Tagowanie pasów jezdni

Ja mapuję wg https://josm.openstreetmap.de/wiki/Styles/Lane_and_Road_Attributes ale jeśli chcesz to mogę to spisać gdzieś.

Witam,
Kilka dni temu otrzymałem mail, którego treść załączam:
Hi!

After some comments and research I replaced in the proposal the key destination:sign by the key destination:symbol. I’m updating my tagging right now and want to ask you if you mind if I update your tags also?

Best regards, Martin
Nadawca: m-443493-6d0c42@messages.openstreetmap.org
Czy ktoś coś wie nt. tej inicjatywy?

Dałbym:
lanes=3
lanes:psv=1
motor_vehicle:lanes=yes|yes|no
psv:lanes=yes|yes|designated

Klucz bus oznacza wszystkie autobusy, również turystyczne. Natomiast psv oznacza wszelkie środki komunikacji miejskiej, również taksówki (zazwyczaj moga po buspasie). Oparte jest to nie na schemacie busway, ale na prostym weług mnie *lanes *i access, jest on duży bardziej wszechstronny.
Jeśli rowery również mogą się poruszać po takim pasie, to:
cycleway:right=shared_lane

Ten mail, pewno dlatego bo moze niedawno dodałeś coś z destination?
Prosta zmiana z sign na symbol. Chyba nic do tej pory nie wykorzystuje ‘destination’ kluczy?

W przypadku dodania cycleway:right=shared_lane dałbym też cycleway=shared_lane

Dlaczego?

Przetwarzanie danych może obsługiwać ogólniejszy tag cycleway a nie obsługiwać cycleway:left i cycleway:right. Przykładem jest na przykład mój własny projekt.

Witam,
Czy ktoś spotkał się z mapowaniem strzałek kierunkowych (malowanych na pasach lub znakach pionowowych) poprzez wpisywanie ich w Relacje/role?
Zobaczcie na link przedstawiających mapę Radomia (większość skrzyżowań jest tak rysowana): http://map.project-osrm.org/?hl=pl&loc=51.388954,21.130476&loc=51.389091,21.128107&z=18&center=51.389931,21.128393&alt=0&df=0&re=0&ly=-1171809665
Namalowano każy pas jako osobną jezdnie… i zakotwoczono na nich relacje type=turnlanes:turns. Czym różni się zwykły turn:lanes= od roli type=turnlanes:turns? Jak to się przekłąda na programy nawigacyjne? Która wersja jest właściwa do stosowania?

To schemat, który mam wrażenie odchodzi w “zapomnienie”, jest bardziej skomplikowany, nie jest obsługiwany przez żaden program nawigacyjny.

W jaki sposób oznaczyć odcinek ulicy z “D-5 pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni”?

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:priority

Pytanie o tagowanie pasów ruchu. Mamy dość typowe skrzyżowanie:

Wskazany odcinek składa się z trzech pasów ruchu, z których dwa skrajne są jednokierunkowe, a środkowy de facto dwukierunkowy (lewoskręt). Czy następujące tagowanie jest właściwe:

lanes = 3
turn:lanes:backward = left|through
turn:lanes:forward = left|through

Coś tu jeszcze dodać? A może coś usunąć?

Ja bym nie podchodził tak rygorystycznie do tego kawałeczka, który pokazałeś na obrazku i zostawił to bez żadnych turn:lanes (czyli dał tylko lanes=3). Ideą turn:lanes jest pomoc kierowcy zwana potocznie “asystentem pasa”, a kierowca będąc w tym miejscu na skrzyżowaniu już raczej wie dokąd ma jechać i z którego pasa ma jechać, bo podjął tę decyzję wcześniej.
W związku z tym ważnejsze jest, aby wcześniejsze odcinki otagować poprawnie niż to coś na środku :slight_smile:

Tak też pierwotnie zrobiłem, ale potem zobaczyłem ten przykład i stwierdziłem, że może faktycznie lepiej to uszczegółowić.

Niektórzy to mają fantazję: https://www.openstreetmap.org/way/295155620

Uuu… tak wyglada wiekszość skrzyżowań tam. Warto to poprawić, ponieważ żadna nawigacja tego nie zinterpretuje poprawnie.

Czy mamy jakiś sposób oznaczania wąskiej, dwukierunkowej, drogi lokalnej?

Mam na wsi drogi asfaltowe lokalne (z nazwą) bardzo wąskie, często kręte, przejezdne tylko dla jednego samochodu, chociaż są dwukierunkowe.
Mijanie odbywa się w miejscach nieoznaczonych z trochę szerszym trawiastym poboczem, lub na łukach.
Osoby nie znające terenu mogą mieć problem z jazdą. Często jest to jedyna możliwość dojazdu/przejazdu.

Zobacz tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:passing_places

To dotyczy mijanek, czyli lokalizacji miejsc gdzie auto mogą się mijać.

Mnie chodzi o oznaczenie danej drogi, a właściwie sieci takich dróg.
Występuję takie drogi najczęściej w rejonach podgórskich, lub z dużo ilością wzniesień.
Kiedyś to były zwykłe drogi gruntowe z głębokimi koleinami, dla wozów drabiniastych. Po latach wyłożono je szutrem lub asfaltem, aby były przejezdne dla aut, ale ich nie poszerzono.

Przydałaby się jakaś propozycja ze specyficznym tagiem rozpoznawalnym przez routery.
Czyli, na przykład, podajemy jej szerokość na poszczególnych odcinkach, lub odwzorowujemy jako “area”, jakiś tag o zagrożeniu, limit prędkości (na tych drogach nie widziałem znaku ograniczenia prędkości).

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Practical_maxspeed pasowałoby idealnie ale zostało odrzucone w głosowaniu. Z drugiej strony, stosowane jest mimo odrzucenia. Wiem o czym piszesz, tu się może zrobić człowiekowi bardzo zimno lub bardzo gorąco: osrm.at/9VV Cokolwiek większego niż osobówka bardzo pożałuje tego skrótu: osrm.at/9VW Zresztą osobówką też się jedzie w stresie na myśl o samochodzie za stromym(!) zakrętem…

Znalazłem coś na początek:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:lanes#Wąskie_drogi

Jakie będzie reagował routing jak podam na takiej wąskiej drogi dwukierunkowej: lanes=1; width=3; source:width=estimated, incline=up?