Akcja-mapowanie: Wieluń

W Wieluniu odbędzie się zaraz po Świętach w środę po południu w i w czwartek przed południem workshop i małe mapping party. Spotkanie rozpoczyna się w środę 13.00 w technikum Geodezyjnym w Wieluniu. najprawdopodobniej w sali komputerowej. Moim kontaktem w Wieluniu jest nauczycielka geodezji pani B.Łazińska.

Będą też obecni nauczyciele uczący w Ostrzeszowie, Łodzi i Bełchatowie.
Jeśli jest ktoś chętny z okolicy to zapraszam na spotkanie.

Dlaczego granice wszystkich gmin w powiecie wieluńskim są zdublowane (admin_level=7)?

Na przykład:
gmina Wieluń - ID relacji:2911371
gmina Wieluń - ID relacji:3540741

Marek, czy to Ty? :slight_smile:

Pierwszym autorem tej zdublowanej jest Jacek_str: http://osm.mapki.com/history/relation.php?id=3540741

Jeżeli błąd powstał z mojej winy przepraszam.

Tak akurat jest, że mam w kalendarzu wpisane co dokładnie w tym dniu robiłem i faktycznie pobierałem dane dotyczące granic gmin i hydrantów dla powiatu wieluńskiego overpasem.
To był zrzut bazy hydrantów tylko dla powiatu, aby mieć całość docelowo w jednym pliku shp.

Nie wiem dlaczego tak się stało, proszę o usunięcie tych edycji. Za zamieszanie przepraszam. Jacek

PS. Do czasu wyjaśnienia okoliczności zrobię przerwę w rysowaniu. Nie wiem jak powstał błąd, muszę to przeanalizować, przykro mi. Niestety na powielanie kolejnych błędów „nie stać” mnie w chwili obecnej. :frowning:
Jeżeli trzeba poprawię to jakoś, proszę tylko o e-mail.

A możesz podać które gminy na Śląsku mogą mieć duble?

Nie wiem, szukam związku przyczynowo - skutkowego tej sytuacji. Kojarzę też pewne fakty z tego dnia.

Może gmina Kłobuck, mogę się też mylić w swojej hipotezie, czego nie wykluczam. Może ja tylko w ten dzień popełniłem błąd inni nie.

Mieliśmy spotkanie w Wieluniu z uczniami TEchikum Geodezyjnego.
Jest wola dalszej pracy grupy uczniów i nauczcieli nad projektem w Wieluniu i okolicy.
Zerknijcie tam co jakiś czas. Początkujący będą z pewnością sadzić błędy, a ja z pewnością wszystkiego nie wyłapię.

Używając edytora innego niż JOSM na pewno będą sadzić, oj będą…

Dlatego Jacek robi na miejscu bardziej szczegółowy kurs JOSM. Na razie zostały zebrane punkty POI w paru miejscach w mieście i rozmawialiśmy ogólnie o projekcie.
Dobre wprowadzenie w temat potrzebuje jednak więcej czasu niż ten, który mieliśmy do dyspozycji.
Generalnie myślę że dobrze by było gdybyśmy mieli standardowy materiał dydaktyczny na tego typu akcje gdyż zainteresowanie jest ogromne i są ludzie gotowi podjąć się roli replikatkorów tematu.
Materiał jednak to zadanie dla paru starych wyjadaczy.
Super są np. filmiki Zbiga na Youtube. Więcej by się tego przydało.

Ponownie przypominam o nieprzyklejanie landuse i highway do granic administracyjnych w powiecie wieluńskim.
Jeśli gdzieś jest posklejane, proszę o rozłączenie, zaznaczając linię landuse i “G” (Rozdziel drogi).

Z mojej strony chciałbym poprosić paru wyjadaczy w temacie 3D o wsparcie w wymodelowaniu z grubsza paru ważniejszych budynków w Wieluniu.
Nie ma tego aż tak wiele, bryły są generalnie nieskomplikowane, jednak starówka miasta potrafi zauroczyć.

Świetny pomysł! Jakby co, mogę pomóc w obsłudze pewnego pluginu do 3d :wink:

To znaczy konkretnie jak?
Mógłbyś np. przejechać się kiedyś na wycieczkę do nich?
Uważam, że można by zrobić workshop z modelowania 3D, tak generalnie, niezależnie od Wielunia. Przede wszystkim dla chętnych nauczycieli…

Drobna uwaga: Stronka map.f4-group.com od5 dni nie renderuje się. Coś im się wysypało i teraz pracują nad naprawą.
Totakgdyby kogoś z Was irytowało, że nie widać tam wyników pracy w 3D…

To popraw dach tego klasztoru “z dziurą” i otoczenia - Id:148874251
lub w http://www.openstreetmap.org/node/419734829#map=19/51.22045/18.57177

  1. Odnośnie 3d, to może można byłoby zrobić coś w rodzaju biblioteczki z przykładowymi budynkami w 3d wraz z ich wyrenderowaną postacią. Może być w formie ściągalnych plików osm z zapisanymi budynkami, których “zdjęcia” są np. na stronce o pluginie kendzi3d, mogą być linki do takich budynków na mapie. Pierwsze rozwiązanie jest o tyle lepsze, że trudniej byłoby coś niechcący popsuć na prawdziwej mapie ;), ale drugie też myślę, że jest OK.

  2. Są takie obiekty, jak np. ławki, które w OSM są punktem (choć akurat ławki mogą być również drogą według wiki), ale które w rzeczywistości (i w kendzi3d) są obiektem, który nie jest osiowo symetryczny (można więc byłoby go obracać i miałoby to sens). Czy jest jakiś sposób na to, aby np. ławki były prawidłowo poobracane na rzucie 3d? Dodam tylko, że ławka, która jest odcinkiem, nie renderuje się wcale…

  1. Jak najbardziej, dobry pomysł! Mógłbyś zrobić ze dwa pierwsze przykłady? Mozemy to potem pociągnąc razem.
  2. Jest tag rotation=value jakkolwiek w chwili obecnej jestem powoli zdania, że powinniśmy ławki mapować jako odcinki. Po prostu: mamy coraz dokładniejsze podkłady i nie bylo by pomyłek z rotation. Właściwie trzeba do tego zrobić proposal…

Prośba o wsparcie:
Na terenie powiatu Wieluń jest jeszcze jednen niedokończony obszar:
http://www.openstreetmap.org/#map=12/51.3254/18.6139

Może ktoś z Was mógłby troszkę tam pomóc?

Pl:Simple 3D Buildings http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Simple_3D_Buildings

Nie byłbym sobą, gdybym nie poinformował twórców Openfiremap.org o akcji w Wieluniu. Robi to na nich wrażenie!
Pojawi się wkrótce podkładka do polskiej Wiki i będziemy rozmawiać o apce 3D dla strażaków…

Edit: Info o polskiej wersji już jest się pojawiło na stronce!

Poprawione, po prostu aplikacja zakłada że tagi są na relacji a nie obrysie. O ile się nie mylę to jest aktualna konwencja tagowania.

Tag direction, niestety w obecnej wersji aplikacji nie działa on poprawnie dla ławki. Poprawie to w następnej wersji.