Tagowanie pasów jezdni

Dlaczego?

Przetwarzanie danych może obsługiwać ogólniejszy tag cycleway a nie obsługiwać cycleway:left i cycleway:right. Przykładem jest na przykład mój własny projekt.

Witam,
Czy ktoś spotkał się z mapowaniem strzałek kierunkowych (malowanych na pasach lub znakach pionowowych) poprzez wpisywanie ich w Relacje/role?
Zobaczcie na link przedstawiających mapę Radomia (większość skrzyżowań jest tak rysowana): http://map.project-osrm.org/?hl=pl&loc=51.388954,21.130476&loc=51.389091,21.128107&z=18&center=51.389931,21.128393&alt=0&df=0&re=0&ly=-1171809665
Namalowano każy pas jako osobną jezdnie… i zakotwoczono na nich relacje type=turnlanes:turns. Czym różni się zwykły turn:lanes= od roli type=turnlanes:turns? Jak to się przekłąda na programy nawigacyjne? Która wersja jest właściwa do stosowania?

To schemat, który mam wrażenie odchodzi w “zapomnienie”, jest bardziej skomplikowany, nie jest obsługiwany przez żaden program nawigacyjny.

W jaki sposób oznaczyć odcinek ulicy z “D-5 pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni”?

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:priority

Pytanie o tagowanie pasów ruchu. Mamy dość typowe skrzyżowanie:

Wskazany odcinek składa się z trzech pasów ruchu, z których dwa skrajne są jednokierunkowe, a środkowy de facto dwukierunkowy (lewoskręt). Czy następujące tagowanie jest właściwe:

lanes = 3
turn:lanes:backward = left|through
turn:lanes:forward = left|through

Coś tu jeszcze dodać? A może coś usunąć?

Ja bym nie podchodził tak rygorystycznie do tego kawałeczka, który pokazałeś na obrazku i zostawił to bez żadnych turn:lanes (czyli dał tylko lanes=3). Ideą turn:lanes jest pomoc kierowcy zwana potocznie “asystentem pasa”, a kierowca będąc w tym miejscu na skrzyżowaniu już raczej wie dokąd ma jechać i z którego pasa ma jechać, bo podjął tę decyzję wcześniej.
W związku z tym ważnejsze jest, aby wcześniejsze odcinki otagować poprawnie niż to coś na środku :slight_smile:

Tak też pierwotnie zrobiłem, ale potem zobaczyłem ten przykład i stwierdziłem, że może faktycznie lepiej to uszczegółowić.

Niektórzy to mają fantazję: https://www.openstreetmap.org/way/295155620

Uuu… tak wyglada wiekszość skrzyżowań tam. Warto to poprawić, ponieważ żadna nawigacja tego nie zinterpretuje poprawnie.

Czy mamy jakiś sposób oznaczania wąskiej, dwukierunkowej, drogi lokalnej?

Mam na wsi drogi asfaltowe lokalne (z nazwą) bardzo wąskie, często kręte, przejezdne tylko dla jednego samochodu, chociaż są dwukierunkowe.
Mijanie odbywa się w miejscach nieoznaczonych z trochę szerszym trawiastym poboczem, lub na łukach.
Osoby nie znające terenu mogą mieć problem z jazdą. Często jest to jedyna możliwość dojazdu/przejazdu.

Zobacz tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:passing_places

To dotyczy mijanek, czyli lokalizacji miejsc gdzie auto mogą się mijać.

Mnie chodzi o oznaczenie danej drogi, a właściwie sieci takich dróg.
Występuję takie drogi najczęściej w rejonach podgórskich, lub z dużo ilością wzniesień.
Kiedyś to były zwykłe drogi gruntowe z głębokimi koleinami, dla wozów drabiniastych. Po latach wyłożono je szutrem lub asfaltem, aby były przejezdne dla aut, ale ich nie poszerzono.

Przydałaby się jakaś propozycja ze specyficznym tagiem rozpoznawalnym przez routery.
Czyli, na przykład, podajemy jej szerokość na poszczególnych odcinkach, lub odwzorowujemy jako “area”, jakiś tag o zagrożeniu, limit prędkości (na tych drogach nie widziałem znaku ograniczenia prędkości).

