Zabudowa mieszkalna na wsi - landuse=residential czy farmyard?

Ale przecież można dać fixme= opisowe, np tak:
fixme=Bardzo marna geometria, do wyrysowania na nowo

+1

PS. Możesz to opisać na Pl:Wiki “landuse=residential”?

Ja robię natural=grassland, bo rozumiem, że landuse=meadow to łąka przeznaczona do trawy, a nie obszar zapuszczony i porosły trawą bez planu.

Problem w tym, że takie pozostawione skrawki gruntu pośród pól to najczęściej zabagnione/podmokłe obniżenia terenu. I teraz jeśli damy natural=grassland, to już
nie jesteśmy w stanie dać natural=wetland. Natomiast landuse i natural uda nam się połączyć bez problemów.

Część podmokła i trawiasta zazwyczaj nie są dokładnie takie same, można to zaznaczyć osobnymi obiektami.

  1. Wcale nie wydaje mi się, że najczęściej. Moim zdaniem większość to zwykłe nieużytki (i czasem pewnie łąki), tylko na obrazku widać jako trawiaste i nie mogę tego dokładniej stwierdzić. Plus fakt, że to się może z roku na rok zmieniać, więc nie ma się co napinać - tak krawiec kraje, jak mu materii staje.

  2. Jeżeli tak, to jest to chyba problem domyślnej mapki, że nie obsługuje za bardzo (a może wcale?) notacji ze średnikiem i tam bym to zgłosił.

Notacja ze średnikiem to samo zło i powinna być za wszelką cenę unikana. Tego nie da się sensownie przetwarzać - i dotyczy to praktycznie wszystkich narzędzi.

To powstało w czasach geoportalu…

Coś takiego można moim zdaniem śmiało kasować, choćby po to by nikt się na tym nie wzorował.

Podobnych a nawet gorszych mamy tysiące :frowning:

[RANT]
Jak dla mnie mówiącego z perspektywy osoby która poświęciła ostatni miesiąc by możliwie najdokładniej i najlepiej odwzorować teren gminy Lubenia http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.9268/21.9769 to że ktoś z tego rejonu coś usunie tylko dlatego, że w jego opinii jest źle narysowane to by mnie chyba krew zalała, gdyż nie uznał bym to za nic więcej niż wandalizm.

Jak ktoś jest na tyle spostrzegawczy by takie błędy wyłapać i mądry gdyż lepiej zna zasady to niech się bierze za ich poprawienie a nie kasowanie!!! A jak mu się nudzi to niech sobie znajdzie obszar w którym brakuje danych np. okolice Radymna http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.9529/22.8128 jak już w swojej okolicy wszystko zrobił i niech wprowadza je “prawidłowo”.

Sam jestem pewien, że błędów przy wprowadzaniu danych nie uniknąłem, ale jakie to polskie by krytykować to co zrobił ktoś inny zamiast po prostu wziąć i poprawić. Nie wiem medalu ktoś oczekuje, że znalazł blednę dane??
[/RANT]

biorąc merytorycznie udział w dyskusji to jestem za tym by

  1. wszystkie ustalenia co i jak powinno być oznaczone miały swoje odzwierciedlenie na wiki. dla zwykłego początkującego użytkownika jak ja nie mającego czasu zagłębiać się w forum to powinno być jedyne konieczne źródło uzyskania informacji o tym co i jak oznaczać
  2. jak ktoś nie chce czegoś dodawać (patrz np. obszar residential) to niech nie dodaje. Ja dodałem , gdyż fajnie wygląda na nawigacji…

Witaj wmyrda!
Dobra robota, bardzo mi się podoba!
Dzięki za ładny kawałek mapy!

Pracy takiej jakości nikt nie tknie! Chodzi o to, że mamy naprawdę nieładnie zrobione obrysy residential w różnych miejscach i trzeba to poprawiać, natomiast niczego bym osobiście nie wyrzucał.

Pozdrowienia,
Marek

(post przeniesiony z innego wątku)
Jak tagować zabudowania wiejskie?
Tu gospodarstwa rolnicze otagowałem jako farmyard, a wille jako residential. Ale to chyba bez sensu…
http://www.openstreetmap.org/#map=16/52.1929/23.0277
Mamy jakieś wskazówki?

A chcesz to tagować na podstawie zdjęć lotniczych czy wiedzy lokalnej? Bo jeśli to pierwsze, to raczej landuse=residential z tego powodu, że nie jesteś w stanie ustalić, jaki jest charakter danych zabudowań. Inaczej mówiąc - mimo, że na zdjęciach widać tam stodołę i oborę, nie ma gwarancji, że rolnictwo się tam wciąż uprawia.

To akurat z wiedzy lokalnej. Ale jeśli chcemy mieć spójną mapę, to w ten sposób daleko nie zajedziemy. Dzięki za przeklejenie, doczytam wątek.

Residential bardziej ogólne, dodatkowo trudno określić gdzie zaczyna i gdzie kończy się farmyard, tym bardziej, że wsie w Polsce bardzo się zmieniły; mało kto prowadzi prawdziwą gospodarkę… Np. u mnie na wsi pełno stodół/obór w okolicy i terenów które możnaby uznać za farmyard, ale np. krowy nie widziałem chyba od kilku lat…

Swoją drogą od Gdańska aż do Torunia są pododawane pola, nad morzem to nawet ze szczegółowym systemem nawadniania… Spróbowałem dorobić pola między Warszawą a Sochaczewem, to wiem ile to zabawy, jeśli się nie robi jednej wielkiej plamy, tylko uczciwie próbuje rozpoznać granice. To chyba robota użytkownika rosomak, i to dość świeża - szacun!

Są sposoby na pół-automatyzację :slight_smile: Tracer + Geoportal Kataster - generowanie obrysu działki stanowiącej pole uprawne. Rosomak być może używa tej metody, jeśli to czyta niech się pochwali :slight_smile:

A, to se spojrzę w wolnej chwili może. A dla mnie ten wkład się kwalifikuje do nagrody MotM, jeśli mogę niniejszym zanominować. :slight_smile:

Popieram!