A czyja jest ta ogólna interpretacja? Według mnie, jeśli kierownik działu MSIT, który sprawuje pieczę min. nad danymi, których potrzebujemy, twierdzi, że przepisy jasno stawiają sprawę legalności korzystania z nich, to tak właśnie jest. Moim zdaniem urzędnik, który zasłania się przepisami nie pozwalając wykorzystać publicznych informacji, tychże przepisów nie zna lub ich nie rozumie i dlatego po najmniejszej linii oporu zakazuje się. Nie znam tematu dogłębnie, ale tak na chłopski rozum, facet chyba lepiej się zna na prawie geodezyjnym niż większość z nas nie wspominając gminnych urzędasów…
A źródło oczywiście podajemy.
Zgadza się, urzędnikowi zawsze jest łatwiej wydać decyzję odmowną, bo wtedy nic nie ryzykuje, a komu się chce odwoływać… dlatego jestem pod wrażeniem łódzkiego MSIT-u
@damndog! chapeau bas! Wielkie dzięki za uzyskanie zgody. Nie zaglądałem na forum kilka dni a tu takie dobre wiadomości.
Ja mialem przygotowane pismo, ale w końcu go nie wysłałem pod wpływem informacji, że Marek próbował coś załatwić z Głównym Geodetą Województwa. A potem to juz jakoś uciekło
Mam prośbę o adresy WMS w formacie do JOSM’a, bo te na stronie chyba nie sa do bezpośredniego użycia? Wypróbuje je dopiero wieczorem.
Te adresy na stronie służą do odpytania serwera WMS o dostępne warstwy, które sobie potem wybierasz z listy (z klawiszem CTRL jeśli chcesz kilka) i otrzymujesz na dole adres JOSM-compatible
Jest już dostępna nowa ortofotomapa Łodzi. Piksel 0,05 m. Więcej: http://www.smartgeo.pl/2013/12/ortofotomapa-lodz-2013.html
a jaki link do ortofotomapy wrzucić w JOSM?
http://gis.mapa.lodz.pl/awiskts/services/Ortofotomapa/Ortofotomapa2013/mapserver/WMSServer
Zmienił się adres WMS-a
było: …/Ortofotomapa_2013/…
jest: …/Ortofotomapa2013/…
http://gis.mapa.lodz.pl/awiskts/services/Ortofotomapa/Ortofotomapa2013/mapserver/WMSServer
Ciekawostką jest że WMS wykracza poza granice miasta i można mapować okoliczne miejscowości, ortofotomapa na portalu mapa.lodz.pl jest obcięta do granic Łodzi.
masakra
Panowie,
przypominam o sofcie (Josm Plug In) który automatyzuje rysowania obrysów budynków:
Tracer2
Dyskusje na niemieckim Forum
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=23319
Nawet ładnie śmiga…
Gratulacje dla Ośrodka Geodezji! Doskonały produkt!
@marek kleciak
Marku, czy jest jakieś Polskie opracowanie krok po kroku jak uruchomić tę wtyczkę i jak z niej korzystać?
Dla JOSM
Ustawienia → Właściwości podkładu → Dostawcy zdjęć
Wybrane wpisy (poniżej) → Klikamy prawą boczna ikonę (+WMS)
Wprowadzamy adres usługi - wpisując link do WMS (np: http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer))
Klikamy na “Pobierz warstwy”
2. Zaznacz warstwy - klikamy na jedną z warstw z listy, lub na kropkę.
Pola 4 i 5 wypełniają się.
w polu 5 możemy wpisać własną nazwę.
Po zresetowaniu, w górnym meny “Podkłady mapy” zobaczymy zainstalowaną warstwę WMS, którą używamy jako tło.
Mapa powinna być widoczna w JOSM “z defaultu” trzeba sobie tylko odświeżyć spis map w programie. Pod PL jest kilkanaście map.
Od ponad tygodnia przestała mi działać Ortofotomapa Łódź i Nie mam zielonego pojęcia czemu, bo nic w konfiguracji nie zmieniałem (z resztą nie wiedziałbym za bardzo co tam się zmienia).
Przy aktywowaniu warstwy mam komunikat “Wystąpił nieoczekiwany wyjątek. Jest to błąd związany z kodem programu…”
Dodam, że używałem przedostatniej wersji JOSM. Dzisiaj wgrałem najnowszą t.j. 6767 ale problem nie zniknął.
Może ktoś podpowie jak to od nowa skonfigurować/ustawić żeby Ortofotomapa Łódź 2013 działała na JOSM?
P.S. Dodam, że Geoportal: Ortofotomapa działa mi bez zarzutu, ale jest mniej czytelna niż Ortofoto Łódź 2013.
Chyba coś tam robią - bo mi się wczytuje, choć jest ostrzeżenie, że się nie wczytuje Ale podklad się jednak wczytuje.
Polimerek, którą Javę używasz? Bo może to wina Java Runtime?! Mnie przy wsczytywaniu podkładu wywala error i nic nie wczytuje.
Ja mam Java Update 7.
P.S. Zainstalowałem tak jak proponuje producent JOSM - wersję 1.6.0 - nie pomogło.
Opis błędu:
Ja tu widzę babola w dostępie do cache’a wms. Proponuję wyczyścić zawartość cache, ktoś ostatnio pisał jak to zrobić. Ten NullPointer na pewno nie zależy od wersji Javy.
No przecież, jest dedykowany wątek “JOSM cache” i tam są przepisy na kasowanie.