Pytania początkujących

Dopóki nie powstanie nowa wersja OSM API (a na to się szybko nie zanosi) będzie można z niego korzystać, tak więc śmiało. Żeby OSMF zdecydowała się go blokować wcześniej, musiałby stać się ulubionym narzędziem trolli, na co też się nie zanosi :wink:

Jestem za głupi by wyciągnąć via overpass api statystykę ile parkingów mamy zmapowanych w Polsce a ile w RFN.
Może mi ktoś pomóc?

Z góry dziękuję.
Marek

W Polsce mamy zmapowane 6572 parkingi (http://overpass-turbo.eu/s/31C - 2MB danych)
W Niemczech nie mam pojęcia, choć wiem, że danych jest 10MB (tyle udało mi się wycisnąć z overpassa). Wygląda więc na to, że jest ich tam 5 razy więcej, ale to nie musi być prawda.

Poza tym parking parkingowi nierówny, są takie wyrysowane dokładnie po obrysie jak i takie, dla których jest zaznaczony tylko jeden punkt i niekoniecznie ma to związek z wielkością parkingu…

Niemcy:
81808 parkingów jako node
226634 parkingów jako way

Polska:
9004 parkingów jako node
35809 parkingów jako way

Pięknie dziękuję Zbigniew.
Powiem tylko że OSM przegoniło już firmy komercyjne…

Mam pytanie - jest muzeum w budynku, który kiedyś był synagogą - szczegóły: http://www.muzeumwlodawa.pl/historia-muzeum.html

Zrobiłem to tak:
https://www.openstreetmap.org/way/273351759

Czyli:

  1. złączyłem punkt adresowy z muzeum
  2. dodałem tagi historic=church i religion
  3. dodałem old_name, by oddać nazwę budynku (vs. nazwa muzeum)
  4. Zamieniłem punkt adresowy na obrys budynku

Pytanie, czy w dobrą stronę poszedłem, w szczególności w pkt. 3.

Witam,

Czy zmieniać kierunek drogi jednokierunkowej w przypadku tymczasowej organizacji ruchy? Łącznik Al. Przyjaźni i Al. Andersa jest teraz jednokierunkową drogą w relacji NE-SW [jeżdżą tamtędy autobusy zastępcze an czas przebudowy innej ulicy]. Planowo przebudowa kończy się pod koniec roku, lecz nie wiadomo do kiedy będzie w tym miejscu zmiana kierunku.
http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.07490&mlon=20.03491#map=18/50.07490/20.03491&layers=N tutaj wspomniany łącznik.


Pozdrawiam
Zbych

Cześć, mam problem z dopasowaniem pytania do wątku a że jest ono moim pierwszym na forum zamieszczam je tutaj.

Mam problem z interpretacją licencji OSM. Chciałabym uzupełnić swoją bazę danych obiektami z OSM. Zasilenie to byłoby jednorazowe. Dane będą potem przetwarzane do róźnych form kartograficznych i publikowane. Czy konieczne jest w takim przypadku umieszczenie inf. o pochodzeniu danych z OSM? Obiektów tych nie ma być dużo ok 300 (to chyba niewiele jak na zasób OSM).

Jeśli czas zmiany powyżej dni, to mapować stan aktualny i nie zapomnieć :wink: przywrócić po skończeniu remontu.

Owszem. Musi się pojawić informacja.

Na pewno trzeba umieścić informacje o licencji OSM, oraz może się okazać, zależnie jak wygląda owo “uzupełnienie swojej bazy danych” od strony technicznej, że może być konieczność nawet upublicznienia “swoich baz danych” na ODbL.

Rozmiar, jakość danych które nie podpadają pod wymogi licencyjne, jest niejasno określona jako “Insubstantial” i przyjmuje się ze to jednorazowo 100 “własności”, czyli raczej nie jest to Twój przypadek.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Open_Data_License/Substantial_-_Guideline

IMO rezultat takiej działalności zależy od sposobu, w jaki wybierzesz obiekty z OSM. Jeżeli wybór zostanie zrobiony wyłącznie w oparciu o OSM, np. weźmiesz wszystkie przystanki PKS z województwa, to taki zestaw pozostaje niezależną bazą danych na licencji ODBL. Wystarczy informacja, że takie dane są dołączone do Twojej bazy. Powinnaś też przewidzieć możliwość udostępnienia tych obiektów osobno, niezależnie od Twoich danych.

Inna sytuacja będzie, jeżeli np. weźmiesz tylko przystanki PKS, których nie masz we własnej bazie. Wtedy obiekty OSM nie są już niezależną bazą, bo do ich wybrania zastosowałaś dodatkowe dane. W takim wypadku cała Twoja baza przystanków staje się “drived database” i możesz ją publikować tylko na licencji ODBL. Podobnie, jeżeli do obiektów OSM dopiszesz jakieś dane, np. godziny odjazdów dla przystanku, to wtedy dodatkowe dane też stają się bazą na licencji ODBL.

Ale produktem ma być mapa np katrogram, który bazował na danych z mojej bazy. Nie bedą publikowane bezpośrednio obiekty moje + obiekty z OSM tylko pewien produkt kartograficzny.

Jeśli informacja o pochodzeniu będzie musiała się pojawić czy może ona być umieszczona w opisie mapy/opisie aplikacji czy musza być bezpośrednio na mapie?

TO pytanie w jakiej formie będzie ta mapa.
Bo jeśli to będzie tylko render (czy jego wydruk) z bazy obiektów (twoich + OSM) to nie masz obowiązku udostępniać tej bazy (ale obowiązek atrybucji OSM pozostaje).
Ale jeśli ta mapa będzie miała formę osobnej aplikacji (np mobilnej), i baza będzie udostępniona (upubliczniona) jako część tej aplikacji, to wtedy sama baza musi być na licencji OBDL (niezależnie od licencji samej aplikacji).

A możesz konkretnie podać jakie dane bedą z OSM, a jakie Twoje w owym produkcie?

Ja bym oczekiwał, że na równi z innym licencjami/informacjami o autorach produktu. Bezpośrenio na mapie bedą tego typu informacje?

Ok, dzięki za wszystkie informacje. Bedę myśleć co z tym dalej :slight_smile:

W jaki sposób przesuwać mapę w JOSMie? Nie ma tam ani kursora myszki w postaci rączki ani suwaków. Bez tego program jest dla mnie bezużyteczny. Znalazłem: prawy przycisk myszy

Chciałem skalibrowac mapę według poradnika https://www.youtube.com/watch?v=f3NGx96HejU. Chodzi o polną drogę.
W moim rejonie nie ma śladów GPS, mapa zastała naniesiona chyba według nieskalibrowanego obrazu Bing. bo równice są niewielkie, choć są i są niesystematyczne (nie jest to stałe przesunięcie o deltaX,deltaY). Chciałbym nanieść najpierw ślady GPS, choć sam GPS może być mało dokładny. Jak się nanosi? Nie mam urządzenia GPS ale mam smartfon Samsung Galaxy S4, który oprócz GPS mam nawet Glonass. Jakim programem to wykonać

Włączyć sobie podkład z ortofoto z geoportalu i poprawić to co się nie zgadza, zamiast bawić się w kalibrację.

(podkład z geoportalu prawdopodobnie będziesz musiał sobie “aktywować” w konfiguracji):