Nie ma co narzekać, tylko się cieszyć
http://www.rynek-kolejowy.pl/39374/DoBytowa_Kartuz_Bolszewa_NaPomorzu_rosnie_apetyt_nakolej.htm
(choć “mapa kolejowa” w osm dość słabo wygląda…)
Chciałem zwrócić uwagę, że brakuje atrybucji, bo samo “Mapa ogólnogeograficzna - OpenStreetMap” na wybierałce warstw to trochę za mało, by uznać to za atrybucję.
Dodali Profil “Mapa ogólnogeograficzna - OpenStreetMap” wykorzystuje mapy z zasobów OpenStreetMap zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 na pierwszej stronie serwisu (wyskakujące okienko o źródłach danych) - http://www.aleksandrow.sipgminy.pl/panel_aleks/home/
Może nie tyle serwis, co papierowa mapa (ale mają swój serwis i zamierzają wydać aplikację) - pitu pitu 3city, mapa dla trójmiejskich imprezowiczów:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=270277026436453&set=pb.212550122209144.-2207520000.1361006424&type=3&permPage=1
Póki co, mapka jeszcze nie wyszła, więc nie wiem jak z atrybucją.
**Edit: **Odpisali na mój komentarz pod zdjęciem:
Nie zauważyłem tego, co moim zdaniem wskazuje tylko na to, że informacja umieszczona w tym miejscu nie spełnia swojej funkcji, bo takie popupy użytkownik internetu zamyka “na dzień dobry”, najczęściej bez czytania. Druga sprawa, że w zdaniu “wykorzystuje mapy z zasobów OpenStreetMap zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0” jest podana zła licencja, powinna być ODbL (bo to są ich własne kafelki, nie z osm.org).
Ja rozumiem, że to strona samorządu i zdaniem niektórych czepiam się, ale ten serwis przygotowuje firma, która ma aspiracje do tworzenia geoportali i bierze za to kasę, więc chyba mogą to zrobić porządnie?
Nie pozwalajmy sobie na bylejactwo, bo zły przykład pójdzie w świat i potem staniemy przed podejściem “bo wszyscy tak robią” (tak jak jest obecnie z mapkami googla, które ludzie wrzucają na stronki nie przeczytawszy ‘terms of use’).
Uważam, że wrzucenie poprawnej i sensownej atrybucji nie jest zbyt wygórowanym wymaganiem, biorąc pod uwagę, że jest to jedyny wymóg, którego oczekujemy.
Tym razem nie serwis WWW, a pewne urządzenie. W Szczecinie zadebiutowały dziś nowe tramwaje. Wyposażone są w system informacji pasażerskiej, którego producentem prawdopodobnie jest firma Novamedia z Kalisza. Jednym z wyświetlanych gadżetów jest mapa, na której kropką zaznaczona jest lokalizacja tramwaju. Mapa korzysta z danych OSM, jednak nigdzie nie jest to napisane. Póki co mailuję do przewoźnika, czyli Tramwajów Szczecińskich. Prosiłbym mapowiczów z Gdańska, Krakowa i Łodzi (podobno tam funkcjonują takie same systemy) o sprawdzenie, czy przypadkiem także u nich są wykorzystywane dane pochodzące z OSM bez podania atrybucji.
Mam do czynienia z firmą Novamedia - pisałem dla nich trochę systemów, ale nie ten ww. Porozmawiam w tej sprawie z Novamedia.
W Gdańsku SIP na przystankach to GMV chyba… W tramwajach i autobusach (właściwie mam doświadczenie z autobusami) to tylko prosty wyświetlacz info (urodziny, data, nast. przystanek), być może z Novamedia. Tymi pojazdami, którymi się poruszałem, na pewno nie były wyposażone w mapę osm, chyba że kierowca coś jeszcze ma
Chodzi o wyświetlacze dla pasażerów - http://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=37513 z tego co kojarzę w Krakowie idzie Google Maps.
http://m.bazagis.pgi.gov.pl/m.cbdg
Geoportal Państwowego Instytutu Geologicznego w wersji mobilnej. Na podkładzie OpenStreetMap wyświetlane są bazy danych geologicznych, takiej jak lokalizacja jaskiń, czy otworów wiertniczych
http://industriada.pl/Program - oficjalna strona Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Niestety brakuje atrybucji.
Gorzej. Są googlowskie “terms of use”.
Już ładnie poprawione.