Spoko
Rysuj dalej, super.
Spoko
Rysuj dalej, super.
Hej
Wrzuciłem adresy w gminie Białobrzegi. Tam gdzie były obrysy, zostały one połączone z adresami.
Zadanie dla lokalsów (czyli osób mieszkających w tamtej okolicy): część adresów nie ma numeru domu i wydzieliłem je do oddzielnego pliku: http://zibi.openstreetmap.org.pl/importy/bialobrzegi-bez-numerow.osm.bz2. Trzeba ustalić jaki numer domu jest w danym miejscu i nanieść go do OSM. Uwaga - ten plik jest tylko pomocą mającą na celu pokazanie, gdzie są braki. Proszę nie wysyłać tych danych na serwer w tej postaci.
Przy okazji - obrysy budynków rysujemy do podstawy, a nie do dachu. Mówiąc dokładnie, rysujemy do dachu, ale potem trzeba przesunąć taki obrys tak, żeby zgodził się z przyziemiem. Przygotowując adresy widziałem wyrysowane budynki (tzw. bloki), które ktoś ładnie wyrysował do dachu, ale nie przesunął.
Witam!
Kolego Zbyszku prawdopodobnie te blokowiska to moja robota - jak widać same chęci nie wystarczą trzeba też trochę literatury i dobrych rad - za które dziękuję. Plikiem z adresami postaram się też zająć. Jeżeli troszeczkę uspokoi się sytuacja pożarowa (nieużytków) postara się zebrać hydranty z terenu miasta i popracować z adresami. Jeżeli kolega Jacek_str miałby jakieś cenne i pomocne rady proszę o info. Ze względu na krótki staż w mapowaniu każda dobra rada jest cenna. Wszystkim kolegom dzięki za zaangażowanie.
Jeżeli coś potrzeba, zapraszam. Można dzwonić, to łatwiej i prościej.
Prywatnie mogę dać Ci na forum jedną radę, ludzie którzy tu przyszli potrafią ocenić, Twój wkład i zaangażowanie.
Nic nie „ściemnisz”…
I nie ma tu nic do rzeczy brak umiejętności, wierz mi.
Życzę powodzenia.
PS. Jak zaczynałem akcje u siebie umiałem dodawać tylko hydranty i nic poza tym. W siedem dni, plus troszkę dodałem do bazy 3500, pewne rzeczy trzeba było skorygować, ale to przed Tobą.
Ludzie uczyli mnie w trakcie. Poznasz społeczność sam zobaczysz, tu nikt na nikogo nie „warczy”.
Tu ludzie wymieniają poglądy i rozstrzygają problemy, nie zawsze mają jednakowe zadanie, ale mają jeden wspólny cel.
Tak dla przypomnienia polecam następujące WMS’y dla powiatu białobrzeskiego.
MSIP - Baza Danych Obiektów Topograficznych
http://wrotamazowsza.pl:80/msip/tbd/wms
MSIP - dane tematyczne
http://wrotamazowsza.pl/msip/tematyczne/wms
MSIP - Plan Zagospodarowania Przestrzennego Woj. Mazowieckiego
http://wrotamazowsza.pl/msip/plany/wms
oraz do szybkiego odwzorowania obrysów, wtyczkę Tracer2 dla JOSM:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:JOSM/Plugins/Tracer2
Coś te WMS-y nie chodzą nie mogłem wrzucić. Być może że pracuję na Ubuntu ale nie wiem czy to różnica. Mógłby ktoś sprawdzić pod Win.
u mnie też nie działa, pewnie serwer poleciał
Może nie wszystkie, ale ten na przykład działa zawsze bezbłędnie:
Budynki
wms:http://wrotamazowsza.pl:80/msip/tbd/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=tbd:Budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Więcej na ten temat jest na forum: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=20775&p=2
PS. To są warstwy które trzeba załadować w JOSM jak “Warstwy podkładów → Wybrane wpisy → +WMS”.
Serwer jest OK, podłączyłem do QGIS i poszedł od razu… ale znalazłem problem
http://wrotamazowsza.pl/msip/tbd/wms?Service=WMS&Request=GetCapabilities
Serwer nie obsługuje Transverse Meerkator-a, więc żeby to działało trzeba sobie przestawić odwzorowanie w JOSM na Polska PUWG (EPSG:2180)
Ustawienia, Ikona z mapą i krateczką, Wybieramy PUWG, Zapisujemy, po czym wywalamy wcześniej dodane WMS i dodajemy jeszcze raz…
U mnie ruszyło
EDYTKA: Uwaga na powiększenie - np. budynki widoczne są tylko w jakimś zakresie skali. Jak będzie za blisko lub za daleko to się nie wyświetlą
a czy inne warstwy też możemy przerysowywać? Np. zbiorniki i cieki wodne?
jasne każda kreska się liczy
bohun998,
jak na dzień dzisiejszy widzisz akcję?
Z mojego doświadczenia widzę, że w akcji Wieluń największe znaczenie miało zaangażowanie kapitana Straży Pożarnej z Weilunia który mapował prawie bezustannie. Robiło wrażenie widząc, że człowiek pracował do nocy nawet w weekendy, gdyż nam nikt nie płaci i najbardziej szanujemy zaangażowanie osobiste.
Dlatego też podoba mi się że dużo osobiście pracujesz.
Warot by było, gdybyś podawał konkretne obszary gdzie przydała by sie pomoc w postaci zmapowania np. małej grupy budynków, ścieżek itd itp.
To ułatwia pomoc.
PS: Jak ta droga łączy się z główną ulicą. Na zdjęciu trudno to rozpoznać. Poprawcie to.
http://www.openstreetmap.org/way/267208368
Marku akcja przebiega super nie sądziłem że tak szybko uda się coś zrobić. Powiat nie jest za duży i największą aglomeracją z punktu widzenia zagrożeń jest miasto Białobrzegi ale też warto skupić się na najmniejszym mieście w Polsce - Wyśmierzyce. Zwarta i palna zabudowa zwiększa zagrożenie oraz miejscowość Brzeźce. Zastanawiam się czy warto wrysowywać tereny zalewowe wzdłuż koryta rzeki Pilicy. Jeżeli chodzi o mój wkład w mapowanie to robię wszystko na ile daję radę. Początki w każdej dziedzinie są ciężkie ale ciągle idę do przodu. Trochę obiektów na zdjęciach nie ma a które warto by było wrysować może ktoś ma pomysł jak to ugryźć.
Jak najbardziej. Mapa ma wiele zastosowań, staramy się być uniwersalni.
Macie możliwość zrobić zdjęcia z latawca? Są u nas ludzie którzy wiedzą jak to ugryźć. Pozwoliło by to rozwiązać problem obiektów, których nie ma na zdjęciach.
Postaram się odwzorować z inwentaryzacji geodezyjnej nowo powstałych obiektów.
Jeśli uzyskasz zezwolenie to jak najbardziej. To kwestia praw autorskich. My tego bardzo pilnie przestrzegamy.
Praktycznie, wszystkie lasy w p. białobrzeskim, ktoś zdublował dodając “source=WMS Wrota mazowsza”.
W gminie Radzanów poszedł właśnie import adresów; malutki - ok. 800 numerów. Jednak około 300 adresów pozostało niezaimportowanych, ponieważ zamiast numeru jest adnotacja “brak_nr”.
W związku z tym wydzieliłem te adresy do oddzielnego pliku, by osoba na miejscu miała łatwiej wyłapać braki.
To samo dla gminy Stromiec: