Wielki Tydzień Mapowania Lasów 18-24 sierpnia

Ze względu na wandalizmy założyłem nowy pad WTML:

https://pad.nowoczesnapolska.org.pl/p/wkmp

No to krótkie podsumowanie akcji po pierwszym dniu:

  1. Zidentyfikowano 29 obszarów leśnych niezaznaczonych na mapie. Niektóre z nich to niewielkie laski, niektóre to całe hektary lasu. Na dziś największe braki są pod Pionkami (na padzie pozycja nr. 27) oraz okolice Poleskiego Parku Narodowego (nr. 15). Link do pada: https://pad.nowoczesnapolska.org.pl/p/wkmp

  2. W akcję rysowania na razie włączyło się 2 mapowiczów: Polimerek i rootolf. Polimerek skutecznie usuwa kolejne braki z listy, skończył m. in. gigantyczny las w okolicach Chorzeli i obecnie jest liderem :slight_smile: Razem naniesiono na mapę 9 pozycji ze zidentyfikowanych braków - ale trzeba pamiętać że Poli rysuje już od 5 dni.

  3. W akcję wyszukiwania lasów do zmapowania włączyło się więcej osób, kilka także zarezerwowało sobie lasy (ale jeszcze ich nie skończyło).

  4. Ponieważ szukanie idzie ciągle bardzo łatwo to obawiam się, że to tylko początek szukania braków i większość nieobecnych lasów ciągle jest niezidentyfikowana. Dzięki wszystkim za wskazywanie problemów!

  5. Przydałoby się jakieś automatyczne narzędzie do wskazywania gdzie jeszcze jest praca do wykonania. Pomysły mam dwa:

  • sprawdzenie bazy danych geoportalu
  • sprawdzenie gdzie naniesione już parki narodowe i rezerwaty przyrody nie pokrywają się z terenem oznaczonym jako las.

Ogólnie - można szukać miejsc gdzie bardzo daleko do jakiegokolwiek landuse. Pola też warto pozaznaczać.

Pytanie organizacyjne: czy brać te co są wpisane, czy mogę uporządkować swoje bliższe-dalsze okolice?
I jeszcze jedno pytanie, rysujemy sam obrys lasu, czy robimy to kompleksowo z dróżkami i scieżkami wewnątrz lasu?

Jak najbardziej możesz brać swoje, wpisuj na listę jak do tej pory żeby był jakiś ślad po wykonanej pracy :slight_smile:

Podsumowanie drugiego dnia akcji:

  • narysowano kolejne 4 lasy (razem 13)

  • lista lasów do zmapowana wydłużyła się do 34 pozycji

  • najbardziej aktywnym mapowiczem był rootolf - dzięki!

Czy jest jakaś strona, która pozwala nałożyć na siebie dwie warstwy, jedna warstwa to mapa OSM, a druga to np Geoportal/Bing, przy czym jedna z warstw jest w jakimś stopniu przezroczysta? Ułatwiłoby to poszukiwania źle zmapowanych terenów (w tym wypadku lasów).

Rekrutacja, czy można złożyć wniosek racjonalizatorski o przedłużenie końkursu o tydzień? :wink:

A JOSM zły? Przecież ma obsługę przezroczystości poszczególnych warstw.

Ma, ale nie mogę pobrać dużego obszaru, np całego powiatu.

EDIT: już mam, nie pobieram obszaru, tylko na podkładach map. Dzięki za trop :wink:

Da się:

  • pobrać mały obszar
  • włączyć Geoportal
  • włączyć Mapnik jako podkład (domyślny styl na stronie głównej)
  • wyłączyć “OSM data continously” jeśli ktoś ma ten plugin
  • skasować warstwę z danymi OSM (kosz w panelu warstw)
  • ustawić przeźroczystość wartwy (biało-szaro-czarny pasek w panelu warst)

Ale nie udało mi się tak ustawić przeźroczystości by to było bardziej przydatne niż zmienianie kolejności warstw.

Co ciekawe, albo JOSM ma buga albo geoportal jest źle skalibrowany w niskiej skali.

Podsumowanie trzeciego dnia:

  • zmapowano kolejne 4 lasy (razem 17)
  • łącznie zidentyfikowano 37 braków
  • w akcję mapowania włączyli się psadk i “anonim”. Dzięki, czekamy na więcej :slight_smile: !

