Tagowanie dróg polnych

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:snowplowing

Dzięki, to chyba najprostsze z istniejących rozwiązań. (Znalazłem jeszcze propozycję http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Key:winter_service oraz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:maintenance - ten drugi może pomóc rozwiązać również problemy z dziurawymi drogami - szczególnie jakby zrobić ranking gmin rekordzistów :wink: ).

Niezłe :smiley: Dla “ekologów” :D. Dla większości oznacza to jednak, że droga na pewno jest zawsze przejezdna, w odróżnieniu od dróg nie utrzymywanych w zimie w ogóle - te po obfitych opadach śniegu mogą być całkowicie nieprzejezdne dla samochodów osobowych (również dwa tygodnie po opadach…) - a przecież chcemy mieć lepszą mapę i lepsze nawigacje ;).

winter_service=no

W beskidach są tylko takie drogi tzw. utrzymywane na biało ze względu na Natura2000 albo coś w tym stylu.

W moim przypadku był to GOP, więc raczej nie Natura2000 :wink:

To ja może dodam dwa grosze od siebie - wczoraj wróciłem z Mongolii, kraju gdzie np. do jedynego miasta w okolicy potrafi prowadzić pojedyncza droga, która nawet nie przypomina takiej, której zdjęcie wrzucił przemas75. Część trasy biegnie ubitą trawą, część przez błoto i skały, dwa razy musisz przejeżdżać wartką rzekę (bez mostu), itp, itd. Przy ostrożnej jeżdzie, wynajęty przez nas doświadczony kierowca-lokales rozwalił dwie opony w samochodzie terenowym. I każdy, kto tam mieszka musi tą drogę przebyć - terenówką, konno, na motorze, mikrobusem czy starym oplem.

I w tym kraju taka droga to nie jest nic nadzwyczaj niezwykłego - jest ona otagowana jako unclassified, chociaż powinna być zapewne tertiary (dochodzą do niej inne drogi z mniejszych osad). W innym miejscu kraju inna droga unclassified prowadząca do podobnego miasta może być niezłą asfaltówką. Sorry, taki jest klimat. I co z tego, że nawigacja pokazuje planowany czas dojazdu 3h, skoro trasę 170 km robisz w 12 godzin?

Świat nie kończy się na Europie - możemy patrzeć na inne kraje ale trzeba pamiętac o tym, że jeden i spójny system tagowania dróg nie uwzględni całego świata - w jednym miejscu dwupasmowa asfaltówka dla kogoś nie będzie wystarczająca aby była uznana za secondary, a gdzie indziej track biegnący przez pustynie ma znaczenie równe znaczeniu autostrady w innym kraju.

Dlatego typ drogi powinien jedynie odzwierciedlać jej znaczenie w danym regionie - bo na chwilę obecną to nie jest tagowanie pod render tylko tagowanie pod routing, co jest równie szkodliwe. Fakt, że routing potrafi prowadzić po wertepach jest tylko i wyłącznie winą naszego braku tagowania (smoothness, itp) oraz algorytmów routingu, które są robione w krajach gdzie drogi są dobrej jakości i nie uwzględnia się uwarunkowań innych krajów.

IMHO inną sprawą, którą warto by tu poruszyć jest propozycja tagów nazwijmy to algorytmicznych, które by były wskazówką dla silników routingu.Takie dane mogłyby być zbierane przez aplikacje, mierzące np. średnią prędkość na odcinku, ilość dziur (akcelerometr), konieczność częstego hamowania (gps + akcelerometr), itp.

np.

routing:try_to_avoid=yes (wstawiane przez człowieka, jeżeli chcemy na odcinek nałożyć jakąś “karę” w algrytmie, np. przy drogach bardzo złych)
routing:avg_speed=X (kmh)
routing:surface_quality=X (1-100, mierzenie ilości dziur akcelerometrem)

to jest luźna propozycja, która może rozwiązać problem a nie fakt, czy odcinek zaznaczymy jako track czy unclassified+unpaved.

To prawda.
Jak wspominałem, pojawi się pod koniec roku aplikacja umożliwiająca zbieranie różnego typu danych. Od dawna popieram zbieranie informacji o smoothess. Dyskusje na temat tego tagu sprowadzały się do tego, że jest to określenie subiektywne więc trudno weryfikowalne. Sytuacja może się jednak diametralnie zmienić jeśli tego typu informacje będą mogły być zbierane w sposób zautomatyzowany przez sztywno zamocowane w aucie urządzenia. Średnią z kilkuset pomiarów będzie można miejmy nadzieję uznać za miarodajną.

Co do Twojej ciekawej propozycji tagów dotyczących routingu, to dobrze by było zrobić z tego jakiś proposal opisujący sytuację.
Faktycznie irytujące jest to, że chodzi się wokół problemu jak pies wokół jeż gdy rzeczywiście on istnieje.

To prawdopodobnie nierealistyczne aby kwestię routingu po słabych drogach rozwiązać za pomocą avg_speed. Od trzech lat używam Naviexperta do nawigacji po Polsce bo mają wysokiej jakości dane statystyczne o średniej prędkości na drogach, co przekłada się na bardzo sensowne trasy. Jednak nawet oni, żyjący z tego, że mają takie dane oraz mający solidne finansowanie, nie posiadają ich dla dróg, które my nazywamy unclassified czy residential, że o track nawet nie wspomnę. To widać w czasie jazdy bo droga jest kolorowana w/g średniej prędkości. Wygląda na to, że nawet dla nich zebranie danych dla unclassified/residential jest niewykonalne.

Ja jestem przeciwny dodawaniu tagów smoothness= czy routing:avg_speed=X itp. Dlaczego? Bo te dane szybko się deaktualizują* - czy to w jedną stronę (położono nowy asfalt) czy w drugą (nastąpiła dewastacja drogi). Kiedyś byłem zachwycony tagiem smoothness - teraz widzę, że to nie ma sensu, bo spotykam drogi w OSM, gdzie kilka lat leży ładny asfalt, a droga ma ciągle smoothness=very_bad. Ktoś powie, że to tylko kwestia odpowiednio dużej społeczności.Może i tak, ale ta społeczność musiałaby chyba być rozwinięta na poziomie 3 mapowiczów per gmina**, a do tego nam daleko.

Tego typu dane powinny być przechowywane w chmurze i twórcy nawigacji mogliby z niej czerpać kompilując swoje mapy. Jeśli chodzi o średnie prędkości to takie dane są dostępne (nawet osm.org ma swój zbiór śladów GPS). Jeśli zaś chodzi o dane z akcelerometrów to temat chyba jest nowy i można pomyśleć, czy nie utworzyć projektu w duchu open, który zbierałby takie dane (o ile jeszcze takiego nie ma). Aczkolwiek i tutaj widzę pole do przekłamywania tych danych, bo każde auto inaczej zbiera nierówności. Obrazowo mówiąc, w maluchu trzęsie bardziej niż w nowym BMW :wink:

  • przynajmniej jeśli chodzi o Polskę.
    ** i w dodatku musieliby oni nad tym czuwać

Dobry pomysł.

To prawda. To nowy pomysł i brak nam jakichkolwiek danych porównawczych.
Ktokolwiek się tym nie zajmie, powinien mieć rozwiązanie dla tego problemu jeśli chce mieć miarodajne dane.

rozwiązanie tego problemu nie jest trudne - mniejsze nierówności przekładają się z grubsza na średnią prędkość na odcinku a większe dziury wymagają ostrego manewru i przyhamowania, więc zawieszenie nie ma na to większego wpływu. Zresztą problemem do rozwiązania było głównie wykluczenie z routingu dróg, które mają tragiczną nawierzchnię :slight_smile:

@rogal: Jeździsz samochodem? Jeśli tak, to pewnie wiesz, że tę samą nierówną drogę można pokonać 20km/h, jak i 80km/h. To tylko kwestia poszanowania auta :slight_smile:

Nie sądzę, że problem deaktualizacji danych powinien być tutaj argumentem w dyskusji nad smoothness i innych tagów tego typu.
Ja również poprawiłem ostatnio wiele dróg w swojej okolicy z track na residential i to paved. Bo droga jest szeroka, pięknie utwardzona a w okolicy pełno domków (aż dali tam kilka bumpów).
I o czym to własnie świadczy? Że jeśli dałbym smoothness/tracktype dla tracka, to jest deaktualizacja?
A jeśli jest już staje się residential/paved, to już nie wtedy?

Z dezaktualizacją zawsze będzie “problem”. Problem jednak nie jest tylko w OSM, producentów komercyjnych nawigacji również go dosięga.

Tak, ale ile takich cudaków statystycznie będzie, większość przejedzie z prędkością 20-30, może 40 nieliczni - i to wystarczy.

@przemas:
Bardziej mówię o tym, że ktoś przejedzie raz po takiej drodze, doda smoothness= i nikt tej drogi nie zweryfikuje przez następne lata. Żeby tego uniknąć przydałyby się sensowne wizualizacje, które pokazywałyby wiek takiego smoothness i krzyczałyby: “halo! czy ta droga na pewno jest taka zła? od 4 lat nikt jej nie tykał!” :wink:

+1
B. dobre, jestem za.

Ten sam problem jest z POI niedotykanymi prsez kilka lat.

Był kiedyś serwis - można odszukać źródła na githubie - który pokazywał (chyba) drogi “starsze niż”.
Drogi zdaje się miały kolor odpowiedni do wieku w osm.

Tylko że tu nie chodzi o wiek drogi w OSM, tylko o wiek tagu smoothness. Taka drobna, ale znacząca różnica :slight_smile:

Informacyjnie: natknąłem się ostatni na apkę iTLogger, która zbiera dane m.in. z czujników urządzenia android, robi zdjęcia, a potem umożliwia obejrzenie tego na domowym komputerze.
Zrobiłem jej dzisiaj mały test: rzeczywiście zbiera dane a potem rysuje wykresy. Widać na nich różnicę pomiędzy dość równą drogą asfaltową, a nową równą kostką oraz mocno połatanym asfaltem (choć pomiędzy kostką a połatanym asfaltem różnica jeśli jest to jest moim zdaniem zaniedbywalna). W każdym razie można sobie pooglądać wykresy zanim zacznie się pisać własny program do takiego celu ;).

Moje subiektywne wrażenia (większość ustawień domyślna): zdjęcia nie są automatycznie obracane (co więcej, u mnie po uruchomieniu kalibracji obraz jest “do góry nogami” i pozostaje tak przez cały czas rejestracji) :(. Zdjęcia dostają geolokalizację :). W trakcie pracy przy każdym robionym zdjęciu jest odtwarzany dźwięk migawki aparatu - trzeba wyciszyć urządzenie? :(. Maksymalna rozdzielczość w ustawieniach jest mniejsza, niż średnia, ale i tak ustawienia zostały zignorowane i mam zdjęcia 176x144 (minimum) - całkowicie nieczytelne :(. Korelacja wykresu z mapą dla dłuższej trasy to musi być porażka (mapka i wykresy to różne karty okienka) :frowning: - można jednak ustawiać (dość niewygodnie) zoom na mapce i przełączyć się potem na wykresy :|.

Mimo wszystko zachęcam do przetestowania ;).
Stronka aplikacji:
http://sourceforge.net/projects/itlogger/

Zebrane dziś przeze mnie testowo dane:
http://prac.im.pwr.wroc.pl/~polowcz/Graphics/OSM/warsztat.zip (przed załadowaniem do programu na komputerze trzeba rozpakować katalog).

Proponuję zaktualizować legendę do OSM, zmieniając tę drogę nieutwardzoną na coś typu drogi polnej, zwłaszcza że niektórzy wdają się w szczegóły – http://www.openstreetmap.org/note/222181