Miejscowości

Tak? I co dzięki temu zyskamy? Nic.

Wydaje mi sie, ze do czasu kiedy ktos dodal te wezly place=state uzywalismy konsekwentnie is_in:province. Nie wiem dlaczego wybrano place=state, moze dlatego, zeby pojawilo sie w stylu graficznym mapnik?

Te place=state wiszą od dawna, np. podkarpackie od września 2009…

is_in:province tez sa uzywane od dawna (http://www.openstreetmap.org/browse/node/32672696/history - kwiecien 2009), i wystapien jest o pare zer wiecej :wink:

Bo Jajcus przeleciał kiedyś wszystkie wioski skryptem i wrzucił is_in:province, podobnież Piotr99 kilka lat później… a jednak przez te kilka lat ten tag chyba nie dorobił się uznania poza PL? Zgaduję, bo JOSM ciągle nie ma w presetach tego… (tzn. nie ma place=province)

Żeby nie ciągnąć tej jałowej dyskusji :wink: - proponuję, żeby wywalić ten tag is_in:province z wiosek. Mamy już 100% granic wojewódzkich w PL, po co to komu?

Hej

Jeśli znudziło się komuś poprawianie adresów proponuję zająć się innym tematem. Mianowicie dużo miejscowości (głównie wsi) w Polsce ma błędną nazwę. Dlatego chciałem zaproponować, by osoby chętne ogarnęły pod tym względem swoją okolicę.

Obecnie w Polsce jest 2777 węzłów z tagiem fixme=, który został wstawiony na skutek porównania danego obiektu z bazą TERYT. Często są to literówki, brakujące polskie znaki, brakujące myślniki itp. Czasami są to różnice wynikające z tego, że miejscowość zmieniła nazwę np. Majdan Stary przemianował się na Stary Majdan. Takie rzeczy trzeba poprawić.

Dla zainteresowanych poprawianiem:
http://overpass-turbo.eu/s/2sz - zapytanie do ovepassa wyciągające z bazy miejscowości z tagiem fixme= z danego województwa

  • podmienić “województwo podlaskie” na swoje lub inny region np. “powiat skierniewicki”
  • nacisnąć “Export” i wybrać JOSM
  • po załadowaniu się danych w JOSM włączyć sobie podkład z PRNG i EMUiA
  • w przeglądarce mieć otwarty TERYT w celu weryfikacji

Co trzeba zrobić:

  • poprawić nazwę
  • zweryfikować w TERYT czy to powinno być place=hamlet czy place=village. Mniej więcej mamy ustalone, że terytowe “część miejscowości” i “przysiółek” to po naszemu place=hamlet
  • poprawić lokalizację
  • jeśli jakiejś wioski nie widać w żadnym źródle, skasować całkiem lub przerobić na place=locality
  • usunąć tag fixme=

Przykład (tutaj trzeba dodać brakujący myślnik):

Przydatne adresy:

  • podkład z PRNG do JOSM:
wms:http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_PRNG/WMService.aspx?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&Layers=Fizjografia,Hydrografia,Wsie,Czesci_miejscowosci,Inne_miejscowosci,Miasta_pozostale&styles=&SRS={proj}&WIDTH={width}&height={height}&BBOX={bbox}
  • podkład z EMUiA do JOSM:
wms:http://emuia.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&transparent=true&LAYERS=emuia:mapa_punktow_adresowych,emuia:layer_miejscowosci_granica&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Uwaga: do PRNG i TERYT trzeba miec ograniczone zaufanie i nie należy usuwać miejscowości tylko z powodu braku w tych bazach. Trzeba taką sytuację zweryfikować w innych źródłach. Jeśli masz wątpliwość, zapytaj tutaj lub postaw notkę na mapie.

Podpowiedź: do PRNG dobrze jest ustawić sobie projekcję PUWG - wtedy nazwy na podkładzie są czytelniejsze.

Świętokrzyskie i małopolskie zostało przejrzane :slight_smile:
Reszta należy do Was :wink:

Przy okazji warto użyć pluginu wikipedia i pododawać tagi…

Specjalnie nie pisałem o ręcznym dodawaniu tagu wikipedia=, ponieważ to chyba można zrobić w każdej chwili skryptem. Kilka lat temu zrobił to balrog-kun (przykład), więc myślę, że nadal można zrobić tak samo.

Czy dodawać teryt:rm dla leśniczówek i gajówek?

A widzisz, a ja dzisiaj poprawiałem linki do wikipedii bo były podłączone do złych miejscowości.
Problem był taki, że link wikipedii miejscowości X z województwa dolnośląskiego był podany do nazwy miejscowości X w powiecie kartuskim (woj. pomorskie).

Dużo jest “wikipedia:en”

Hmm:

http://www.openstreetmap.org/node/1865263441

Nie wiem co zrobić w tym wypadku - Zaborowo jest w TERYT, a Zaborowo Pierwsze i Zaborowo Drugie nie. Chyba nie ma sensu tego poprawiać, bo zakładam że lokalnie te nazwy funkcjonują - a szukajka i tak znajdzie jedyne słuszne Zaborowo.

To wstaw Okolica czyli Locality

place=locality jest do nazwanych miejsc, ale niezamieszkałych. Ja w takiej sytuacji daję place=hamlet.

Ale w przysiółku (bazując na emuia) to raczej kilka domów mających jakąś granicę, czyli mała wioska, a to są często nazwy lokalne których nie widać w emuia.
Lub kompromisowo isolated_dwelling (Pojedyncze zabudowania)

Małe podsumowanie dzisiejszego dnia:

  • zostały całkowicie przejrzane województwa: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i podlaskie (z tego co wiem).
  • na terenie PL zostało jeszcze 1665 węzłów z potencjalnie nieprawidłową nazwą, co oznacza, że przez dzisiaj ubyło ok. 1100 sztuk, co w moim odczuciu jest niezłym wynikiem :slight_smile:

Efekty naszej akcji widać również na “mrówce” - niebieskich punktów ubyło z 2099 do 1869. Może wydawać się, że to niewiele, ale trzeba mieć świadomość, że pod każdą taką gwiazdką kryją się adresy, których nie da się wyszukać, jeśli nazwa miejscowości jest błędna.

Dziękuję za pomoc i zachęcam innych do sprawdzenia miejscowości w swojej okolicy.

W pomorskim zostało kilka sztuk.

woj. lubelskie - czyste.

Wychodzi na to, że tylko zachód i centrum się obija :wink: