Oznaczanie szlaków rowerowych

no właśnie ja nie jestem przekonany - bo to chyba jakaś radosna twórczość lokalnych urzędników nie mająca przełożenia na żaden schemat czy standard. Jeżeli tak jest oznaczony w terenie to ok. Gorzej jak po prostu ten kolor wybrali żeby ładnie na ulotce wyglądało.

Przepraszam za zamieszanie - jest to związane z różnym nazewnictwem i moim brakiem znajomości tej tematyki.
Generalnie dla mnie są to proponowane trasy rowerowe. Ich opis znajduje się na ulotce i na stronach internetowych gminy. Brakuje fizycznych strzałek, zdaje się, że na kilku tablicach w terenie jest ich opis.
http://www.strzyzow.pl/pol/pages/sciezki-rowerowe
Na ulotce jest już inny czerwony szlak, dlatego zostawiłem purpurowy.

Jeśli ktoś by chciał pojeździć po okolicy to patrzy na osm i jedzie jedna z proponowanych tras. Odcinek koło kina jak i połączeni całości w pętle dodałem aby ułatwić znalezienie miejsca parkingowego.

nie ma w tym żadnej Twojej winy - to są kwestie, które będą się pojawiać cały czas. Z jednej strony mamy (z tego co się orientuję) międzynarodowy system tras rowerowych, w Polsce realizowany przez PTTK a z drugiej strony szlaki wytyczane przez władze lokalne i różne organizacje. Trzeba to jakoś ujednolicić w OSM bo zrobi się bonanza ze szlakami w pełnej palecie kolorów RGB :).

Nie jestem pewny, ale chyba gdzieś widziałem zasadę, że nie dodajemy tras/szlaków, które nie są oznaczone w terenie, i że mapa z trasą szlaku to za mało.

Tak nie powinno się robić - relacja to relacja i powinna zawierać jedynie rzeczywisty przebieg trasy.

Byłoby dobrze to jakoś ujednolicić. Ponoć gdzieś na wschodzie Polski planują wdrożyć system “z cyframi” do oznaczania tras rowerowych. Wtedy kłopot sam by się rozwiązał:)

To troszkę bez sensu. Bo skazujemy się na “niekompetencję organów zarządzających trasami” lub zwykłych wandali, którzy niszczą oznaczenia. Ile to razy spotkałem się z sytuacją, gdzie szlak przebiegał w różnych np. gminach. W jednych był oznaczony rewelacyjnie a znowu w innej gminie było brak jakichkolwiek oznaczeń.

w tutorialu dodawania szlaków https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Tutoriale/Szlaki napisane jest żeby w przypadku braku specyficznej nazwy nazywać je “ szlak:<Miejscowość A> - <Miejscowość B>”, ja zawsze jednak jestem za tym żeby ograniczać te nazwy do “<Miejscowość A> - <Miejscowość B>” z racji na to że informacje o typie szlaku i kolorze są już w tagach “route”/“network” i “colour”, wg mnie dodawanie tych informacji do nazw tylko niepotrzebnie je przedłuża, a co wy o tym sądzicie?

Cześć,
Jest w trakcie rozmów z Sarą odpowiedzialną za Waymarked Trails. Chodzi o wyświetlanie kolorów szlaków jak w Norwich
http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=13&lat=52.6322&lon=1.28347&hill=0&route=1#
Mam pytanie. Jak można by łatwo i szybko wyeksportować wszystkie szlaki rowerowe w Polsce ? Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem aby dodać do wszystkich szlaków rowerowych w Polsce dodatkowy tag np. operator:pl=yes lub coś podobnego.
Dałoby to możliwość odseparowania naszego kraju od innych.
Da radę to jakoś zrobić?
EDIT:
Aha jeszcze jedno, przydałoby się też masowo zmienić wszystkie tagi colour ze zwykłych opisowych oznaczeń typu blue, red, green na hex triplets.

Overpass przyjacielem każdego mapowicza. Takie query np.:

<osm-script output="xml">
<query type="area" into="pl">
  <has-kv k="boundary" v="administrative" />
  <has-kv k="admin_level" v="2" />
  <has-kv k="name" v="Polska" />
  <has-kv k="type" v="boundary" />
</query>
<union>
  <query type="relation">
    <area-query from="pl" />
  	<has-kv k="type" v="route" />
  	<has-kv k="route" v="bicycle" />
  </query>
</union>
<print mode="meta" />
</osm-script>

Niezależnie od tego -tag lepiej gdyby nazywał się operator:country.

To mi się nie podoba. Nazwy kolorów są jasne dla mapowicza i ułatwiają wprowadzanie danych. A CSS przecież ma zdefiniowane wszystkie nazwy kolorów, które pojawiają się na szlakach, więc nie rozumiem - po co?

To akurat jeszcze nie wiem czy będzie koniecznie. Czekam na odpowiedź od Sary. Testowo sprawdziłem czy obecna wersja (tagi Norwich) obsługuje wersję zwykłą i triplets i obsługuje w tej chwili jedynie hex triplets. Ale myślę, że uda się zrobić jakieś obejście. Na pewno mapa będzie duuuużo czytelniej i logiczniej wyglądać.

Nie zgadzam sie aby wprowadzac kolory jako hex. To oznacza, że mamy wtedy 256256256 kombinacji zamiast kilku. Dojdzie do sytuacji, że jedna osoba doda kolor zielony jako #0F0 inna jako #0E0 itp.

To tylko jedna uwaga odnośnie zapytania Overpass co podesłałem - to są szlaki w granicach Polski, ale pierwszy rzut już sugeruje, że załapało się tam parę szlaków z krajów ościennych, co trzeba już ręcznie wyłuskać.

Ok, ja również jestem zwolennikiem standardowych nazw.
Przy okazji mam pytanie:
Czy jest możliwość aby takie surowe dane wrzucić do excela i stworzyć listę szlaków:
Nazwa,Ref,Kolor plus reszta tagów?
Jeśli tak, to czy ktoś z wasz może mnie nakierować?

A excel ma chyba modul do importu Excela. Trzeba by sie tym pobawić. Albo zrobić konwersję do csv.

Tagi kodowane jako hex triplets są bardzo wygodne do analizy, bo łatwo programowo wyszukiwać podobne kolory. Tz. jeżeli ktoś sobie oznaczy różowy szlak w postaci hex, to łatwo go można skonwertować na czerwony. Nazwy słowne też nie są problemem, jeżeli są ograniczone do kolorów bazowych, jak w dokumentacji:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:colour

Ale tego typu oznaczenia wypadałoby naprawić:
http://www.openstreetmap.org/relation/4009588

I przy okazji, “orange” nie jest standardową nazwą?

Jest w roszerzonym standardzie:
http://www.w3.org/TR/css3-color/#svg-color

A na naszym wiki nie mamy wyciągniętych wszystkich nazwanych kolorów CSS

Na wiki jest rekomendacja używania 16 podstawowych kolorów. “orange” chyb jest dość często występującym kolorem oznakowania szlaku ale z punktu widzenia renderera pewnie tak samo istotny, jak np. “gainsboro”. I powstaje ryzyko, że “orange” nie zostanie zrozumiany, podczas gdy #ffa500 ma większe szanse.

Jeszcze lepiej byłoby stosować osmc:symbol, gdzie jest dobrze zdefiniowany zestaw kolorów:
http://www.wanderreitkarte.de/symbols_en.html

Sądzę, że wstępna analiza wszystkich szlaków w Excelu pozwoliłaby na szersze spojrzenie na polskie szlaki rowerowe. Można by też uprzątnąć nazwy (czesto spotykam się ze szlakami nazywanymi z małej litery) kolory oraz REFy. Jeśli oczywiście można by zrobić taki mass update. Na pewno jest to kwestia do dyskusji.

Fajnie jeśli szlaki byłby wrzucane na wiki jakimś skryptem. Aby łatwo się dało monitorować ew. uszkodzenia ciągłości i podobne. Najlepiej w formie:
ID w OSM¦Województwo|typ|nazwa|kolor|data ostatniej edycji

Uwaga: z tego co zauważyłem data ostatniej edycji relacji może być starsza, niż data ostatniej edycji któregoś z jej członków (data w sensie informacji kto ostatnio edytował relację i kiedy). Właściwie logicznie rzecz biorąc nie powinno tak być, ale tak jest. Podobnie jest zresztą z łączeniem kilku linii w jedną - jeśli mają różne tagi JOSM otwiera okienko i każe wybierać te, które się nie zgadzają, jeśli jednak należą do różnych relacji, to już tak nie robi (a powinien to robić jeśli zbiory relacji, do których należą linie, się różnią…). To takie przypomnienie na marginesie, że monitorowanie zmian w relacji nie jest tak proste, jak powinno ;).
PS. A Sara wie, że w Polsce jedną drogą może prowadzić kilka ścieżek rowerowych o różnych kolorach? I ma zamiar to jakoś mimo tego wyświetlić? :wink:

Spróbuję do tego przysiąść. Myślałem o skrypcie, który by wrzucał też aktualny stan zwrócony przez RelationAnalyzera, co by było wiadomo, gdzie należy spojrzeć, że coś jest do poprawienia.

No takie zachowanie jest akurat dla mnie zgodne z oczekiwaniami. Modyfikacja członka nie oznacza modyfikacji relacji. Data która tu jest potrzebna, to data, z jakiego momentu w czasie pochodzą dane, które zostały poddane analizie.

Nie wiem czy wie, ale spójrz na mapkę podesłana przez wojtasa82. Nie ma problemu z wyświetlaniem szlaków różnych kolorów jedną trasą.