OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

Hej!
osmand pozwala tylko na jedną mapę obf na raz. Zamiast tego używa stylów. Której wersji Osmanda używasz? Czy włączyłeś “show cycle routes” w konfiguracji ekranu?
U mnie ładnie maluje trasy rowerowe.

oczywiście możesz wpisać notkę, ale może uda mi się Ciebie zmotywować do wejścia na openstreetmap i kliknięcia edytuj. To nie jest wiedza tajemna ani informatyczna. Potlatch oraz iD są prostymi narzędziami i może Ci również spodoba się mapowanie.

Kiedyś miałem więcej czasu na wgłębianie się w takie tematy - kombinowałem z samodzielnym przygotowywaniem map pod Oziego itp - taraz nie mam czasu na “doktoryzowanie się” z kolejnego programu/serwisu, notki mogę dodawać - szybkie to i proste (już jedną dodałem) - błędów sporo do tej pory zauważyłem - głównie w różnicy jakości drogi na mapie/w rzeczywistości.

Omanda mam 1.8.2 - kombinowałem z różnymi ustawieniami - ale na OPEN STREET CYCLE widać przecinki w lasach i generalnie więcej ścieżek - awaryjnie korzystam z MyTrials który wgrywa offline tę mapę i już.

postaram się zobaczyć jak funkcjonuje ten “Potlatch i ID” - dzięki za odpowiedź

Ps. Dzięki przeczytaniu tego tematu i tak zmieniłem “próg” widoczności drobnych ścieżek w OSM - przeszkadzało mi wcześniej jak ścieżki było widać tylko przy dużym powiększeniu - teraz dużo wygodniej się używa mapy widząc więcej punktów odniesienia i dostępne do nich drogi.

PS. II Dobra przeszedłem samouczek edycji OSM - dosyć proste się to wydaje - przynajmniej do zmieniania statutu jakości drogi - zatem będę nanosił takie błędy i czasem dodam nowe ścieżki.

Jako jeden z nielicznych tu użytkowników edytorów webowych Potlach odradzam, iD polecam. Pod tym linkiem masz edytor iD od razy z dobrym podkładem zdjęć terenu, czyli ortofotomapą Geoportalu.:

www.openstreetmap.org/edit##background=custom:http://wms.misek.pl/geoportal.orto/tms/{zoom}/{x}/{y}&map=6/52.500/19.701

Super Panowie - kilka dróg naniosłem w swojej okolicy, kilka trochę dalej - generalnie fajna sprawa. Daje satysfakcję że swoje doświadczenie można udostępnić innym - szerszym gronom niż userzy np. GPSies

Ale mam jeszcze mega petycję do osób w kontakcie z twórcami OsmAnd’a - byłoby wspaniale gdyby wprowadzili algorytm wyboru trasy z opcją “unikaj dróg utwardzonych” czyli prowadzenie po szutrach

Może ktoś coś wie, może jest to w planach - może można tak zmodyfikować samodzielnie Osmanda? Były takie sugestie?

Wygląda na to iż da się to zrobić - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OsmAnd#Customizing_OsmAnd

A dlaczemu odradzasz Potlatcha? On potrafi zapamiętać Geoportal na zawsze, pięknie klonuje linie, można nim wały wiślane jechać dwoma embankmentami w paru kliknięciach. No i nie dociaga linii do istniejacych jak iD. iD za to ma inne zalety.

Kilka razy przeglądałem wczoraj podpięte linki i niestety nie wiem jak się do tego zabrać - może w weekend na anglojęzycznych stronach forum coś znajdę - choć myślę że to zbyt wysoki poziom wiedzy informatycznej jak dla mnie, by to samemu wyedytować.

Odnośnie zmian w OSM używam tego ID i wygodnie i szybko się dodaje/zmienia drogi - choć rzeczywiście przyciąga np drogę do linii lasu - choć droga leci 5 metrów od lasu obok

Jeśli rysujemy linię/drogę i nie chcemy aby automatycznie przyciągało do innych obiektów to:
w JOSM trzymamy wciśnięty klawisz Ctrl i klikamy.
w iD trzymamy wciśnięte klawisze Alt + Shift i klikamy.

Ma ktoś OsmAnd+ w wersji 1.8.3 ???
jeśli tak proszę o linka,
z góry serdecznie dziękuję.

Koniecznie ta wersja? W F-Droidzie jest tylko do 1.8.2: https://f-droid.org/repository/browse/?fdfilter=osmand&fdid=net.osmand.plus

Kup przez gogle play i zarejestruj się jako tester. Dzięki temu mam tą wersję wcześniej.

Do wyboru, do koloru: http://download.osmand.net/releases/

Pytający pytał o Osmand PLUS a nie free.

[edit]
Ja kupiłem tą wersję dlatego, że doceniam pracę Victora i spółki, a nie dlatego, że max 10 plików ściąga wersja Free.

Czy autorzy działają nad skróceniem czasu pracy algorytmu wyznaczającego trasę?

Zrobiłem taki test: droga z Łodzi do Wiednia. Jestem w punkcie A w Łodzi. Wyznaczał trasę około 3 minut. Wreszcie wyznaczył. Ruszyłem i zamiast do Wiednia pojechałem sobie do pracy. Więc po 100 metrach zjechałem z wyznaczonej trasy w punkcie B. Wobec tego nawigacja zaczęła wyznaczać trasę z B do Wiednia. Ponieważ trwało to kilka minut ja znalazłem się już w punkcie C. Trasa okazała się nieaktualna, więc znów wyznaczanie trasy. W ten sposób dojechałem do pracy (po 13 kilometrach) a progam ani razu nie wyznaczył mi trasy z punktu, w którym się znajdowałem.

Pomyślałem sobie, że w drodze z pracy do domu pomogę mu i dodam punkty pośrednie. Nadziubałem ich 14. Jest nieco lepiej. Ale nie tyle aby było to satysfakcjonujące.

Zobaczyłem jak jest u konkurencji. Czas wyznaczania trasy: 3 sekundy.

I co mam zrobić? Jak zjadę z trasy to mam się zatrzymać i czekać 3 minuty na nawigację. Czy też wydać kilka złotych na tygodniową subskrypcję i mieć święty spokój?

Znam ten ból. Szczerze mówiąc mógłbym OsmAnda zignorować, ale wydaje mi się, że przez fakt jego istnienia i że jest “good enough” dotychczas żadnej grupie bardziej kompetentnych programistów open source (i projektantów interfejsu) nie wpadło do głowy napisać lepszej aplikacji.
OsmAnd musi odejść. To aplikacja która chce robić wszystko, a nie robi nic dobrze. Ostatnio tyle się musiałem namęczyć żeby wyświetlić bieżący ślad - trzeba włączyć rejestrację GPX, ale powodzenia w szukaniu tego… Chyba że komunikaty są mylące. Poza tym pod “Wszystkie POI” mam takie rzeczy jak ławka czy hydrant. Bardzo przydatne… Rozumiem że można ustawić filtr, niemniej wydaje mi się że większości ludzi takie POI się nie przydadzą.

No niestety OsmAnd słabo radzi sobie z routingiem. Ja używam go do turystyki pieszej wraz z Wikipedią. Do routingu samochodowego obecnie najlepszy jest mapfactor.

olać wewnętrzny mechanizm i włączyć w osmandzie osrm. Droga do Wiednia pochłonie kilkanaście groszy. (jeśli powyłączasz automatyczne aktualizacje).

To nawet ja - krakowianin - mowię - stać mnie.

I zapomniałbym, OSRM wyznacza w kilka sekund.

Do routingu samochodowego wystarczy przełączyć na osrm osmanda…

Ciekawe stwierdzenie, pokazywanie śladu nie zmieniło się od kilku lat w osmandzie, wciąż jest w tym samym miejscu.

Sprawdziłeś dlaczego sa w poi hydranty czy ławki? Może warto napisać ticket w tej sprawie.
Masz rację, że to całkiem spory kombajn i masz rację, że w wielu rzeczach jest kulawy.
Tylko tak to jest w przypadku rzeczy skomplikowanych, że trzeba trochę się z nim oswoić aby “mieć wszystko pod ręką”.

Mi na przykład mapfactor w ogóle nie działa.
Najpierw krzyczał, że nie mam karty SD (mam pamięc wewnętrzna i kartę SD), po jakimś czasie przestał rzucać tym komunikatem, ale teraz po uruchomieniu mam wielkie NIC (biały ekran). To jest dopiero cudowny program, który świetnie działa, tak zachwalany przez wielu.
Powiedzmy, że wiem co należy wykonać w telefonie aby to zaczęło działać, no ale c’mon… Uważam, że mapfactor to zło i musi odejść :slight_smile: I co teraz? “Nie mamy pańskiego płaszcza”?

Korzystać z konkurencji. Nie rozumiem, skoro nie podoba Ci się, nie musisz korzystać.
Masz do wyboru kilka silników nawigacji w osmandzie. O którym piszesz? :slight_smile:

Mi osmand policzył trasę z Gdyni do Lizbony w niecałe 3 sekundy…

Nie jest tak, że mi się nie podoba. Aplikacja ma wiele zalet i tą potężną wadę (inne wady można jakoś przeżyć).

Używam tylko takiego silnika, który działa w trybie offline. Dostępny mam tylko jeden. Osmr rzeczywiście liczy w kilka sekund, ale nie działa w offline, więc mnie nie interesuje.

Ja sam dorzucę swoje. Jakiś czas temu zrezygnowałem z osmanda, szczególnie po przeprawach przez rozkopaną Łódź. Szybciej zadziałał zdrowy rozsądek niż algorytm osmanda.
Mapfactor obecnie nie jest do pokonania jeśli idzie o szybkość - 2 -3 sekund i po zabawie.

Osmanda ostatnio używam tylko do zaznaczania uwag na mapach. Generalnie został zdegradowany w moim systemie.

Ciekawi mnie natomiast szybkość MapFactor - czy aby nie wynika ona z tego że plik wynikowy dla Polski ma 160Mb a nie 800?