osmapa.pl

to ja jeszcze zapytam o kwestie aktualizacji stylu mapy, bo kilka zmian by się przydało - chociażby przeniesienie kościołów na poziom niżej bo w bardziej zabudowanych terenach psują czytelność mapy.

Piszesz zapewne z pozycji Garmina gdzie ikony kościołów być może są za duże. Na osmapie są mikroskopijne ok. 2 mm.

Mi się właśnie podoba, że na 13-tym zoomie widać kościoły i wieże ciśnień, bo to są najlepsze punkty orientacyjne.
Gęsiej są kościoły na starówkach, ale tam na PC nic nie zasłaniają.
http://osmapa.pl/#lat=51.1045&lon=17.0319&z=13&m=os

Natomiast na 14-tym zoomie mapa robi się łysa, bo kościoły giną jak i zabudowa.
Przy typowym ekranie urządzenia mobilnego 3 cale i 150dpi, krótszy bok ma niecałe 2 cale czyli prawie 300px (240) i mieści się na 13-tym zoomie cała starówka.
Dla turysty rozmieszczenie na ekranie 8 kościołów zwykle zabytkowych, rzek z mostami i obwodnicy, daje informacje o jego pozycji (bez GPS) .
Co Ty byś chciał umieścić na tym 13-tym zoomie zamiast kościołów?
Kościoły zasłaniają tam tylko budynki, których na tym zoomie jest około 500-1000 więc i tak są nieczytelne.
13-zoom na POI i tak się nie nadaje, no może stacja benzynowa poza miastem, czy hipermarket.
13-ty zoom na dużym ekranie (tablet) lub nowym smartfonie 350-450 dpi pozwala zobaczyć jak przelecieć przez miasto, gdzie są stacje kolejowe, mosty, parki. Ewentualnie nazwy osiedli ale te lepiej dawać na 14-tym.

Wiadomo, że starówka jest w centrum i szkoda, że nazwa Stare Miasto albo Wrocław wycina dane o kościołach na 14-tym zoomie.
Wyrzucę napis Wrocław poza starówkę.
OSM musi się dorobić tagowania położenia napisów aby nie konfliktowały się z najcenniejszymi zabytkami.

Hej!

Mam propozycję aby na osmapa.pl umieścić dział “kontakt” z mailem na listę dyskusyjną albo do zarządu. W poszukiwaniu kontaktu ludzie wchodzą na garmin.osmapa.pl a następnie kontaktują się ze mną i ja ich przekierowuję gdzie trzeba :). Czasami naprawdę ciekawe i wartościowe kontakty branżowe się w ten sposób trafia, więc warto od razu kierować zainteresowanych gdzie trzeba.

Czy jest możliwość dodania na http://osmapa.pl/ możliwości linkowania do konkretnego miejsca? Coś typu http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.2566&mlon=19.5076#map=11/50.2566/19.5076 ?

Czy https://github.com/pbabik/OSMapa-Topo jest aktualnym miejscem co do pull requestów?

Właściwie, to to już jest, tylko bez przycisku, który realizowałby tę funkcjonalność (drugi przykład powinien być znajomy :wink: ):
http://www.osmapa.pl/#z=17&m=os&mlat=50.86501210927963&mlon=15.68224310874939
http://www.osmapa.pl/#z=11&m=os&mlat=50.2566&mlon=19.5076

Witam. Nie bardzo wiem gdzie jest wątek o wersji netowej OSMapy (bo widzę tylko ten dot. mapy na garmina). Od jakiegoś czasu często używam OSMapy, i świetnie się sprawdza na małym ekraniku starego telefonu. Jest bardzo kontrastowy i czytelny. No i takie mi się sugestie nasunęły. Oczywiście częściowo wynikają z racji tego, że najwięcej działam na pomorzu środkowym.

No więc:

  • ikona dworu:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=manor
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=castle

na terenie pomorza duże dwory (ale jeszcze nie pałace) istnieją praktycznie w każdej większej wsi. przydałaby się ikona to pokazująca. ikona zamku średnio się nadaje, bo dwór, to trochę większy dom a nie pałac ani zamek.

