OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

Ja proponuję, by jednak szlaki MTB renderować inaczej niż zwykłe. Jednak nie każdy jest gotowy na wyzwania jakie stawia szlak MTB. Tak samo można by oznaczyć też drogi, które mają surface=sand. Chociaż jest to punkt widzenia niedzielnego rowerzysty.

Skoro nie działa routing przy włączonej nakładce “Szlaki” to może mi ktoś udzielić informacji…

Czy jest opcja strony www OSMapy na której można wyznaczyć sobie trasę tak jak w UMP:
http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/

lub czy można jakoś wyświetlić dwie osmapy (OSMapa + OSMapa Szlaki; jednocześnie tak jak w odbiorniku a nie jedna lub druga) w BaseCamp aby sobie samemu narysować np. ślad i mieć przy tym dobry widok na szlaki ?

Tu masz routing po danych z OSM: http://map.project-osrm.org/
Ten sam silnik routingu używany jest na stronie UMP.

Niestety tam jest tylko routing samochodowy. Ja polecam http://open.mapquest.com/

Pewnie za kilka dni rogal zrobi aktualizację i już wszystko będzie działać poprawnie:)

Raczej nie…
Polecam stronkę: gpsies.com
Masz tam możliwość wyboru warstw mapy i planowania trasy. Działa to bardzo dobrze, ale z małymi ograniczeniami…

Reszta dyskusji została wydzielona tutaj: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=22527

routing od jakiegoś czasu naprawiony ;). Dzisiaj albo jutro będzie wersja z dodanymi stacjami kolejowymi - przydatna rzecz na długich wycieczkach rowerowych (mi przynajmniej tego strasznie brakuje).

To nie trzeba się tak daleko wypuszczać:D

Nowa wersja już jest - po wielu bojach udało się zaktualizować mkgmap do najnowszej wersji (nie lubił polskich ogonków) - znacznie lepiej powinno działać wyszukiwanie ulic i budynków. W mapie ze szlakami wyświetlają się stacje kolejowe (sorry za ikonkę i nakładanie się nazw - poprawię).

Chciałbym jako nowy - zapytać: jak często aktualizowane są pliki instalacyjne mapy PL dla gps ( mapa zasadnicza)?

Średnio 1-2x w miesiącu. Ale jeśli Cię “przypili” i bardzo potrzebujesz tego co niedawno naniosłeś, warto napisać do autora.

http://garmin.osmapa.pl/?q=node/2

Tym bardziej, że nie robi żadnego problemu - sprawdzałem kilkakrotnie:)

Ależ nie, po prostu z ciekawości, co ile można wrzucić sobie świeższą mapę w odbiornik. Spodobała mi się osm, w dużym mieście w zasadzie bez zastrzeżeń. No na wsiach to oczywiście niestety… mam w planach trochę pogmerać w znanych sobie wsiach, powytyczać budynki, skarpy, rowy, cieki, ale to muszę opanować znaczenie i wytyczanie oraz tagowanie, żeby się nie musieć tłumaczyć z brawurowych fuszerek…

Edycja:

A skąd się bierze różnica graficzna, tzn dlaczego w pliku dla urządzenia gps zarysy budynków ( np. bloki w osiedlach) są w charakterystyczny sposób “krzywe/nieporadne” ? Dałoby się uzyskać plik identyczny z tym co jest przeznaczone do podglądu online ?

Zauważyłem też, żę w pliczku dla gps obiekty forteczne w Krakowie są oznaczone ikonką… czołgu .

To mapa osm dla urządzeń jest całkiem niezależnym plikiem od tego co online?

Ikonka czołgu jest domyślną ikoną garmina dla obiektów POI typu wojskowego (niemal każdy obiekt typu landuse=cośtam oraz obszary z tagami amenity=* są z automatu zamieniane także na POI.

Zarysy budynków są krzywe, gdyż to wynika z wewnętrznej reprezentacji współrzędnych przez Garmina - są one zaokrąglane w jakimś zakresie (nie pamiętam jakim). Dodatkowo na mniejszych poziomach zbliżenia mapy dochodzą algorytmy uśredniające, dzięki czemu mapy są mniejsze i szybciej się ładują.

OSMapa jest niezależnym plikiem - Garmin ma swój format reprezentacji danych, często ubogi i niespójny a z konwersji danych OSM na format Garmina można zrobić niejeden doktorat. To tak jak byś próbował obraz Full HD skonwertować do 8-bitowego obrazu 320x200.

Jeżeli masz jakieś uwagi do mapy, to pisz śmiało. Ostatnio ktoś mi zgłaszał kilka propozycji dotyczących mapy ze szlakami rowerowymi - jak dobrze pójdzie to niedługo szlaki nie będą przykrywać całkowicie dróg po których biegną tylko wyświetlać się obok i w wersji przeźroczystej :smiley:

Kiedy Premiera:D?

dzisiaj :stuck_out_tongue:

Jeśli chodzi o uwagi (do dotychczasowej mapy to:

  1. na pewnych poziomach przybliżenia znikają tory kolejowe, po czym pojawiają się ponownie na kolejnych poziomach,
  2. numery adresowe bez obrysów budynku nie są wyświetlane, powoduje to, że budynki z numerami dodanymi jako node są tych numerów pozbawione.

A poza tym należą Ci się wielkie podziękowania. Z mapy korzystam regularnie i sobie chwalę. Piękna rzecz w terenie.

o torach wiem - walczę z tym :slight_smile:

Kwestia numerów adresowych jest otwarta - w którejś wersji mapy wyświetlały się wszystkie, ale strasznie psują czytelność jak są gęsto :frowning: Może ktoś ma dobry pomysł jak to rozwiązać.

Pamiętam tę wersję i chyba lepiej do niej nie wracać :slight_smile: Przy urządzeniach z małą rozdzielczością ekranów to się IMHO nie da rozwiązać - po prostu czcionka, aby być czytelna musi mieć pewnie rozmiar znaku minimum 8 x 8 pikseli + ramkę po jednym pikselu dookoła i zwyczajnie nie da się czytelnie rozmieścić na ekraniku 176 x 220 px (rozdzielczość eTrexa) więcej niż 17 cyfr w jednym rzędzie, a żeby to było czytelnie pewnie nie należy więcej niż 5-6 cyfr. Pewnie by trzeba robić dwie wersje mapy - jedną dla urządzeń o większej rozdzielczości z numerami adresowymi i jedną dla mniejszej - ew. dać adresy jako osobną warstę do pobrania odddzielnie - tak jak warstwice i szlaki.

Teoretycznie odbiornik sam usuwa etykiety, jeżeli nie ma na nie miejsce. Może być gęsto ale nie powinni być nieczytelnych tekstów. Może by tak podać jakieś problematyczne pozycje czy zrzuty ekranu?