Nowy Online-Edytor “iD” jest już na głównej stronie OSM...

Nie nie, spokojnie. Czyjejś pracy nie poprawiam.
Podstawowe zasady czytałem, bez paniki.
Njapierw sprawdzam, czy mapa nie ma przesunięcia.

Rysuje drogi tam gdzie ich nie ma, do tego zarysy budynków, czy np “prostuje” zakręty tam gdzie ktoś poprowadził drogę przez wioche robiąc ją z 3 odcinków lini prostej.

To dobrze:)

Ogólnie bardzo fajnie że ktoś jeszcze poprawia Podkarpacie. Według mnie jak się przyzwyczaisz do Binga to na nim też wsio wyrysujesz (ps. za Bingiem w okolicy przemawia to że jest bardziej aktualny, trochę młodsze zdj. wiadomo nie ta sama jakość ale da rade.) . Gorzej jak go niema. ID według mnie jest dość fajny dla początkujących. Bardzo dużo używałem Potlatch 2. I według mnie ID jest bardziej przyjazny. Ale pod namową Zbigniewa postanowiłem używać JOSM. Dużo szybciej można rysować drogi, a domy przy użyciu wtyczki prawie z automatu.

No właśnie sam myślałem o jakimś automacie do bydynków, bo w moich okolicach to się zaj*bać można.
Wiocha z której pochodzę już dawno miała ponad 1000 domów, a takich wiosek w okolicy jest 5…

Niestety JOSM za cholerę mi nie podchodzi.

Może temu, że nie trafiłem na jakiś przyjazny dla mnie “wstęp”.

Nie znam się na kartografii, więc to też może być powód.

Słuchaj bardziej doświadczonych mapowiczów i zacznij używać JOSM;)

http://www.openstreetmap.org.pl/materialy/wprowadzenie-openstreetmap.pdf

popieram ;). Mnie też JOSM na początku odrzucił i pomyślałem “nigdy w życiu”. Ale po jakimś czasie okazuje się, że wygoda i możliwości są nieporównywalne.

Mnie od początku odrzucał potlatch, a o JOSM’ie chyba nie miałem pojęcia, aż do czasu ; D

W nowej wersji iD pojawi się sporo poprawek do wydajności i obsługa relacji.

Tutaj jest roadmap rozwoju iD:
https://github.com/systemed/iD/wiki/1.1-Roadmap

Z początku myślałem, że iD sprawi, że na OSM pojawi się więcej maperów i, co za tym teoretycznie idzie, więcej zebranych danych. Teraz iD porównuję do naładowanego pistoletu w rękach małego dziecka. Dla przykładu w moim mieście pojawia się coraz więcej błędów - niepołączone drogi, ścieżki “w powietrzu”, zepsute relacje, złe oznaczenia drogi jednokierunkowej (w rezultacie blokuje całą ulicę w nawigacjach). Można jeszcze długo wymieniać.

iD dodaje moim zdaniem nadmiarowe tagi. Na przykład swoim interfejsem niejako wymusza określenie, czy droga jest dwu-, czy jednokierunkowa. Jeśli jest dwukierunkowa, to dodaje oneway=no. Ale czy to ma sens, skoro “no” to wartość domyślna? IMO to tylko niepotrzebne powiększanie bazy danych.

oneway=no ma pewien sens. Dzięki temu wiemy, że droga jest na pewno dwukierunkowa, a nie, że ktoś nie wiedział jaka jest. Dla bazy to nie jest spore obciążenie. Ale jeśli chodzi o sam edytor iD to racja, generuje równie dużo błędów co potlatch. Przydałby się mu walidator taki jaki jest w JOSM :-/ No cóż, nowi uzytkownicy generują sporo błędów, ale co któryś z nich zostanie z nami na dłużej i po pewnym czasie stanie się bardzo dobrym mapowiczem :slight_smile:

A horse=no? O ile nie mylę tagu - pojawiają się takie tagi w Lublinie na drogach, gdzie nie ma zakazu jazdy wierzchem, a jednak są. Pomijam zmiany nazw ulic, bo się połączyły z innymi i straciły swoje nazwy właściwe. Zgłaszanie tego do OSM nie ma sensu, bo i tak za chwilę ktoś zmieni, zwrócenie uwagi jest też bez sensu, bo ten ktoś wie lepiej, bo “mieszka tu i wie co robi”.

Nie wiem na jakiej podstawie następuje połączenie drogi lokalnej ślepej od zawsze z drogą wojewódzką, bo na żadnym zdjęciu - nowym/starym nie widać połączenia, a widać ewidentnie chodnik uniemożliwiający przejazd.

Obserwuję tylko Lublin i okolice, ale jeżeli tak samo wygląda proces edycji mapy w innych obszarach to nie jest wesoło.

To chyba metoda łowienia na “duże oczka”. :wink:
W sumie mapuje od niedawna, ale też uważam, ze nowi robią zbyt wiele błędów i takie własnie narzędzia jak iD w dużej mierze im to ułatwiają. Problemem jest to, że zanim zaczną mapować nie chce im się nawet zapoznać z fundamentalnymi podstawami, a gdy zwróci im się uwagę to albo to ignorują, albo się zniechęcają do dalszej pracy. Owszem jest to “darmowy projekt” , ale nie oznacza, że można “odwalać fuszerkę”…
A wystarczy wejść na forum, zapytać doświadczonego mapowicza. Mała podpowiedz: kolega** Dotevo** jest w tej kwestii bardzo pomocny:D

Nie wiem, czy wyczailiscie, ale iD jest juz jako domyslny soft na OSM.
Tu byla dyskusja:

http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2013-August/067850.html

Osobiscie nie jestem zwolennikiem tego rozwiazania.

I potlatch i iD generują błędy, więc pozostaje namawianie ludzi na JOSM, który ma walidator.

Tak. A najbardziej irytuje to, ze gdzies tam zostaje podjeta decyzja a spolecznosc zostaje postawiona przed faktami dokonanymi. Byla dyskusja, owszem. Bylo duzo glosów krytycznych i glosów za. Ktos jednak arbitralnie zdecydowal i basta. Dlatego tym razem kandyduje do OSMF. Nie zebym ich kochal, ale wkurza mnie to, jak ten system dziala.

Nie znalazłem lepszego wątku związanego z iD, a właśnie nadchodzi wersja 2.0.0 i jest prośba o testowanie wersji beta, tłumaczenie itp.:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2016-November/077036.html

Czy ktoś może potwierdzić, że iD sam zmienia building=service na building=yes? Sam nie korzystam z tego edytora, ale coraz częściej trafiam na tego typu edycje.

Czasami może zmienić na yes, a czasami usunąć. I nie tyle sam, co przy wykonaniu operacji na budynku, np. dodaniu do niego tagu shop, amenity itp. poprzez skorzystanie z presetów.