Widok 3D w josm

Z drzewami więcej zabawy, ale proste formy geometryczne z listy mogę zrobić.

Ograniczać się do bryły (z nadanym kolorem) czy można dać tekstury graficzne, które będą w modelu? Wydaje mi się że tak, ale proszę o potwierdzenie.

Dawajcie propozycje elementów z przestrzeni publicznej do listy TODO.
Dorzucam wiatę przystankową, słup trakcyjny (kolejowy) (btw. można tak zrobić, że jak linia zelektryfikowana to się co ileś będzie wstawiał, bez dokładnej lokalizacji punktowej?), słupek pikietażowy :slight_smile:

Marcinie, skontaktuj się bezpośrednio ze mną, Wyślę Ci mailem parę szkiców form geometrycznych. Wic polega na tym, by nie mieć na przykład jednej lampy ulicznej, ale dwadzieścia form podstawowych do wyboru w edytorze.

Z góry Ci dziękuję za cenną pomoc!

Marek

Jak najbardziej możesz używać tekstur. Tylko najlepiej gdyby nie miały one przezroczystości i nie zapominaj że mają to być model low-poly ponieważ bardzo łatwo przesadzić z ilością trójkątów.

Zauważ jakie fajne drzewa ma F4. To co jest w nich niezwykłego, to że nie mają wielu trójkątów oraz nie wykorzystują przezroczystych tekstur. Dodatkowo wydaje się że te same modele wykorzystywane są z kilkoma różnymi odcieniami tekstur, więc las wygląda fajnie mimo że nie ma tam wielu modeli.

Niestety moja aplikacja nie wspiera przezroczystości. Dla testów wrzuciłem przykładowe drzewa z jej wykorzystaniem:

Na obrazku nie wygląda to aż tak źle. Jednak jeśli samemu przetestujesz zobaczysz o co chodzi.
Możesz je przetestować dodając tagi test=tree1 lub test=tree2.

Póki co, czasu brakuje żeby zgłębiać 3D (a tu chciałoby się normalnie pomapować). Ale modele DFA (drobnych form architektury) mam naliście i ich nie odpuszczę :sunglasses:

Kendzi, piszesz, że Twoja aplikacja nie wspiera przezroczystości - rozumiem, że dodanej w elementach jako konkretny model, bo widzę, że płoty (balustrady) masz z przezroczystością?

Czesc Marcinie,
jak bedziesz mial chwile czasu, skontaktuj sie ze mna w sprawie tych modeli.
maila znajdziesz tutaj:
http://www.openstreetmap.org/user/marek%20kleciak

Balustrady i płoty to proste o teksturowane trójkąty. Domyślnie mam włączoną przezroczystość tekstur dla płotów oraz innych modeli. Jednak aby prawidłowo wyświetlić takie obiekty należy dodatkowo renderować je w kolejności od najdalszego do najbliższego względem kamery. Inaczej fragmenty tekstury dla których ustawiona jest pół przezroczystość, będą ją miały obliczoną błędnie. I niestety tego u mnie brak.

Na przykład tutaj jest przykład płotu który mimo iż został umieszczony dalej od kamery, został wy-renderowany później niż ten z przodu. Dlatego w przerwach tego z przodu jest on niewidoczny.

I inny brzydki artefakt:

Półprzezroczyste obrzeza liści renderowane są z kolorem tła zamiast z kolorem tekstury płotu.
Generalnie w aplikacji jest niewiele półprzezroczystych obiektów. Jednak przy dużej ich liczbie wygląda to źle.

Co ciekawe mapy F4 również nie sortują półprzezroczystych obiektów. Dlatego mają takie fajne drzewa.

O, to bardziej skomplikowane niż myślałem. Wodzę, że za stary jestem w rozgryzanie renderingu.

Marek, a mail via forum wczoraj nie doszedł?

Czesc Marcinie, niestety mail nie doszedl. Moze napisz na ten adres który podalem na mojej stronce
http://www.openstreetmap.org/user/marek%20kleciak

Tworzenie modeli naprawdę nie jest trudne. Po prostu spróbuj. Przezroczystością nie ma się co przejmować.

Moved to Index » OpenStreetMap 3D » Kendzi3D - 3D Viewer as plugin for JOSM.
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=362163#p362163

Padla propozycja e potrzeba w formach podstawowych takze kuli:

Tagowanie jako punkt z atrybutem: roof:shape=sphere
radius=promien kuli
height=wysokosc srodka kuli

cutting:sphere:top= albo cutting:sphere:down= jak na szkicach:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM-4D/Roof_table#8.B pod punktem 8.9

Tak jak się zadeklarowałem, przygotowuję modele. Tyle że w SU. Marek część już widział, ale rzeźbię dalej. Jak już będę na finiszu przekażę do dalszej obróbki, którą będzie można wykorzystać do zacnych celów.

