Afgelopen weekend een route dwars door de stad Utrecht (en de provincie Utrecht).
Doelstelling (gezien het weer + tandem + Bob) = makkelijk doorrijden + mooiste route + kortste (in die volgorde).
Hypothetisch voorbeeld: splitsing Wittevrouwensingel en Nachtegaalstraat. Gaan we links of rechts?
-
Wittevrouwensingel, Kruisstraat: [cycleway=lane], [cycleway=track]
-
Nachtegaalstraat: [highway=cycleway]
Maar [cycleway = track] wordt weinig gebruikt. En daarom mijn twijfel aan de interpretatie van deze tag. Die twijfel wordt sterker naarmate ik méér lees.
Voorbeeld 1:
Ligfietser: ‘Die fietspaden in de Nachtegaalstraat mogen best ingetekend worden (ipv cycleway=track)’ had ik ten onrechte gelezen als: ‘niet als [cycleway=track] taggen’.
Dus: hier zijn beide opties toegestaan?
Voorbeeld 2:
(Drentse) fietspaden naast het bospad, meestal gescheiden door paaltjes.
Mijn keuze zou weer zijn: [cycleway=track].
Maar dan lees ik:
… lijkt me cycleway=track daar al helemaal niet van toepassing omdat die fietspaden meestal geasfalteerd zijn
Wat is hier de relevantie van ‘geasfalteerd’?
En vervolgens, ligfietser: ‘cycleway=track is denk ik een verouderde tag’ lees ik zoals het er staat en interpreteer ik als: niet (meer) gebruiken!
Dus: hier is de voorkeur [highway=cycleway]?
Voorbeeld 3:
Dr JW Paltelaan in Zoetermeer
Hier is het niet mogelijk om volledig met - uitsluitend - [cycleway=track] te taggen.
Dat zou moeten worden:
cycleway:left=track + oneway**:left**:bicycle=no
cycleway:right=track + oneway**:right**:bicycle=yes
Maar dat kan niet en als het wel zou kunnen dan levert dat iets op dat niet valt te renderen laat staan valt te lezen op de kaart.
Noodgedwongen (?) is daarom teruggevallen op:
Way A = [highway=tertiary] + [cycleway:right=track] + [oneway:bicycle=yes]
Way B = [highway=cycleway]
Ondanks ligfietser die schrijft: ‘Dat fietspad niet intekenen gezien het feit dat die fysiek aan de weg vastzit. Ik zou er een tag cycleway:right=track aan de highway=tertiary koppelen’ is er dus toch gekozen voor [highway=cycleway], terwijl deze cycleway óók fysiek vastzit aan de weg.
Dus: [cycleway = track] is van beperkt nut in een meer complexe sitiuatie?
Deze oplossing suggereert m.i. dat het tweerichtingsfietspad te prefereren is boven de eenrichtingsfietspad. Als die suggestie niet juist is (eenrichtingsverkeer is juist te prefereren boven tweerichtingsverkeer, maar anderzijds is het tweerichtingsfietspad wel breder) dan zou ik kiezen voor 2x [highway=cycleway] aan beide zijden. Zodat geen niet bestaande verschillen worden gesuggereerd. De reële verschillen (oneway=yes/no) zijn wel zichtbaar.
Dus: geen idee…
Dat is juist de vraag
Immers deze ‘luie mapper’ had in gedachten (!) om alle losliggende fietspaden (die met veel moeite door niet luie mappers zijn ingetekend) te wijzigen in [cycleway=track] omdat dat beter aangeeft dat het fietspad fysiek aan de weg vastzit
En dat zou behoorlijk onjuist zijn geweest!
En dan is mijn valkuil: hoe meer ik lees hoe minder ik weet.
Wiki, forum, meningen, adviezen én methode van taggen verschillen dermate dat ik er soms niet eens meer aan durf te beginnen.
De bruikbaarheid van [cycleway=track] is m.i. beperkt:
-
Slechts gedeeltelijk bruikbaar zodra het moeilijk wordt (Dr JW Paltelaan in Zoetermeer).
-
Moet toch worden gesplitst en omgezet in [highway = cycleway] op het moment dat er een complexe kruising of rotonde moet worden overgestoken.
-
Een zelfstandige [highway = cycleway] toont (rendert) het onderscheid tussen [cycleway=lane] en [cycleway=track] terwijl [cycleway=track] niet onderscheidend (van [cycleway=lane]) wordt gerenderd.
[ http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bicycle]Wiki]( http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bicycle]Wiki) beveelt ook aan om afzonderlijke cycleways te mappen.
Cycle tracks on left and right sides of the road.
Recommended:
-
Way A : highway=*
Way B : highway=cycleway (+ oneway=yes)
Way C : highway=cycleway (+ oneway=yes) -
An alternative solution when the track position is not well known (e.g. surveyed from a car) is to add the information on the main way :
Way A : highway=* + cycleway=track
Samengevat is een mogelijke conclusie:
-
[highway=cycleway] heeft meestal de voorkeur, tenzij er duidelijk sprake is van [cycleway=lane].
-
[cycleway=track] alleen gebruiken als het niet anders (highway=cycleway) kan of als de mapper te lui is om [highway=cycleway] in te tekenen. In de hoop dat iemand anders dat later alsnog doet.
-
Gebruik als [cycleway=track] naast een [highway=*] wordt getekend zoveel mogelijk de tool . Door beide wegen strak en parallel tegen elkaar aan te leggen wordt toch nog zoveel mogelijk duidelijk gemaakt dat het eigenlijk een [cycleway=track] is en geen losliggend, een eigen route volgend, slingerend, leuk fietspad.