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Practical_maxspeed pasowałoby idealnie ale zostało odrzucone w głosowaniu. Z drugiej strony, stosowane jest mimo odrzucenia. Wiem o czym piszesz, tu się może zrobić człowiekowi bardzo zimno lub bardzo gorąco: osrm.at/9VV Cokolwiek większego niż osobówka bardzo pożałuje tego skrótu: osrm.at/9VW Zresztą osobówką też się jedzie w stresie na myśl o samochodzie za stromym(!) zakrętem…

Znalazłem coś na początek:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:lanes#Wąskie_drogi

Jakie będzie reagował routing jak podam na takiej wąskiej drogi dwukierunkowej: lanes=1; width=3; source:width=estimated, incline=up?

Powinien reagować dobrze, bo to właśnie jest napisane na stronce wiki, którą cytowałem wcześniej. Jak się ją przeczyta za zrozumieniem, to okaże się, że nie dotyczy ona miejsc mijania, ale tego, czy takie miejsca na wąskiej drodze (lanes=1 lub lanes=1.5) w ogóle są (passing_places=yes lub passing_places=no). Do oznaczenia samych miejsc mijania (o ile są wyznaczone) stosuje się natomiast highway=passing_place na węźle, w którym jest mijanka. Choć faktem jest, że przy pierwszym czytaniu można dostać oczopląsu ;).

Z tym mijaniem też nie jasne.
Praktycznie, jadąc taką drogą, jednak mijałem się z autami, mimo, że mam duże i długie auto.
Bardzo powoli, on zjechał na miękkie pobocze i ja też.
Innym razem, na lekkim łuku, minąłem ją na trzy razy, sugerując jej aby się ruszała i poczekała aż całkowicie ją minę :slight_smile:
A propos. Tak mnie pokierował GPS, jako szybszą i krótszą drogą. Zarówno OSM jak i UMP. :slight_smile:

Twoja sugestia byłaby jednoznaczna dla drogi, gdzie fizycznie byłoby niemożliwe mijanie się, drogi bez żadnego pobocza.
“lanes=1.5”, jest kontrowersyjne i nie zalecanie na wiki. Nie bardzo rozumiem dlaczego. Nikt nie podał przykładów w czym to szkodzi.

Dlatego szukam możliwości dokładnego oznakowania takich dróg.
Właściwie powinno być coś na wzór szlaków pieszych, czyli stopień trudności w poruszaniu się po takich drogach, wraz z oceną nawierzchni.

Tak, aby osoby które obawiają się tego typu dróg, otrzymały jednoznaczną informację o stanie drogi i mogli wtedy szukać drogi alternatywnej.

Masz rację. Jak to zobaczyłem na polskim tłumaczeniu i zobaczyłem do czego jest link, to aż zajrzałem do oryginału i tam też się okazało, że “trwa dyskusja” oznacza link do emaili z 2011 roku… nie sądzę, aby ktokolwiek jeszcze tę dyskusję kontynuował… szkoda natomiast, że nikomu z dyskutantów nie chciało się podsumować tej dyskusji na wiki…

Jak mam wakacje i się nie spieszę i GPS tak mnie pokieruje to się nawet cieszę, bo są jakieś atrakcje ;). Ale podejrzewam, że to bardzo podobny problem do dróg, które nie są odśnieżane w zimie. Są przeróżne tagi do oznaczenia tego faktu (szerokości drogi, ilość pasów, status jej utrzymania w zimie, tagi smothness), ale większość z programów do nawigacji je ignoruje. Być może wynika to z faktu minimalizacji funkcji o wartościach liczbowych (a nie wektorowych) podczas wyliczania trasy oraz trudności w ogarnięciu wszystkich możliwych wartości… A może po prostu mamy za mało parametrów do ustawienia w nawigacji, aby móc to wszystko dostosować idealnie do aktualnych potrzeb ;).

Dzień dobry,
Pomyślałem że spróbuję narysować skrzyżowanie co by ludzie po Suwałkach nie błądzili.
http://www.openstreetmap.org/?mlat=54.08878&mlon=22.92934#map=18/54.08878/22.92934
Mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem. Skorzystałem z tego dodatku/pluginu co jest na początku tematu. Nie jest to proste i słabo chwytam o co chodzi.
Może ktoś luknie czy mocno narozrabiałem :stuck_out_tongue_winking_eye:
Pozdrawiam.