Lecąc tak po kolei, zrobione są:

telefon alarmowy autostradowy
fotoradar stacjonarny
zestaw latarni ulicznych i parkowych (różne typy wysokości+różne typy wysięgników+różne typy opraw=mnogość kombinacji do wybrania)
znak stop
słupek (rodzaje)
słupek pikietażowy
progi zwalniające (rodzaje)
szlaban (taki np. parkingowy)
stojak rowerowy

słup trakcji /kolejowej, tramwajowej/ pojedynczy podwójny

przystanek autobusowy - znak
przystanek autobusowy - wiata

słup energetyczny - WN kratownicowe (rodzaje)
słup energetyczny - SN betonowy (+z możliwością dołączenia oprawy oświetleniowej)

słup ogłoszeniowy


Zostały do zrrobienia (pewnie coś wypadnie i dojdzie):

kolej:
semafor kolejowy świetlny/kształtowy (?)

energetyka:
turbina wiatrowa

man_made:
komin (cegła/beton/stal)
nadajnik telekomunikacyjny

transport:
dystrybutor paliwowy
automat opłat parkingowych

przestrzeń publiczna:
bankomat
ławka (rodzaje)
kosz (rodzaje)
zegar (?)
skrzynka pocztowa
paczkomat
budka telefoniczna (rodzaje)
hydrant
sławojka
zestaw pojemników do segregacji

drogowskaz turystyczny
mapa turystyczna

pomnik (schematycznie: podest+cokół+forma obeliska)
kapliczka
krzyż

sport(?)
bramka (duża/mała)
siatka (tenis/siatkówka)
koszykówka

znaki drogowe (?)


Jeśli coś przeoczyłem - dopisujcie. Jeśli coś nie ma sensu z ww. - też piszcie.

Obrazek roboczy:

Marcin,
co to jest SU?
Modele rzeczywiscie sa bardzo dobre, potwierdzam!
Nalezy tylko pamietac by kazdy mial odpowiedni “insertion point” czyli dla latarnie nie jest to jej srodek geometryczny, tylko punkt, gdzie maszt stio na ziemi.
No i trzeba bedzie stosowac tag **direction= **pokazujacy kat obrotu danego elementu mierzony w stopniach zgodnie z ruchem wskazówek zegara mierzony od kierunku pólnocnego. Czyli np. direction=270 to latarnia uliczna skierowana dokladnie na zachód.

Super!

Jak mniemam SU to https://pl.wikipedia.org/wiki/SketchUp.

Tak aby nie było, że nic się nie dzieje. Chciałbym zaprezentować interfejs webowy do pluginu 3d.

http://openstreetmap.pl:8080/

Jest to bardzo prosta aplikacja, umożliwia podgląd wybranej lokacji w przeglądarce. Miejsce do podglądu należy wybrać klikając na mapie. Dane pobierane są na bieżąco z overpass do serwera, więc proszę nie przesadzać z odświeżaniem strony. Na razie nie planuję dalej rozbudowywać aplikacji, no może jeśli kiedyś znajdzie się troszkę czasu to dodam go jako podgląd w iD. Mam nadzieję że przyda się osobom które mają alergie do JOSM :wink:

Aplikacja działa dzięki uprzejmości Balroga który udostępnił swój serwer.

Stadion narodowy

Oczywiście plugin do JOSM nadal jest rozwijany, i już niedługo powinno pojawić się kilka nowości.

O, to fajnie, bo po łódzkim spotkaniu powiało mi raczej melancholią, że już się tak pięknie nie będzie rozwijał - a tu proszę! :slight_smile:

A swoją drogą - czemu ten model nie ma biało-czerwonej przeplatanki po bokach, tylko jasnoszaro-ciemnoszarą? Czy to zależy od mojego kompa może?

Niestety to bug w renderowaniu materiałów :frowning:

Achaś.

A skoro mowa o błędach: o ile model stadionu się pięknie wczytuje (i obraca dookoła, a nawet można mu zajrzeć pod spód =} ), to ten pierwszy link daje tylko 404 z Tomcata.

Sorry, mały błąd w kopiowaniu linka, poprawiłem :confused: