a czy mapa na mrowka.org łapie też sytuacje w których nie ma żadnych dróg w pobliżu place=* ? Kiedyś widziałem serwis, który to pokazywał (wiadomo, gdzie warto drogi rysować) ale ginie mi w mrokach dziejów
Nie, chyba że w miejscowości wprowadzona jest adresacja, tzn. szukanie odbywa się po addr:place. Jeśli jest zapotrzebowanie mogę i taki wariant przygotować
Ja osobiście nie widzę obecnie już takiej potrzeby. Mamy coraz więcej adresów, a wizualizacja antblanta pokazuje adresy z brakującą drogą.
Ja bym to zrobił inaczej - wyciągnąłbym z bazy te wioski do których nie ma drogi dojazdowej, poświęcił jeden wieczór i dorysował owe drogi.
Jedno jest pewne - z każdym dniem jest ich coraz mniej.
Ja nic takiego nie mówiłem Nie wiem z czego wynikają wasze problemy z literką ś - u mnie wszystko działa. Może to kwestia kodowania znaków albo cuś?
Wyszło mi, że mamy 599 punktów (village|hamlet|isolated_dwelling), które w promieniu 900m nie mają żadnej drogi. Dla wszystkich place=* wychodzi 5454 punktów, ale tam wpadają również punkty typu “województwo dolnośląskie”.
Hmm - a może z miejscowościami bez dróg da się zrobić taki patent jak z miejscowościami niezgodnymi z Terytem? Z automatu dodać fixme? Z chęcią bym poświęcił trochę czasu na dorysowanie takich dróg.
Powoli krok po kroku jak czas pozwala usuwam samotne adresy w woj dolnośląskim i opolskim, z mojego doświadczenia wynika jedno - duża część tych zapomnianych miejscowości ma już samotne adresy. W przypadku dokonywania edycji już w jakiejś lokalizacji zawsze zmniejszam przybliżenie i sprawdzam co się dzieje w okolicy i okazuje się, że często w odległości nawet 10 km od dróg krajowych są miejsca zamieszkania które nawet w terycie istnieją i mają jedną drogę, a nikt tego nie narysował - to jest zrozumiane - kiedyś starano się nanieść na mapę wszystkie drogi krajowe i to był priorytet, a teraz idziemy w szczegół. Myślę, że każdy w swojej okolicy dobrze powinien dobrze przejrzeć gdzie jeszcze ludzie mieszkają - pomimo że już dość długo mieszkam w Brzegu to odkryłem że są jeszcze jakieś tereny zamieszkałe - normalnie poczułem się jak pierwszy eksplorator na nieznanej ziemi - to jest bardzo ekscytujące, że coś lub ktoś zaistniał na mapie i to byłem ja. Życzę takiej przygody i satysfakcji każdemu.
resztę robimy jak to opisałem we wcześniejszym poście, czyli sprawdzamy, poprawiamy, kasujemy duplikaty itp. - wszystko z najwyższą ostrożnością.
Co zyskujemy? Szersze spojrzenie na obszar Dzięki temu widzimy wszystkie miejscowości w danej okolicy i łatwiej jest podjąć decyzję co zrobić z danym “kwiatkiem”.
Przykładowy obrazek przedstawiający warstwy danych z okienkiem filtrów.
To są relacje za czasów początku współpracy z trail.pl. Sam wprowadziłem te dane licząc, że pojawi się ich jakaś implementacja. Ogólnie są to mezoregiony, a efektem wprowadzenia tych danych miałobyć aby przy wyszukiwaniu np. szczytów górskich były inne informacje niż powiat, województwo, miejscowość.
Np. http://nominatim.openstreetmap.org/search.php?q=%C5%9Anie%C5%BCka&viewbox=1.26%2C-12.02%2C48.73%2C-43.29 mógłby wypisywać te informacje
Bardzo proszę o nie bycie nadgorliwym i nie usuwanie fixme na siłę. Widać syndrom “czyszczenia” mapy bez zrozumienia, jak w przypadku mapy duplikatów węzłów na przykład, albo mapy czystości licencyjnej sprzed zmiany licencji. W Konstancinie i okolicach zostało usuniętych parę nazw które sam dodawałem i wiem, że są w użyciu. TERYTu można użyć jako wskazówki by znaleść literówkę, ale to, że w TERYT-cie jest myślnik lub inna kolejność wyrazów i zostało to oznaczone jako fixme, to tylko lenistwo autora skryptu (który z resztą jest chyba nieznany bo konto zostało usunięte). Tym bardziej brak czegoś w terycie, gdzie są tylko nazwy które tworzą administracyjną hierarchię i nic więcej. To czego nie ma w TERYT-ie i innych tego typu bazach jest największym bogactwem OSM.
Fixme są po to, żeby ktoś, kto ma odpowiednie informacje na nie spojrzał. Jeśli nie znamy okolicy lub z innego powodu nie mamy informacji to nie mamy jak naprawić fixme. Zostawmy je wtedy jako wskazówkę że coś nie gra, dla mapowicza który będzie miał odpowiednie informacje.