Pytania początkujących

Może nie dodaje z tego powodu, że building (patrz tabela na dole strony) ma wiele wartości. @zexomatic :wink:

Swoją drogą, dodając yes zrobimy to samo uproszczenie, o którym pisałem przy historic.

shop=* w obrysie, może być building:part=yes, czyli częścią jakiegoś skomplikowanego budynku w relacjach.

Witam, mam pytanie. Jak najlepiej narysować budynki w tej części mapy. Chodzi o to, że są już adresy i nie wiem teraz czy po prostu mogę rysować budynek (building=yes i nic więcej), czy trzeba jednak bardziej się wysilić i zrobić coś jeszcze.

http://www.openstreetmap.org/?lat=51.85123&lon=16.55936&zoom=17&layers=M

Jest taki plugin do josm: buildings tools. Tam można ustawić ze jak postawisz budynek na punkcie adresowym to go skasuje a jego tagi przeniesie do obrysu.

Wiem, że początkującym użytkownikom nie jest łatwo szczególnie gdy nie rozumieją zasad na jakich się to odbywa. To jest otwarty projekt i każdy może dorzucić coś od siebie również jeśli chodzi o rendering. Jeśli ktoś uważa, że jakieś ważne informacje są nie wyświetlane to proponuję, aby zrobił odpowiedni styl i myślę, że stowarzyszenie może pokryć koszt serwera (jeśli będzie potrzebny).
Świetny przykład to indoor. Dane się nie wyświetlały i byłoby to trudne w sposób rastrowy. No i Yarl stworzył odpowiednią stronę http://osmtools.org/indoor/#lat=51.09442&lon=17.01982&z=17 :slight_smile:

Brakuje nam osób, które chciałyby takie rzeczy robić dlatego renderingi nie nadążają za mapowiczami.

Oczywiście, że możesz w ten sposób. Jeśli chcesz być dokładniejszy to building=yes jest uogólnieniem, a może też przyjmować inne wartości.

Ależ oczywiście, że ściąga nie może dublować Wiki w zakresie pomocy obszerniejszych zagadnień.
Ale może dać krótką odpowiedź na typowe pytania np czy wieżę lub komin tagować jako budynek aby się renderowało na popularnych serwisach.
A jak się nie renderuje to napisać krótko,że nie będzie, aby ludzie nie kombinowali różnych zestawów tagów i się nie denerwowali czy serwer wolno oświeża kafle czy też oni źle otagowali.
Taka ściąga ma się tym różnić od Wiki czym spis treści w książce rózni się od zawartości książki.
A dokładniej chodzi o indeks albabetyczny taki jaki się dodaje do obszernych opracowań książkowych .
Jeśli traktować Wiki jako obszerny almanach, podręcznik, podradnik itp, to objętość materiału jaką zawiera powoduje, że “nowi” gubią się w tym (bez spisu).
Zatem jak w jakimś encyklopedycznym wydaniu czyli grubej książce, informacje są poukałdane alfabetycznie, to i tak często indeks słów kluczowych się przydaje, aby odsyłać do opisów (występowania tego słowa) w innych bliskoznacznych definicjach.
Przykładowo alfabetycznie można ułożyć wszytkie rodzaje pomników i dać odsyłacze do typowego tagowania np: pomnik miejski, tablica pamiątkowa, krasnal wrocławski, monument, figura JP2, krzyż przydrożny, krzyż pokutny, pamiątkowy grób leśny, kamień z pamiątkowym napisem, pomnik Nepomucena, kapliczka nowa, kapliczka zabytkowa, drzewko pamięci, mauzoleum rodzinne,figura wmurowana w budynek, kulumna maryjna , pomnik bitewny, monumentalne dzieło sztuki nie upamiętniające żadnych wydarzeń itd
Raz zaoszczędzi to powtarzania tych samych pytań, a dwa będzie mniej tagów zawierajacych ogólne infromacje typu v=yes.
Obszerna lista bliskoznacznych tagów ułatwi podjęcie decyzji czy promować (utworzyć) jakiś tag regionalny.
Np z porozumieniu z Czechami zastosowac tag dla Nepomuka czy też “odfiltrować” pomniki z I wojny światowej “Denkmal”

Apteka bez nazwy to oczywiscie cenna informacja, ale dlaczego keepright ma zaśmiecać mapę coraz większą ilością błędów ?
W ściądze byłaby informacja, że do apteki wystarczą dwa tagi i dzięki temu każdy nowicjusz nie będzie wprowadzał połowicznych danych stojąc pod szyldem apteki, bo inni będą tę nazwę musieli odszukać za niego.
**
“Jak tagować chodniki” czy “jak tagowac zabytki”** to oczywiscie zagadnienie dla wiki, a nie dla krótkiej ściągi.
Ale dobrze wiesz, że nowi dorywają się do rysowania zanim przestudiują wiki.
Chodzi o skrót (wyciąg +odsyłacz po więcej) najistoniejszych informacji w Wiki.Sam wiesz ile chodników zdążyłem w tydzień namalować zanim keepright podpowiedział ci, że jest nowy mieszacz, który nie wie, że chodniki mają się nie renderować, lecz uczestniczyć w routingu, a zatem nie stawia węzłów na skrzyżowaniu cho0dników i nie dociąga chodników do dróg jezdnych.Tymczasem do tego wystarczyłyby dwa zdania plus link do wiki dokładniej tłumaczący zagadnienie.
Przykładowo wielu userów taguje chodniki jako footway, ale są też tacy co opisują je jako path. Jedno zdanie w ściądze i po kłopocie.
Inny przykład zwykle popełnianego błędu to skrzyżowanie strumienia z drogą.
Każdy nowicjusz generuje "czerwone “błędy, tymczasem ściąga podałaby krótko aby dodawać tag layer=-1 zamiast kombinowac z mostami czy przepustami na każdej drodze polnej.
Naprawdę to co doświadczonemu mapowiczowi wydaje się oczywiste, dla zaczynającego stanowi o tyle problem, że nawet nie domyśla się on, że coś robi źle, dlatego nie szuka rozwiązania na wiki.
Mógłbym taka listą “elementarz” stworzyć ale chciałbym to zrobić w pliku edytowalnym przez każdego i widocznym w sieci, aby inni też mogli dodać propozycje “Obiektów” czy problemów do wyjaśnienia na wiki (lub tymczasowym brudnopisie np na pokazywarka.pl pisanym przez tych co nie potrafią edytowac wiki).
Jakby była jeszcze możliwość oddania głosu” na problem czy skomplikowany obiekt, to byłoby wiadomo co w pierwszej kolejności opisać na wiki.
Stąd pytanie czy taka opcja stworzenia edytowalnego przez wielu indeksu alfabetycznego zawierającego kilkaset pozycji ale opisanych lakonicznie ( plus linki do dokładneijszych opisów na wiki) jest możliwa do realizacji?
Łączyłoby to dwie podstawowe funkcje, czyli szybkie przypomnienie np., że las to landuse=forest a nie natural=wood czy inne kombinacje, oraz pokazywałaby co zawiera wiki ( a co czeka na opis)

Lista angielska (alfabetyczna) jest niepraktyczna dla Polaka nieznającego angielskiego, ale Anglicy rozumieli potrzebę takiego indeksu, ktory zwalnia np nowicjuszy od studiowania wątku na forum dla poczatkujacych .Nie trzeba czytac 50x20 postów aby sobie zrobić własnej ściągi zanim zacznie się mapowac, lub zorientować się co można tagować a co nie.
Zatem aby zrozumieć zalety takiego spisu należałoby najpierw spisać wszytkie słowa kluczowe, ktore mogą być pomocne do naprowadzenia na właściwe pliki pomocy
Ożywienie takiej mikroWiki dałoby motywację do przyśpieszenia prac na wiki, gdyby indeks alfabetyczny wykazał, że lakoniczne opisy tagów to za mało dla części zagadnień wymagajacych obszerniejszego opracowanai tematu .

**Dublowanie danych ** to żaden problem.Zamiast opisywać szczególowo problem już opisany na wiki, dajemy odsyłacz do niej, do forum , do Youtube itp

Podsumowując to słabość polskiej wiki wynika nie z tego, że ludziom się nie chce pisać pomocy, ale dlatego, że jest to za trudne (dla większości), za żmudne i tak naprawę nie wiadomo co ludziom zaczynającym sprawia najwięcej kłopotów.
Czas zapytać nowych czego potrzebują i czego nie wiedzą.
Oni oczywiscie nie powiedzą wprost czego nie wiedzą, bo muszą najpierw się dowiedzieć czego nie wiedzą tzn czego mają szukać, czyli co osm ma do zaoferowania.
Każdą ksiażkę (techniczną) zaczyna się czytać od spisu treści, a nie czyta od dechy do dechy.
Potrzebne jest coś na kształt streszczenia skrzyżowanego ze ściagą, czyli narzędziem skracającym czas szukania tagu lub informacji bardziej szczegółowej.
Mówiąc inaczej jest wyszukiwarka tagów pokazująca w jakich kombinacjach z innymi tagami dany tag występuje.
Ale ona pomaga "lekko zaawansowanym " ktorzy już wiedzą czego szukać, bo ona jest po angielsku.
Potrzeba słowa kluczowe ułożyć alfabetycznei ale w jęyku polskim .Tych słów nie ma tak wiele aby tworzyć polską wyszukiwarkę, bo wystarczy długa alfabetyczna lista na 500 pozycji a wiedza z tej listy będzie wytarczająca aby reszty szukać na wiki lub wyszukiwarce tagów.

Przypomnę na koniec to o czym pisałem już, że taka lista przyśpieszyłaby tworzenie tagów polskich.
No ale nie o wszytkim w jednym poście.
Podpowiedz gdzie umieścić pulbliczny plik tekstowy edytowalny, a zaraz zindeksuję forum dla poczaątkujacych i będę oczekiwał dopisywania słow kluczowych przez innych.
Jak będzie zarys, to łatwiej będzie można zrozumieć zalety takiego spisu treści (a raczej indeksu alfabetycznego) Byłaby to “krótka ścieżka dojścia” do własciwego pliku pomocy, nie tylko na wiki.
Bez takiego 'elementarza" (vademecum, poradnika dla opornych) trudno mi zachęcać nowych do stawiania pierwszych kroków, bo dla nich wszytko to czarna magia, i trzeba by uczyć pierwszych kroków każdego z osobna, czyli ciągle się powtarzać.
Czy są takie pliki tekstowe publiczne z możlwością jednoczesnego edytowania przez wielu (logowanie czy bez?) i co z konfliktami ?
Czy takie pliki mogą zawierać aktywne linki czyli hipertekst?
Jak archiwizować taki plik zabezpieczajaac przed wandalizmem ?
Czy jest możlwie, że spece od wiki założą na niej zalążki dla każdego słowa kluczowego, a inne osoby przez prostą edycję podłożą tekst tylko w jednym module?
Jak sprawdzać czy tekst jest merytorycznie poprawny?
Miałaby powstać jakaś lista odświeżonych ostatnio artykułów?
Może boot na irc-u by informował o zmianach na wiki?

Popieram pomysł takiej ściągi.

Wyjechałem sobie wczoraj na rowerku po nowej okolicy. No i w trakcie stwierdziłem, że jestem za leniwy, by przez kilka minut przebijać sie przez wiki, by otagować kontener na odzież używaną, szklarnię, kapliczkę przydrożna i automat z papierosami. Ograniczyłem się do tego, co znam na pamięć i nie muszę szukać. Jak musi czuć się początkujący?

Taki pdf do wydruku bardzo by pomógł.

Czy można połączyć dwa obszary np. las i pole na wspólnych węzłach czy trzeba zastosować odstęp. I czy można to samo robić z drogą ? Np. łąkę przykleić do drogi ?

Las i pole tak. Do do dróg nie przyklejamy obszarów bo powoduje to późniejsze kłopoty w edycji. Tam stosujemy odstępy. Co prawda znajdziesz na mapie takie obszary, ale należy je zmieniać. Pochodzą, jeśli jeszcze gdzieś są, ze starych czasów gdy tak robiono.

Zasada ogólna jest taka, że obszarów generalnie nie łączymy choćby z powodu opisanego przez marka z wciskaniem dróg przez kolejnych mapowiczów.
Podany przykład przez Ciebie jest jednak dość charakterystyczny.
Las i pole to rodzi od razu pyatnie o drogę biegnacą skrajem lasu.Bo i do pola trzeba dojechać a i objazd lasu nie powinien się odbywać po czyimś polu.
Na dodatek droga prowadzi albo w lesie albo na zewnątrz lasu i w obu wypadkach jest zasłonięta przez korony drzew.
Zatem wysoce prawdopodobne, że łącząc pole z lasem nie zauważymy drogi.
Ale tu rozwiązanie jest proste.Pola nie musimy rysować, choć ja rysuję aby sobie zaznaczyć obszary dość dobrze wyeksploatowane ze zdjęcia satelitarnego (czyli wszystkie drogi, rowy, zarośla stawy).
Jak ktoś chce sobie pole narysować to nie ma z tym problemu, bo choć ściana lasu ma krawędź mocno poszarpaną to zwykle pole nie wchodzi w każde zagłębienie a jest tam jakiś nieużytek zielony .
Zatem choć warto ściany lasu uzupełniać np o wychodzące z nich zadrzewione drogi,to jednak szkoda czasu na drobiazgowe dociąganie pola ornego pod każde drzewa na ścianie lasu. Zatem pole rysujemy prostą kreską używając do tego 2-3 razy mniej nodów niż do krawędzi lasu. Powstaje nierówna biała krecha między obszarami,ale tak właśnie orze traktorzysta. Na 70% będzie istniała droga między lasem a polem.
Sklejenie lasu z polem utrudni wciśnięcie tam młodnika czy zarosli, a przy niesklejeniu to parę ruchów na cofnięcie ściany lasu i juz młodnik można przykleić do ściany lasu.
Młodniki i łąki bym przyklejał z racji małych obszarów, ale pól już nie.
Dodakowo w osm mniejszy obszar renderuje się na wiekszym.
Szkoda zatem czasu na robienie obrysów dwóch skomplikowanych obszarów.
Jak las mały to rysujemy pole nad całym lasem i odpada potem odklejanie.

Aby zachęcić rowerzystów (i nie tylko) do rysowania mapy należałoby upowszechnić opcje rysowania “tras do pokazania” na OSM.
Jakie serwisy umożliwiają rysowanie takich tras i co do linii można dodawać (opisy w dymkach , ikony ?).
Pewnie znazłyby się takie serwisy ale pod Windowsem czyli mało-mobilne.
Jak w Mapniku wyrysować “obraz trasy”?
Przez routes, relację ?
Zdaje się, że nie ma wygodnej opcji.

Drugie pytanie jest podobnej treści.
Chciałbym wyrysować dla okolic Wrocławia mapę wirtualnych tras rowerowych.
Chodzi o składanie propozycji dojechania do celu na terenach zielonych przez społecznosć rowerową.
Akurat Dolny Śląsk jest ubogi w taką sieć w porównaniu ze Śląskiem czy Czechami, więc organizacja rowerowa z chęcią by poparła plebiscyt kreślenia sieci szlaków i ponumerowanuia dróg sposobem holenderskim. Czyli na drogowskazie byłyby strzałki z numerami, a zapis trasy proponowanej od punktu do punktu wyglądałby np tak 33-44-66-122a-55 lub alternatywnie łącząc inne węzły.
Znaczy się w tym przypadku numery dostaną chyba nie drogi a drogowskazy czyli nody, więc jazda będzie od punktu do punktu (przyjrzę się jeszcze systemowi holendeskiemu, który chcieliście zaproponowac dla PTTK).
Pytanie czy można taki szkielet sieci wyrysować sobie w OSM i czy np można odcinkom ponadawać żartobliwe nazwy aby łatwiej zapamiętać drogę, lub aby po dłuzszym czasie kojarzyć drogę np z widokami czy rodzajem drzew przydrożnych,np “szum gum”, “kociołbowa” , patelnia, piaskownica, kałMućka, samobójców,szpalerowa. itd
Jeśli udałoby sie taką siatkę wykreślić na mapie to przeniosłoby się ją z czasem do realu poprzez montaż drogowkskazów czy druk przewodników.
Obecnie mamy taki stan, że zółty szlak pieszy wokół Wrocławia został pocięty obwodnicami i nikt jeszze tego nie “pozszywał”
Szlak niebieski też oberwał , a miejscami pozarastał tak, że trzeba zmienić przebieg.
Zatem OSM zdaje się być niezłym, narzędziem do proponowania i dyskutowanai nad optymalną siecią.
Organizacja rowerowa miałaby pieczę nad nadawaniem oficjalnych nazw typu nr (ref) czy nazwa słowna, a rowerzyści mieliby chyba tylko klucz description do dodawania opisów.
W jakim programie description byłoby do odczytania “w drodze” ?
Co jeszcze można by wykorzystać do renderingu takich tras ?
Nawierzchnia się nie renderuje, rodzaj poboczy też nie. Stromości podjazdów nie ma jak oznaczać .
Intensywność ruchu aut, widokowość , co jeszcze teoretycznie (czekamy na rendera,który zauwazy że OSM nie tylko dla aut) można by z obecnych tagów zaproponowac rowerzystom do spisywania ?
Chciałem zaproponować aby za pomocą mapy stworzyc sieć punktów z “apteczkami serwisowymi” dla rowerów, czyli potrzebny byłby do tego jakiś tag odróżniajcych takie serwisy samoobsługowe u “sołtysa”, od serwisów komercyjnych o ograniczonym czasie otwarcia.
Są drogi błotniste praktycznie nieprzejezdne w takie dni jak dzisiejszy. Są miejsca gdzie chłop z widłami czy psy pilnują aby rowerami nie jeździć czyli chyba hazard=yes
Jak tagować ( aby się renderowało) pozarastane drogi polne niezalecane do jazdy rowerem ?
Chyba tylko przerabiać je na ścieżki piesze (path)

Najbardziej pomocne byłoby wykreślenie porządnych poboczy, bo dziś jak jadę z dzieckiem w przyczepce, to mam problem jakie drogi wybrać ze względu na wzrastający ruch.
No ale wracam do pytania podstawoego czy pozwolicie nam wyrysować szkielet tras na OSM?
I czy to może być w formie szlaków “regionalnych”, czy też tylko jako ukryte linie, co niestety nie zachęcałoby do rozbudowy sieci i testowania jej w terenie z mapą w telefonie.

trail.pl? Nie jestem pewien ale tam można dodawać własne trasy.

Co oznacza obraz trasy? Jeśli mówisz o tych dymkach to dane muszą być wektorowe, mapnik odpowiada za rysowanie rastrowe.

Wirtualnych tras bym nie dodawał. Za chwilę zrobi się nam burdel w bazie.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Surface
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Access

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Grade

Lepiej to wyrysować w zewnętrznym serwisie korzystającym z danych OSM. Jeśli takie trasy faktycznie powstaną i będą w terenie wtedy można je wrzucić jako relacje.

Jak masz swoje ślady to możesz je wrzucać tutaj:
http://www.gpsies.com/home.do;jsessionid=3F13568AD367CEAC2E1502CF97D51833#10_50.09767914064942_18.208465576171875_mapnik
Masz tam też opcję jak to nazwałeś - rysowania.

Dokładnie - dodajemy jedynie oficjalne szlaki rowerowe a nie jakieś wirtualne, czy autorskie.

Najbardziej pomocne jest wyrysowanie jakichkolwiek dróg i robienie tego rzetelnie i precyzyjnie - a nie jeżdżenie palcem po mapie i nanoszenie ich później na “oko”:confused:

Owszem trail.pl umożliwia narysowanie trasy i dodanie do niej galerii zdjęć.
To chyba wszytko co potrafi.Nawet nie ma przypisania każdego zdjecia do konkretnego punktu trasy (ale mogę się mylić a ludzie nie potrafią przypisywać.Komentaż jest tylko do zdjęcia a nie do punktu trasy)
Trudno z czymś takim przeprowadzić akcję społeczną typu wyznaczanie tras rowerowych. Niedawno na święto rowerzysty WIR skorzystał z serwisu (nie OSM) który umozliwiał narysowanie zlotu gwiaździstego za pomocą linii o różnych kolorach.To juz coś

Obraz trasy czyli podobnie jak w trail.pl czy innych serwisach rysujących na podkładzie map rastrowych, narysowanie np trasy planowanego przejazdu. Chodziło o dokładny opis trasy czyli umieszcznie na niej atrakcji , komentarzy autora lub osób ją oglądajacych. Najlepiej aby nie był to rysunek “sztywny”, a trasa, ktorą można by modyfikować w toku dyskusji i to bez zmiany adresu www. Zatem to co oferuje OSM czyli praca na wektorach i zapis codzienny do rastra. Nie znam się ale czy nie tak się robi warstwy do nakładania na style główne np. w osmapie?

Nie chodzi o to,że każdy sobie mógł wirtualne trasy dodawać, ale aby udstępnić Tablicę do publikowania bieżącej wesji projektowanego przebiegu tras.planowanych ale i realnych, bo juz istnieje układ dróg tylko, że nie oznaczonych jeszcze fizycznie znakami.
Bo niby jak ma być oznaczony jak chcemy odejść od typowego znakowania kolorami? To nowum musi być przedyskutowane i zaprojektowane zanim będą poszukiwane środki finasowe na realizację.
Może żadnych znaków nie będzie na trasie, a tylko na skrzyżowaniach.
Każde skrzyżowanie będzie węzłem z numerem więc oszczędzi się kasę na malowaniu oznakowania co 30metrów
Takie szlaki to to samo co routes czyli nieistniejące fizycznie drogi w postaci szlaków np spacerowych wyznaczonych przez dyrekcje uzdrowisk. Dlaczego PTTK ma mieć prawo do wyznacznia szlaków rowerowych, a regionalna organizacja rowerowa nie? Może rowerzyści zaczną wyznaczać szlaki kajakowe? W końcu Eurovelo i ER9 wyznaczała właśnie WIR a nie PTTK. Obie brały za podobną robotę kasę, a szkopuł jest w tym aby o przebiegu nie decydowało wąskie grono kilku osób biorących zlecenie, a cała społeczność. Właśnie piszę, że szlaki piesze są często zmieniane, a nie ma spisu zmian (jest zeszyt w PTTK dla wydawców map). Nie ma żadnej mapy z oficjalnym przebiegiem całości szlaków pieszych.Z rowerowymi jest jeszcze gorzej. Szlaki pozarastane nie są ani znane rowerzystom ani uczęszczane. Często ludzie chodzą nieaktualnymii szlakami, bo są źle zamalowane po zmianie przebiegu, albo ludzie korzystają ze starych map.OSM pozwala pokazać źle poprowadzone szlaki i zaproponować alternatywy. Potrzeba tylko miejsca na uzasadnienie (może głosowanie) nowego przebiegu lub odbicia bocznego

To się chyba nigdzie nie renderuje. Jak przekonasz rowerzystów, że OSM jest lepsza od papierowej mapy? Auta mają chyba z 10 rodzajów dróg choć im wszytko jedno (za wyjątkiem autostrad), a rowery tylko linię przerywaną,którą oznacza się zarówno drogę świeżo wywalcowaną tłuczniowo-piaskową, po której mozna jeździć 100km/h, jak i miedzę między polami, czyli starą drogę gruntową, która zarosła, a traktory wolą jeździć skrajem pola zamiast po niej.Zatem skoro tak słabo się te drogi renderują (traktype) to tym bardziej potrzebny jest serwis gdzie się np.swobodnie będzie planować sieć tras rowerowych (być może nadając im jakąś skalę ocen co do komfortu jazdy). Ponieważ w oficjalnych tagach tego nie ma (więc się nie wyrenderuje) pytam o serwis nakładający ma mapę warstwę z modyfikowalną trasą, którą można kolorować, dzielić, rozgałęziać i nadawać nazwy, opisy, komentarze , zdjęcia

Rowerzysci korzystają z serwisów rysujących na mapach rastrowych, bo są ładne :slight_smile: i dają fukcjonalności takie jak profil wysokościowy itp. OSM ma inne zalety jak np edytowalność sieci tras rowerowych i możliwość przetestowania takiej sieci np w Osmandzie w terenie Chodzi o wytypowanie tras głównych i dorysowanie bocznych. Tego nie zrobisz w serwisach jakie znam.Jeśli ludzie będą mogli swoje obserwacje w terenie przenieść na propozycje modyfikacji sieci to staną się aktywnymi mapowiczami.

I czekać miesiącami aż osmapa je wyrenderuje? A jak kiedyś wyrenderuje to i tak Osmand jej nie zapisuje do trybu offline.
Rzecz w tym, że nie powstaną jak nie będzie platformy dyskusji i narzędzia jakim jest edytowalna mapa.No chyba, że ktoś weźmie na to pieniądze czyli tak jak to się robiło dotąd.
Jest bałagan, bo PTTK nie ma wyrysowanych na żadnej mapie aktualnych szlaków i nie panuje nad tym co kiedyś wyznaczył.
Właśnie na forum rowerowym ludzie pytają jak dojechać do Sulistrowiczek, bo brak szlaków, a stare zostały porwane lub pozarastane.
Chciałem potraktować OSM jako narzędzie do budowy szlaków, a nie tylko do ich oglądania.
W tej drugiej wersji OSM się nie sprawdza.
Szlaki jakie dodałem wiele tygodni temu nie są widoczne ani w Mapniku ani na osmapie, a jedynie w zachodnich serwisach.
Tamte style nie są dostępne w Osmandzie i koło się zamyka, a efekty tego widać tu:
http://osmapa.pl/?lon=17.41882&lat=50.44176&zoom=8&map=6&o=FTFF
Piszecie często, że mapa nie ma sie ładnie renderować, bo to baza czyli narzędzie.
Właśnie miałem pomysł jak to narzędzie zaprząc do pracy do wyznaczenia dróg nie fizycznych ale wygodnych i bezpiecznych, czyli optymalnych tras rowerowych.To pozwoliłoby wygonić ludzi w teren do naocznego sprawdzania przejezdności i zbierania wielu danych niedostępnych w bingu.
Zrobiłeś apkę do hydrantów. Co szkodzi rozwinąć opcje na alfabetyczny spis tagów po polsku (nie trzeba ikon) aby laicy dodawali tagi punktowe w trybie offline?

http://mijndev.openstreetmap.nl/~ligfietser/fiets/index.html Tam masz zakładkę surface i możesz sobie wyświetlić. Nie ma chyba wszystkich typów, ale pewnie wystarczy mail do autora aby dodał brakujące.
Fajnie byłby gdyby w pierwszej kolejności we Wrocławiu naniesiono brakujące kontrapasy, wdzielone pasy dla rowerów i podobne. Takie rzeczy renderują się na tej mapie. Zawsze też możesz sobie stworzyć query w overpass turbo. Jest to bardzo proste np. http://overpass-turbo.eu/s/pY

To może tile-serwer z warstwą szlaków turystycznych i rowerowych? :slight_smile: W stylu osmapa.pl, tylko działający i aktualizowany.
Mam podobne odczucia co benek, kilka dni temu chciałem wygenerować znajomym mapki do Trekbuddy, na których była by widoczna warstwa “turystyczna”, i okazuje się ze nie ma skąd. Standardowy styl Mapnika jako mapa dla rowerzysty/turysty powiedzmy szczerze szału nie robi, a na osmapie nie szlaków naniesionych w OSM kilka miesięcy temu… Od biedy zostaje hikebikemap.de
Mogłem o mało co zwerbować :wink: kilku mapowiczów, albo chociaż “dostawców” dużej ilości śladów GPX, ale nie było czym ich skusić. Nie da się przekonać ludzi do OSM, jeśli nie będą oni widzieli jakiegokolwiek pożytku z włożonej pracy. A OSM niestety przypomina takie rysowanie map sobie a muzom, mamy pełno narzędzi dla twórców, a prawie nic dla końcowych użytkowników…

No cóż, z osmapą jest ostatnio jak jest :-/ Ale do celów poglądowych można zobaczyć dane na z overpass. Tego niestety nie da się wrzucić do trekbuddy http://overpass-turbo.eu/s/q2
Linia 8:
- trasy piesze
- trasy górskie
- trasy rowerowe
(można jeszcze dodać szlaki narciarskie, ale ich dużo nie ma w PL)

Przy okazji pisania tego stylu trafiłem na kilka błędów robionych przez ludzi. Po pierwsze tag do koloru nazywa się “colour”, a nie “symbol” lub “color”.
Druga sprawa to jest różnica pomiędzy route=hiking, a route=foot pierwszy występuje w górach, a drugi w nizinach. Można rozróżnić, że z route=foot może korzystać osoba starsza jako trasy spacerowej :slight_smile:
Trzecia sprawa to nie tworzymy wielkich relacji z tym samym kolorem. http://www.openstreetmap.org/browse/relation/399420 Relacja to jedna trasa nie mająca przerw. Benek, Czy ten szlak prowadzi aż z jednego masywu na drugi? Może się mylę.

Powiem kolejny raz. Kiedyś był tylko styl na osm.org i jakoś z tym żyliśmy, że połowa rzeczy się nie renderowała z myślą, że za jakiś czas znajdzie się osoba, która napisze styl i te dane pokaże. Nie da się pokazać wszystkiego bo tych danych jest zbyt dużo. Mapnik nie wymaga umiejętności programistycznych dlatego jeśli macie pomysł jak może wyglądać styl rowerowy to spróbujcie go stworzyć. Tutoriali jest sporo.

Gdzie znalazłeś info na ten temat? Ja stosuję raczej odmienne rozróżnienie. route=foot to raczej trasy miejskie, na powiedzmy ‘normalne’ buty :slight_smile: hiking, to już większy dystans, po lasach, często po kilkanaście i więcej kilometrów.
Przecież i nad morzem założę się, że są trasy dużo cięższe niż w górach. Czasem łatwiej podejść szlak 2km pod górę o niskim nachyleniu, niż 100 metrów wąskiej ścieżki wychodzącej ze strumienia, w lesie, o nachyleniu 40stopni.
http://markmail.org/message/fn2toi5b6xqkv47v
Taki link, jako ciekawostka…

Ale jak jest, bo nikt nie wie w czym problem.
Ludzie traktują osmapę jako lustro do sprawdzania jak się renderują tagi turystyczne-topograficzne, no bo skoro są warstwice to ma to być mapa dla piechura i rowerzysty.
Tymczasem każdy rozumie, że pewne tagi renderują się później niż inne, więc czeka bez zadawania zbędnych pytań i wścieka się jak czeka np z miesiąc z dodawaniem szlaków, bo te co dodał się nie renderują.
To chyba ty pisałeś, że szlaki są na trail.pl ale nie ma komu ich przerysować. Czy to jakaś schizofrenia ?
Są tacy co chcieli rysować ale dali sobie spokój, bo ile można czekać na rendering?
Pisałem wcześniej o ściądze. Gdyby był sztywny szablon w ściądze jak tagowac polskie szlaki to ludzie by się mniej wściekali, bo mieliby pewność, że ich praca nie pójdzie na marne i w końcu po 2-3 miesiącach ujrzą jej efekt.
Zdaje się, że moja propozycja ściągi z “pewnymi” zestawami tagów dla najważneijszych turystycznie obiektów nie spotkała się z pełnym zrozumieniem i odsyłano do ułomnej wiki Pl czy przeładowanej Wiki En
Tymczasem każdy rozumie, że są 3 mozliwości.
Osmapa : 1) pewnych tagów nie renderuje
2) ważne tagi turytyczne i o zgrozo najwazniejsze czyli szlaki , renderuje miesiącami (?)
3) bywa bład tagowania tzn osmapa z gamy tagów opisujących np szlak wybiera tylko niektóre, czyli osoba czekająca miesiąc na rendering wścieknie się jak po aktualizacji mapy przy pojawiajacych się nowych szlakach jej sposobu tagowania nie uwzgledniono przy kreśleniu.

Zatem chyba oczywiste jest, że albo ściąga (sztywny szablon pod osmapę+ instrukcja ile trzeba czekać na rendering ) albo szybki rendering, bo to co jest obecnie ma wielce destrukcyjny wpływ na motywacje do mapowania.
Wyobraźmy sobie, że Mapnik nie pokaże szybko dodanych obiektów.
Ilu nowych mapowiczów dokonujących pierwszych edycji olałoby mapowanie?

Do trekbuddy to zdaje sie można wrzucić zdjęcie z monitora i skalibrować pobieżnie aby zrobić to szybko przed wycieczką.

Jest jeszcze program FocusFree, który ściąga kafle z zaznaczonego obszaru z wielu styli OSM w tym z osmapy, do użytku w offline.
Szkoda, że na forum nie ma instrukcji jakie programy pozwalają korzystać z OSM i zbierać dane, zaś szuka się w necie serwisów używajacych OSM jako podkładu czepiając się braku atrybucji.
Pokażmy ludziom jak korzystać z OSM poza domem, bo map na stacjonarnego kompa jest bez liku.

No nie wiem. Widywałem szlaki opisane dwoma tagami zarówno colour jak i color.Sądziłem ,że to dopuszczalne i style krajowe szczególnie zbierają tagi z brzmieniem krajowym dla jakiego kreślona jest mapa.Zatem znów wraca problem ściągi dla najwazneijszych obiektów.
Ile takich obiektów powinna mieć ściąga aby początkujący nie szukali tagu co chwilę? Może starczy 20-30?
Szlak i strumień to obiekty sprawiające problem chyba wszystkim zaczynającym.

Ściąga miłły panie podpięta pod FAQ .Takie informacje na forum są niedostępne dla zaczynajacych ,a dokopują się do nich jak już sporo narysują.

Szlak czerwony im.Orłowicza to główny szlak górski w Polsce.Nie wiem czy przez całe Karpaty przechodzi, ale przez wszytkie pasma górskie w Sudetach na pewno. Też się zastanawiam jak wielkie mają być relacje. Jak nadawać nazwy nowym krótszym relacjom, aby się nie dublowały jak się znajdą w pobliżu. Kto ma ludzi tego nauczyć? Po co relacje jak będzie szablon dla szlaku w ściądze? Naprawdę jest wielka potrzeba aby ci co wiedzę posiedli powstrzymali się z rysowaniem mapy, a zrobili poradnik Nie od razu wszystko jak na wiki En, ale w oparciu o podstawoe błędy kilka poradników dla kilku poziomów zaawansowania.
Pierwsza sprawa to należy każdemu zaczynającemu wsadzić do ręki keepright mówiąc mu, że zwykle co 7 dni się odświeża. Potem należy wyjaśnić jak usuwać podstawowe błędy, co pozwoli szybko zrozumieć jakich błędów nie popełniać. Są ludzie na OSM od miesięcy i nie potrafią z tego narzędzia korzystać Drugi krok to jak odpalić JOSM-a i jak wykonać w nim pierwsze edycje, bo jego interfejs jest tak nieintuicyjny (odmienny), że niejeden zrezygnował z mapowania na jego widok

Kiedyś na mapie były tylko drogi główne, to ludzi to nie denerwowało, że pałac się nie renderował. Dziś też brakuje wielu asfaltowych dróg między wioskami, ale są miejscami wyrysowane wszystkie drogi polne, leśne i rowy. Czas nakładać treści turystyczne, a tu nie wiadomo co się będzie renderować. No bo jak pałacy i szlaków się nie renderuje w rozsądnycm czasie, to kto będzie nanosił pomniejsze treści nie mając pewności czy ktokolwiek zechce to renderować? Coraz mniej z tego kumam i zastanawiam się czy nie marnuję czasu na OSM. Wciąga się strażaków (głównie dla importów) a nie korzysta się z pasji i możliwosci dotarcia do obeiktów przez “kwalifikowanych” turytów pieszych i rowerzystów, których są miliony. To oni potrzebują mapy na telefon, a nie strażacy (leśnicy) mający swoje spisy.

Obawiam się, że to ślepa uliczka odrywać ludzi “od pługa” i mapowania, aby zajmowali się obsługą baz danych i robili to czego dotąd nie udało się informatykom zawodowym z grupy 350.000 mapowiczów.Tobie łatwo mówić, bo jesteś po informatyce i zabawa w OSM podnosi twoje kwalifikacje zawodowe.Ale ludzie mają problem z zainstalowaniem zwykłych aplikacji i np z uaktualnieniem map w nawigacji samochodowej itp.
Idea OSM jest taka, że zrobię kawałek, który znam, a w zamain będę korzystał z 1000 kawałków zrobionych przez innych
Sam choć OsmAnda wgrałem juz ponad miesiąc temu jeszcze nie wiem jak on magazynuje POI, jak skopowac notatki głosowe czy video.Czy zapisuje bugi i czy można edytować osmapę z poziomu androida.
Czy OsmAnd jest lepszy do zbierania danych czy też OSMtracker. Dlaczego mam płacić za OsmAnda z Mapnikiem sprzed miesiąca jak mogę mieć Focus-a darmowego z wyborem wielu map, w tym osmapy z kilkoma stylami?
Tego nie ma na forum, a jeśli jest to sąto porozrzucane fragmentaryczne wiadomosci i trzeba miesięcy aby się w tym połapać. Tymczasem każdy zaczynajacy powinień dostawać w łąpę “książeczkę” czego nie można robić, i od czego warto zacząć.
Nie można usuwać ani poprawiać niczego czego się nie rozumie.
Lepiej dodawać wszytko czego brak i tak się uczyć. Brak podstwowej inforamacji, że chodnik czy ścieżka musi być conajmniej jednym końcem dopięta pod inne drogi, a nie pod ścianę lasu czy budynku. Domyślenie się, że chodniki są objęte routingiem,a rowy melioracyjne nie :slight_smile: zabiera sporo czasu.
Tak podstawowych informacji nie daje się ludziom zaczynającym mapowanie, a potem zdziwienie, że trzeba po nich sprzątać.
Zróbmy listę rzeczy, które powinein dostać do ręki człowiek, który chce dodać kilkanaście obiektów ze swojej okolicy.
Co powinein wiedzieć ktoś kto mapuje dość intensywnie od tygodnia, potem ktoś kto siedzi od miesiąca (można ustalic poziom nodów np 5-10 tys., po którym byłby obowiązek przeczytania FAQ opracowanego dla tego poziomu doświadcznia.Wtedy można by mieć pretensje, że ktoś robi coś ianaczej niż nakazuje FAQ dla jego poziomu.
Nie każmy zaczynającym mapowiczom uczyć się całej wiki, bo ich zniechęcimy.
Wczoraj mapowicz mający 20 edycji i 2 miesiące stażu wywalił mi z rzeki layer=-1 przez co wygenerował wiele czerwonych błędów na całej jej dlugości.Wiadomo, że rzeka nie jest tak podzielona na odcinki jak strumień. Nie wiem czy mam go uczyć czy lepiej poprawiać kolejny raz, skoro on tak mało mapuje.Mamy oto sytuację, że nie można strofować, bo zaczynający może poczuć się urażony, że poucza się go zamiast dać podstawową wiedzę na wejściu.
Wydaje mi się, że opisane błędy to przyczyna tak wolnego przyrostu mapujących. W Map Makerze u googla wszystko jest prostsze i od razu widać na mapie.
A u nas się mówi, że jak ktoś nie chce czekac na mapę offline 2 miesiące to niech sobie skompiluje sam. Jak ktoś nie wie co w stylu topo na osmapie będzie się renderować, to niech stworzy sobie sam styl.
Czytam i nie wierzę własnym oczom. Poświęcam swój własny czas aby zrobić kawałek mapy dla innych, w zamian licząc, że skorzystam z pracy innych.Tymczasem widzę, że każdy robi coś pod siebie zapominając, że rozwój mapy nie będzie szybki jeśli nie będzie ona spełniała oczekiwań dużych grup docelowych odbiorców.
Wydaje mi się, że obowiązuje myślenie z początkwów OpenStreetMap, jak sama nazwa sugeruje mapy samochodowej.
Style jak i tagi są wyraźnie pod auta.Wraz ze wzrostem szczególwości “turysci niezmotoryzowani” widzą w OSM szane dla siebie, a mówi im się, że mają czekać albo sami zrobić to czego oczekują od OSM.Tymczasem naczalstwo PL (nie wiem jak światowe) skupia się na informacjach typu importy adresów, poprawianie relacji granic itp czyli rzeczami do wykorzystania w nawigacji samochodowej. Gdy zapraszam rowerzystów do edycji OSM oni pokazują mi np UMP-Pc dającej im drogi leśne. Innym wystarcza online zdjęcie satelitarne googla .Nie ma co im pokazać na mapie aby zrozumieli, że OSM to mapa dla pieszych i rowerzystów, i że to oni dokończą mapę a nie samochodziarze.
Potrzebny jest spis ikon (obiektów) i linki do map lub programów, które te obiekty w swych stylach renderują.
OSM musi już zacząć służyć ludziom w terenie aby chieli ją rysować.
Potrzebna jest ściąga na start aby pokazać, że rysowanei jest banalnie proste.
Nie każdy zna angielski i nie kazdy jest informatykiem, aby w lot wszystko załapać i aby po wyszukaniu tutoriali coś sobie wyskrobać.
Trzeba chyba założyć nowy wątek pod tytułem “jak powina wyglądać pomoc dla kompletnie zielonych”, bo zrobienie takowej zajmie 20-50 razy mniej czasu niz wyprowadzenie Wiki PL do poziomu akceptowalnego.