  • rozgraniczenie wiat przystakowych od innych

wiata przystankowa to dość specyficzny rodzaj schronienia. świetny, gdy jedziesz rowerem i nadchodzi chwilowa nawałnica, ale już słabym, żeby zrobić sobie piknik. fajnie byłoby zróżnicować ikonki, ponieważ dość dużo wiat przystankowych jest już zaznaczonych w terenie (jako regularny rowerzysta też cały czas je mapuję)

  • landuse=farmyard

np. do oznaczania terenów po-PGRowskich i dużych gospodarstw. Może być bardzo podobna do koloru tagu landuse=residential, który jednak średnio się nadaje do zabudowań po-pgrowskich i po-folwarcznych

  • rendering dróg ziemnych:

fajnie gdyby było trochę wieksze rozgraniczenie ze względu na tag: tracktype. Podoba mi się, że grade1 w połączeniu z nawierzchnią działa różnie. Przydało by się pokazać grade4-5 jako linie przerywane…takie prawie już “path”.

  • turbiny wiatrowe - bardzo silne dominanty w terenie, według których można się orientować. fajnie gdyby renderer je pokazywał tak jak to robi OSM lub OSM Surfer…tylko powiedzmy od poziomu 14.

to narazie tyle moich uwag do stylu

pozdrawiam
grelus

Szlaki MTB renderują się na podstawowej warstwie tak samo, jak szlaki piesze. Co ciekawe, na http://osmapa.pl/w/szlaki jest znacznie lepiej pod tym względem…

Przykładowe miejsce:
http://osmapa.pl/w/szlaki/?lat=50.78822&lon=16.30705&zoom=14&ol=BMFH
http://www.osmapa.pl/#lat=50.7884&lon=16.3040&z=14&m=os

Zmienilem przetwarzanie i rysowanie szlakow w sposob mniej brute-force (jak przyjemnie wyrzucic 3k linii kodu). Teraz mtb renderuje sie jak bicycle, i bez takiego efektu, ze linie szlakow rowerowych sa odsuniete na jedna strone drogi a piesze na przeciwna. Rozpoznaje kilka innych typow szlakow i wszelkie nazwane kolory lub te podane w formacie HTMLowym - nie tylko 5 podstawowych jak dotychczas.

U mnie działa, dziękuję (jeśli gdzieś nie działa, to zapewne trzeba poczekać, aż się kafle przerenderują).

Super. Masz może jakiś pomysł co zrobić ze szlakiem znakowanym w taki sposób http://walbrzych.pttk.pl/szlaki-turystyczne/szlak-ulanow-legii-ndwislanskiej/ aby na mapie odróżniał się w sensowny sposób od szlaku niebieskiego, z którym się krzyżuje (chodzi mi o tagi relacji ( https://www.openstreetmap.org/relation/3849701 ), ewentualnie w dalszej kolejności o kilka następnych kilobajtów kodu).

Wydaje mi się, że w osmapie odwrotnie renderują się nazwy punktów place=suburb i place=neighbourhood. Zgodnie z opisami na wiki zależność jest taka city → suburb → neighbourhood. Niestety neighbourhood zaczyna się wyświetlać od zoom 12 a suburb dopiero od 14. Dla zoomów, dla których oba są widoczne suburb jest renderowane mniejszymi i chudzymi literkami niż neighbourhood. Chyba powinno być odwrotnie.

Tak jak zauważyłem w wątku o wizualizacjach, zza Oceanu osmapa nie działa :frowning: http://isup.me/osmapa.pl zgłasza, że serwis jest niedostępny. Udało mi się to zasymulować w Polsce:

To działa:

$ (echo 'GET / HTTP/1.0' ; echo ) | nc osmapa.pl 80
HTTP/1.1 200 OK
Server: Apache
Last-Modified: Thu, 04 Sep 2014 18:42:19 GMT
Vary: Accept-Encoding,User-Agent
Content-Type: text/html
Date: Mon, 13 Oct 2014 04:52:58 GMT
X-Varnish: 8311841

A dodanie sleep 4 daje taki efekt:

$ (echo 'GET / HTTP/1.0' ; sleep 4 ; echo ) | nc osmapa.pl 80
$

Czyli pewnie taki, jak to wygląda ze Stanów. Pewnie trzeba pogadać z dostawcą VPS-a na ten temat, lub popatrzeć w konfiguracji serwera.

Rzeczywiscie w kilku miejscach stylu powinny byc na odwrot - zamieniam. Niestety kafelki automatycznie sie nie zregeneruja.

Style już pięknie działają http://www.osmapa.pl/#lat=54.3672&lon=18.5025&z=14&m=os, subusrbs Matarnia i Kokoszki są wyświetlane dużą i grubą czcionką, podczas gdy neighbourhoods Karczemki, Bysewo, Złota Karczma mniejszą i cieńszą. Jest super.

Ale chyba jeszcze jest kwestia widoczności. Od zoom 12 widać neighbourhoods, a suburbs pokazują się dopiero od zoom 14, to też chyba powinno być zmienione. Wiem, czepiam się ;), ale to tylko po to, żeby mapa była ładniejsza i bardziej czytelna.

To juz byla kwestia aktualizacji kafelkow. Mozna wymusic aktualizacje fragmentu 8x8 kafelkow przez wyslanie URL’a jednego kafelka z koncowka /dirty, np. 12/34/56.png/dirty

Suburbs i villages renderuja sie tez na dalszych poziomach jesli wartosc population > 4000.

widzę, że moje niedawne sugestie zostały wprowadzone i widać je na osmapa.pl. Super!
Mam jedną małą uwagę: ikonka reprezentująca dwór pojawia się przy tagu:

historic=manor

a jest jeszcze sposób tagowania:

historic=castle
castle_type=manor

i tutaj po staremu jest ikona zamku.

Jednocześnie pytanie: do niedawna mogłem przygotowywać sobie mapę używając podkładu osmapa w Mobac’u, ale już nie działa. Jest jakiś inny sposób na użycie osmapy w mobacu?

grelus

Tak, niestety nie mam w bazie tagu castle_type, i nie wiem czy warto dodawac, ale moze cos sie wymysli.

Podobnie z wiatrakami, brak generator:source. landuse=farmyard dostal troszke inny kolor od tla. Co do wiat przystankowych to jesli to ma dzialac na podstawie shelter= to tez chyba nie mam aktualnie tego tagu i (podobnie w przypadku drog ziemnych) potrzebowalbym konkretnej sugestii wygladu – brak zdolnosci kartograficznych.

EDIT: cos wymodzilem dla castle_type i generator:source, ale efekt bedzie dopiero wtedy, kiedy obiekt bedzie edytowany lub kiedy zrobie import od zera.

Poprzedni serwer, ktory mial nieograniczona przepustowosc, zostal wylaczony. Aktualny nie moze sobie pozwolic na serwowanie dla tego typu programow, wiec, o ile mi wiadomo, nie ma sposobu.

widzę już zmianę tam gdzie zrobiłem edycję. Dzięki.
Mogę pomóc przy ikonach. Choćby właśnie dla współczesnej turbiny wiatrowej. Jakieś wytyczne co do formatu takiej ikonki?

No to będę musiał zaprzyjaźnić sie z czymś w rodzaju maperitive, bo ilość dostępnych źródeł w mobacu spadła właściwie do zera :-/

Sygnalizuję problem z wyszukaniem drogi przez stronę “osmapa.pl”

Nawiguje mi tylko przez Google Chrome (Windows Vista).
Nie nawiguje:
w Operze (pod Windows - np. pod XP od kilku miesięcy, a pod Vistą może od miesiąca, dwóch)
w tablecie (Android, przeglądarka “systemowa”) - może od miesiąca
w smartfonie - j.w.

Doszukałem się kontaktu do autora strony, może odezwie się. Przepraszam za “zaśmiecanie” forum.

hej!

Napisałeś do mnie - a ja się osmapa.pl nie zajmuję, tylko podstroną garmin.osmapa.pl :slight_smile: