecz ta mapa zajmuje jakies 1/4 papieru w rozmiarach 84x118. Mozna ja jakos rozciagnac ?

Oczywiscie przy " Crop:30% " bo jak jest wiecej to juz nie generuje.

Po prostu taki rozmiar ma zaznaczony fragment na danym zbliżeniu.

Musisz albo wybrać mniejszy format papieru, albo zaznaczyć większy obszar, albo dać większe zbliżenie.

Dorwałem na chwilę komputer wujka z Windowsem i utwierdziłem się tylko w opinii, że ten system jednak nie jest normalny. Na szczęście po drodze udało mi się znaleźć jakieś rozwiązanie, które może jest trochę nerdowskie, ale działa.

Utwórz plik wsadowy .bat (np. mobac.bat) o treści:

java.exe -Xmx2048m -jar Mobile_Atlas_Creator.jar

i uruchamiaj program za jego pomocą. Oczywiście 2048m należy dostosować do zasobów swojego komputera: 1024m dla 1GB RAM, 4096m dla 4 GB RAM itd.

Jak nikt nie będzie potrafił znaleźć normalniejszego sposobu na ustawienie pamięci dla Javy, to dodam to do opisu na wiki.

Można też parametry przekazać jak się skrót zrobi.

Ale .bat jest też podawany jako sposób przy JOSM, więc pewnie lepszych metod nie ma.

Udało mi się wygenerowac mape w 4xa0, i mam jeszcze takie pytanie:

Czy mozna jakos dodac nagłówek do mapy odrazu w mobacu?

Z góry dziekuje za pomoc :slight_smile:

P.S.
Plik wsadowy ( java.exe -Xmx2048m -jar Mobile_Atlas_Creator.jar ) nie dziala na Xp.
Dziala pod taka wersja " java -jar Mobile_Atlas_Creator.jar -Xmx 2048M " .

A pod win7 odpala na takim pliku:

@ECHO OFF
SET BINDIR=%~dp0
CD /D “%BINDIR%”
“%ProgramFiles(x86)%\Java\jre7\bin\java.exe” -Xmx4096M -Xms4096M -jar Mobile_Atlas_Creator.jar
PAUSE

Obawiam się, że nie. Trzeba by wygenerować PNG (Paper atlas (PNG)) i dodać nagłówek w dowolnym programie graficznym (Gimp, Photoshop, …).

Dzięki. Przerobię ten fragment trochę. Moja wersja zadziałała na W7 nawiasem mówiąc.

Jak już powiesisz mapę na ścianie, to pochwal się fotką. Taka duża musi fajnie wyglądać :slight_smile:

Tymczasem wbrew wszelkim oczekiwaniom wyszła nowa wersja Maperitive i w końcu możliwe jest sterowanie kolejnością rysowania: http://maperitive.net/docs/Properties/PaintingCycle.html

(To teraz musi mi się znowu zachcieć w tym grzebać).

Edycja: styl zaktualizowany, rzeki już się nie rysują na jeziorach, przez które przepływają.

Dzięki za tutoriale - świetna pomoc…

Mam szybkie pytanie: czy jest możliwe zdefiniowanie w .mrules kąta nachylenia generowanych labeli z nazwami miejscowosci.

Tzn dodefiniowanie place: text: name i jego stylu .

Jaki mam problem?

Potrzebuje mapy do wydruku obroconej o zadany kat (akurat tu 15stopni - zalezy mi na prostoktnym wydruku cie z kawalkiem rzeki ktory niestety nie plynie w tym widoku ladnie z poludnia na polnoc). Pomyslem na rozwiazanie jest raster wynikowy ktory obroce sobie w Photoshopie i wykadruje .

Drugi pomysl jaki mi wpadl to zmiana orienatcji mapy w Maperitive o zadany kat - ale niestety po przegrzebaniu dokumentacji nie moge tego znalezc. Moze edycja pliku .osm najpierw.

Prosba o pomoc jezeli ktos przerabial taki problem.

Sory za brak ogonkow.

hmmm

rozwiazałem problem…

  • wygenerowana mapa do rastra ze stylem ktory nie wyswietla nazw miejscowosci
  • reczne nanieseinie nazw w rastrze…

:slight_smile: