OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

Nie zauważyłem… Lepiej budynki są rysowane, może stąd to odczucie? Ja jednak nie widzę tego.
Wyszukiwanie wsi trwa 3-4 sekundy, trasę Gdynia-Bystrzyca Kłodzka (668km) liczył około 1m30s.
(xperia z)

W 1.5 trasę rzędu kilkanaście-kilkadziesiąt km robił w jakieś kilka sekund, teraz te kilkadziesiąt to na oko ponad minutę - w każdym razie tyle, że tracę rachubę czasu… Kicha.

Ciekawe czy algorytmy i kod z OSRM mają jakiś problem pozatechniczny i pozaprawny, skoro działają już w trakcie przenoszenia punktu (!) i są na BSDL, a nie widzę ich np. w OsmAndzie. Podaną przez ciebie trasę wyznaczył natychmiast jak wcisnąłem klawisz “pokaż” po wpisaniu Bystrzycy. Aż się samo prosi - nie mówiąc już o stronie głównej OSM!

Ale OSRM raczej liczy to po stronie serwera a nie w komórce jak osmand. Poza tym było że osmand przesadza z zaje####ością (jakością) wyników, dlatego wolno liczy.

Ale używałem routera wbudowanego w osmanda, nie “zewnętrznego”, osrm faktycznie wylicza trasy od razu.
Ja niestety nie mam porównania tej trasy to starszych wersji, ale nie sądzę, że coś gwałtownie się zmieniło w tej kwestii :slight_smile:
Dla mnie najbardziej irytujące jest zżerania baterii dość szybko (wszystkie usługi włączone w tel + zapis gpx w osmandzie)

zmieniło się od chyba 1.7. Nie ma przycisku “użyj dokładnych tras (eksperymentalna)” czy jakoś tak. Od tej pory wszystko się liczy “ekspe’rymentalnie”

z podłączonym holuxem jestem w stanie jeździć rowerem prawie cały dzień na stravie z wyłączonym ekranem przy baterii 1350mAh w xperii p. Sęk w tym, że osmand kusi podglądem trasy, poi i ogólnie OSM, więc na rower tylko z dużą baterią, np taki pentagram drive z 4000mAh + dodatkowa 6000mAh.

Jeśli chce ktoś pomóc w tłumaczeniu, tutaj jest adres:

https://hosted.weblate.org/projects/osmand/main/pl/

Ostatnio ktoś przetłumaczył trochę tekstów na język Ponglish (najpewniej prosto z translatora), więc przydały by się poprawki.

Witam Panowie

po pierwsze podziwiam że wkładacie tyle pracy w doskonalenie Osmanda i map - naprawdę super.

Używam Osmanda (wersja pro) od 2 miesięcy i jestem bardzo zadowolony - używam go głównie w terenie (rajdy konne i rower) - mam jednak takie pytanie, starałem się przeczytać cały ten wątek ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

W jaki sposób wgrać do trybu offline mapę open street cycle? jest bardziej szczegółowa od zwykłej OSM - jak ustawię sobie nakładkę, czy jako warstwę podstawową to obraz jest jakby nieostry, zależy mi by działało to w trybie offline bez konieczności łączenia się z netem.

Czy muszę tę mapę ściągnąć jakimś programem i zmienić na format OBF? bo tak częściowo zrozumiałem z postów? Szkoda że OSMand nie ma opcji w stylu mapy albo trybie rysowania open street cycle - a może ma ale ja nie potrafię uruchomić.

pozdrawiam
ps. mam jeszcze pytanie - czy jak znajduję podczas wycieczki drogi ostro piaszczyste które są zaznaczone na mapie jako “żółte” to nie posiadając wiedzy informatycznej moge to jakoś zaznaczyć/zgłosić do poprawy - żeby kogoś tamtędy nie poprowadziło samochodem

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Notes (dodawanie uwag do mapy)

Hej!
osmand pozwala tylko na jedną mapę obf na raz. Zamiast tego używa stylów. Której wersji Osmanda używasz? Czy włączyłeś “show cycle routes” w konfiguracji ekranu?
U mnie ładnie maluje trasy rowerowe.

oczywiście możesz wpisać notkę, ale może uda mi się Ciebie zmotywować do wejścia na openstreetmap i kliknięcia edytuj. To nie jest wiedza tajemna ani informatyczna. Potlatch oraz iD są prostymi narzędziami i może Ci również spodoba się mapowanie.

Kiedyś miałem więcej czasu na wgłębianie się w takie tematy - kombinowałem z samodzielnym przygotowywaniem map pod Oziego itp - taraz nie mam czasu na “doktoryzowanie się” z kolejnego programu/serwisu, notki mogę dodawać - szybkie to i proste (już jedną dodałem) - błędów sporo do tej pory zauważyłem - głównie w różnicy jakości drogi na mapie/w rzeczywistości.

Omanda mam 1.8.2 - kombinowałem z różnymi ustawieniami - ale na OPEN STREET CYCLE widać przecinki w lasach i generalnie więcej ścieżek - awaryjnie korzystam z MyTrials który wgrywa offline tę mapę i już.

postaram się zobaczyć jak funkcjonuje ten “Potlatch i ID” - dzięki za odpowiedź

Ps. Dzięki przeczytaniu tego tematu i tak zmieniłem “próg” widoczności drobnych ścieżek w OSM - przeszkadzało mi wcześniej jak ścieżki było widać tylko przy dużym powiększeniu - teraz dużo wygodniej się używa mapy widząc więcej punktów odniesienia i dostępne do nich drogi.

PS. II Dobra przeszedłem samouczek edycji OSM - dosyć proste się to wydaje - przynajmniej do zmieniania statutu jakości drogi - zatem będę nanosił takie błędy i czasem dodam nowe ścieżki.

Jako jeden z nielicznych tu użytkowników edytorów webowych Potlach odradzam, iD polecam. Pod tym linkiem masz edytor iD od razy z dobrym podkładem zdjęć terenu, czyli ortofotomapą Geoportalu.:

www.openstreetmap.org/edit##background=custom:http://wms.misek.pl/geoportal.orto/tms/{zoom}/{x}/{y}&map=6/52.500/19.701

Super Panowie - kilka dróg naniosłem w swojej okolicy, kilka trochę dalej - generalnie fajna sprawa. Daje satysfakcję że swoje doświadczenie można udostępnić innym - szerszym gronom niż userzy np. GPSies

Ale mam jeszcze mega petycję do osób w kontakcie z twórcami OsmAnd’a - byłoby wspaniale gdyby wprowadzili algorytm wyboru trasy z opcją “unikaj dróg utwardzonych” czyli prowadzenie po szutrach

Może ktoś coś wie, może jest to w planach - może można tak zmodyfikować samodzielnie Osmanda? Były takie sugestie?

Wygląda na to iż da się to zrobić - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OsmAnd#Customizing_OsmAnd

A dlaczemu odradzasz Potlatcha? On potrafi zapamiętać Geoportal na zawsze, pięknie klonuje linie, można nim wały wiślane jechać dwoma embankmentami w paru kliknięciach. No i nie dociaga linii do istniejacych jak iD. iD za to ma inne zalety.

Kilka razy przeglądałem wczoraj podpięte linki i niestety nie wiem jak się do tego zabrać - może w weekend na anglojęzycznych stronach forum coś znajdę - choć myślę że to zbyt wysoki poziom wiedzy informatycznej jak dla mnie, by to samemu wyedytować.

Odnośnie zmian w OSM używam tego ID i wygodnie i szybko się dodaje/zmienia drogi - choć rzeczywiście przyciąga np drogę do linii lasu - choć droga leci 5 metrów od lasu obok

Jeśli rysujemy linię/drogę i nie chcemy aby automatycznie przyciągało do innych obiektów to:
w JOSM trzymamy wciśnięty klawisz Ctrl i klikamy.
w iD trzymamy wciśnięte klawisze Alt + Shift i klikamy.

Ma ktoś OsmAnd+ w wersji 1.8.3 ???
jeśli tak proszę o linka,
z góry serdecznie dziękuję.

Koniecznie ta wersja? W F-Droidzie jest tylko do 1.8.2: https://f-droid.org/repository/browse/?fdfilter=osmand&fdid=net.osmand.plus

Kup przez gogle play i zarejestruj się jako tester. Dzięki temu mam tą wersję wcześniej.