Na pytanie rootlof “czy można przedłużyć” odpowiadam: decyzję o przyznaniu nagrody podejmę w regulaminowym terminie.

Natomiast można zastanowić się co dalej. Istnieje zagrożenie że do tego czasu korzystając z metody nakładania warstw zidentyfikujesz wielką ilość lasów do zmapowania, i to będzie informacja z którą coś trzeba będzie zrobić. Ale nawet jeśli tak nie będzie (bo może tych brakujących lasów wcale nie jest tak wiele), to przy obecnym tempie mapowania (4 lasy dziennie) raczej nie uda się uzupełnić wszystkich braków. Proponuję więc po zakończeniu WTML wspólnie zastanowić się co dalej robić z brakami w lasach i jaką kolejną akcję ogłosić. Coś wymyślimy :slight_smile:

Czasami mam wrażenie, że ktoś te lasy kasuje. Przysiągłbym, że ten las był - a teraz go nie ma. Może ktoś sprawdzić czy nie został usunięty?

http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.8512/21.0912

http://osmapa.pl/#lat=49.8658&lon=21.1252&z=13&m=os - tutaj też go nie ma, a osmapa słynie z tego, że kafelki ma stare :slight_smile:

Wg achavi nic w tym rejonie związanego z lasami się nie działo przez ostatni miesiąc.

Nawiasem mówiąc po zmapowaniu dwóch pierwszych lasów jestem pełen podziwu dla osób je mapujących. Jeśli las jest w miarę zwarty to pół biedy, a jeśli jest pokarczowany – albo w ogóle są jakieś wioski na obrzeżach – to się można zaciepać na śmierć…

Podsumowanie 4 dnia akcji:

  • mamy już narysowane w sumie 23 nowe lasy, wczoraj przyspieszyliśmy i zostało narysowanych 6
  • zidentyfikowano kolejne pięć nienarysowanych lasów, więc obecnie lista ma 42 pozycje. To oznacza, że ciągle zostało 19 lasów do zrobienia. Przy obecnym tempie rysowania pozostaje mieć nadzieję na pracowity weekend lub włączenie się nowych mapowiczów :slight_smile:
  • dwa największe problemy (27. Pionki i 15. Poleski Park Narodowy) ciągle czekają na odważnych którzy się za nie wezmą
  • W wysiłkach nie ustają Polimerek, rootolf i psadk. Dzięki!

Jeżeli chodzi o punkt 27. Pionki, to nie bardzo rozumiem:
W historii 5 miesięcy temu: https://www.openstreetmap.org/way/168939251/history
na mapie obecnie: http://www.openstreetmap.org/#map=13/51.4061/21.5342

Może to ktoś sprawdzić, co źle robię? :wink:

Mhmm, czyli było narysowane. To co się stało? Ktoś może to wyjaśnić?

Las cały czas był w bazie danych. Przeciąłem go na pół (na dwa obszary) i wygląda na to, że się wyrenderuje. Chyba obszar był po prostu zbyt duży (miał zbyt dużo węzłów). Warto by było teraz zrobić dwie rzeczy:

  1. pociąć las wzdłuż istniejących i wyrysowanych dróg (od unclassified wzwyż co najmniej) być może nawet wycinając drogi z lasu.
  2. dorysować tracki leśne, bo są dość dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych.
  3. uszczegółowić brzegi lasu, bo na razie jest to raczej ogólny zarys (przynajmniej takie wrażenie miałem w okolicy rezerwatu “Okólny Ług”), choć oczywiście nie obniża to ogromu pracy włożonego wcześniej w stworzenie tego obszaru (bynajmniej to nie moja zasługa).

Możliwe, że była gdzieś nieciągłość, albo 3 nody tworzące “pętelkę”. To jest najczęstsza przyczyna, że się nie renderuje.

Jedyne, co zrobiłem, to przecięcie obszaru przy pomocy dwóch nodów i dokmnięcie przy ich pomocy dwóch niedomkniętych kawałków, więc raczej chodziło o wielkość obszaru (czy to o powierzchnię, czy o ilość nodów). W każdym razie teraz jest już OK (w tym sensie, że widać las).