Kierunki dzialania Stowarzyszenia, metody promocji OSM

Ja tam trochę myślałem o naszej stronie, bawiłem się już z takim pewnym szablonem. Ważniejsza jest treść, ona stanowi clue.

Jak dla mnie fajne :slight_smile: ale domyślnie powinna się chyba ładować mapka :slight_smile: i chyba napis dal bym mniejszy tak aby mozna bylo zmieścić np. wyznaczanie trasy :slight_smile:

Jeszcze wracajac do tematu,
Przygotowalem strone na wiki gdzie wrzucilem po malym przeredagowaniu argumenty
przemawiajace za uzywaniem OpenStreetMap:
http://wiki.openstreetmap.pl/Projekt:Promocja_OSM

A w sprawie promocji:

marek kleciak > ‘Dlatego proponuje akcje objazdowe po szkolach srednich pokazujace jak to dziala.’

Jestem za, z checia sie przylacze.
Sprawa jest jasna - mapie OSM Polski ciezko rywalizowac jakoscia z komercyjna konkurencja
bo jest za malo edytujacych, szczegolnie poza duzymi aglomeracjami.

Balrog slusznie wskazal ze duchem OpenStreetMap jest aktywna spolecznosc, ktora poprzez
wspolne, regularne akcje w terenie w formie mapping party, potrafi dynamicznie napedzac projekt.
Dlatego zaczalem zastanawiac sie nad tym nie tyle jak promowac OSM, ale jak promowac mapping
party.

I rozwijajac poprzedni pomysl o szkoleniach dla dzieci/mlodziezy : a moze by tak zastanowic sie
nad pomyslem organizacji mapping party w ramach ciekawego urozmaicenia i atrakcji do
wakacyjnych obozow/kolonii dla dzieci i mlodziezy? Ew. jako zajecia dla dzieci/mlodziezy
niezamoznej, zostajacej w wakacje w domu.
Polegaloby to najpierw na wybraniu takiego docelowego terenu, miejscowosci, ktore jest slabo
zmapowane w OSM. Nastepnie dzieciaki w wybrane dni mialyby przydzielony teren do zmapowania,
moglyby sobie popuszczac latawce… itp…:wink: a nad caloscia czuwalby przeszkolony instruktor.

Szczegoly techniczne oczywiscie do obgadania, trzeba by bylo zapewne najpierw znalezc kogos kto
takie obozy organizuje (ktos ze szkol, ZHP?) ale uwazam ze warto sprobowac.

PS.
Rowniez jestem za odswiezeniem wizerunku strony www.openstreetmap.pl , poprawieniem
przejrzystosci i przeredagowaniem pod katem wizytowki stowarzyszenia.

pozdrawiam
AM

Ja tez jestem za odswiezeniem wizerunku, a raczej nadaniem wizerunku :slight_smile:

Mysle, ze strona powinna byc polska wizytowka/reklama projektu, pomagac w zwerbowaniu nowych uzytkownikow a niekoniecznie byc wizytowka stowarzyszenia. Mam kilka pomyslow ale przydalby sie artysta od nowoczesnego HTMLa.

Uzytkownik cesair juz sie zabral za temat (szef agencji Artists sponsorujacej OSM Polska)
Bardzo sie z tego ciesze. Oczywiscie merytorycznie to my musimy wrzucac material

Adamie - to chyba najlepsze, co mozemy robic. Jestem jak najbardziej za. Pozostaje zaczac dzialac.
Czy ktos z zarzadu móglby sie w tej sprawie spotkac z komenda glówna ZHP?

No wiec tak, stowarzyszenie juz sie przydaje. Zainteresowanie jest.

Trzeba napisac pismo z opisem projektu na adres: sekretariat.gk@zhp.pl

Pismo chyba moze sie skladac z czesci.

  1. Opis ogólny projektu OSM
  2. Kto to jest OSM Polska
  3. Dlaczego z nami:
    nowoczesne techniki (czasy sie zmienily, harcerz powinien znac nowe mozliwosci)
    tworzymy cos dla spolecznosci, dla Polski
    jestesmy non profit !!
    aspekt ochrony srodowiska i humanitarny (np. akcja Haiti. byc moze bedzie w przyszlosci przelozenie na takie akcje gdzie indziej)
  4. Opis czesci dydaktycznej, tj. Uczymy:
    nowoczesnych technologii (GPS, Baza danych, GIS)
    wspolpracy w grupie (nie pisac mapping party tylko nazwac to troche inaczej ale sens taki sam)
    poruszania sie po terenie
    analizy otoczenia (kategoryzowanie)

Kto to zrobi? Ja jestem w tej chwili zawalony praca

Tylko taka uwaga, ze przelozenie jest caly czas, od dzis trwa akcja mapowania japonii, ostatnie pare tygodni trwalo naprawde intensywne mapowanie christchurch i w libii, wczesniej terenow gdzie byly powodzie, efekty sa na prawde duze.

Jakiś czas temu zrobiłem małą edycję na terenie Białorusi i dostałem wtedy maila jak poniżej:

Myślę, że fajna inicjatywa, a u nas tego nie ma.
Dla tych co nie mieli rosyjskiego w szkole, grupa OSM Białoruś przedstawia nowym użytkownikom zebrane linki na temat OSM. :wink:

Dobre,
kto to moze u nas zainstalowac?

Poniewaz byla mowa o organizowaniu szkolen, to podaje linka ktory pojawil sie na pewnej liscie dyskusyjnej.

(wolna kultura to miedzy innymi to czym zajmuje sie OSM, Wikpedia itp.)

Przy okazji Centrum Cyfrowe wygrało konkurs na realizację projektu z zakresu edukacji medialnej i poprowadzi projekt MediaLab Warszawa, w ramach niego odbedzie sie miedzy innymi warsztat OpenStreetMap. Informacja na blogu CC. Kiedys napisalem na forum o MediaLabie Chrzelice gdzie tez byl taki warsztat, tylko tym razem bedzie w Warszawie, prawdopodbnie miedzy sierpniem a pazdziernikiem. Jesli ktos chcialby pomoc go poprowadzic to zapraszam, napewno przyda sie pomoc. Byc moze bedziemy w ramach warsztatu tez robic fotografie z balonu.

I przy okazji podaje link do informacji o kolejnym hackathonie Centrum Cyfrowego w dniach 21-22 maja w Warszawie, tak jak poprzednio zaproszeni sa wszyscy zainteresowani otwartymi danymi lub otwartym rzadem. Informacja na stronie CC. Nalezy zglosic udzial do 18 maja.

Dzieki za newsa!

Jesli nie wypadnie mi nic naglego to postaram sie pojawic na tych szkoleniach.
Sadze ze moze byc to szansa spotkania kogos z sektora edukacji, i moze wspolnie znalezlibysmy sposob na zainteresowanie uczniow/studentow OpenStreetMapem.

(rosyjskiego, czy bialoruskiego? :wink: ) w kazdym razie:

Rozmawialem z Komяpa i w Bialorusi to juz niestety przestalo dzialac jakis czas temu. Zaimplementowalem to od nowa i teraz wszyscy uzytkownicy ktorzy wykonuja swoja pierwsza edycje na terenie Polski dostaja taka wiadomosc jak opisalem tu na wiki. Prosze o sugestie poprawek wiadomosci. Pod adresem

http://osm.trail.pl/users (pozniej przeniose na openstreetmap.pl)

mozna zobaczyc kto, gdzie i kiedy wykonal pierwsza edycje w ciagu ostatnich 14 dni. Na koncu adresu mozna dodac “?world” zeby zobaczyc wszystkich nowych uzytkownikow, nie tylko z Polski.

W stosunku do implementacji Komяpy roznica jest taka, ze uzytkownicy ktorzy nie sa nowi w OSM, a wykonuja edycje na terenie Polski, nie beda dostawac wiadomosci powitalnej, bo zakladam ze juz wiedza co nieco o projekcie i nie potrzebuja wskazowek.

Dodałbym-

Jeżeli mogę zasugerować, to nie straszyłbym angielskimi narzędziami bo te podstawowe JOSM, Merkaartor czy Poltach są już spolszczone :slight_smile:

Moja propozycja tekstu poniżej Twojego: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Balrog/Powitanie

Dzieki za sugestie. W bialoruskiej wiadomosci nie podoba mi sie ilosc linkow. Wydaje mi sie, ze przecietny uzytkownik kliknie co najwyzej na jednym z nich. A kilka linkow spowoduje ze nie bedzie wiedzial ktorego kanalu komunikacji ma uzywac. Wiec chcialbym zeby byl tam tylko jeden link, a z niego mozna bylo dotrzec do pozostalych rzeczy, plus informacja o kalibracji zdjec ktora jest glowna motywacja wysylania tych wiadomosci. Na forum nie musi sie rejestrowac (juz ma login osm), jest tutaj watek “dla poczatkujacych” wiec wydaje mi sie ze to najlepszy wybor. Stad uzytkownik moze trafic na IRCa, facebooka itd.

To tylko moje zdanie :slight_smile:
Pamiętam (jak przez mgłę już ) swoje pierwsze chwile na OSM i pamiętam, że po kilku edycjach odpuściłem sobie na jakiś czas, ze względu na obawę, że coś popsuję i … brak wsparcia ze strony kogoś, kto ze stoickim spokojem wyjaśni podstawy. Z całym wielkim szacunkiem dla tego forum, ale sprawia ona czasem wrażenie i nie tylko wrażenie, że jest forum dla zaawansowanych :slight_smile: (równiez swoim archaicznym i mało przyjaznym wyglądem).
Dlatego im więcej kanałów komunikacji dla nowych, im łatwiejsze i popularniejesze te kanały - tym lepiej.
Zastanawiałem się nawet nad przydzielaniem do nowyh userów swoistego anioła stróża, który opiekowałby się nowym userem w danym rejonie.
Wiem, że to może być dużo roboty czasem, ale ja chciałbym takiego kiedyś mieć i nie mam nic przeciwko, żeby kierować do mnie osoby zaczynające edycje w np. południowo-zachodniej części woj łódzkiego, gdzie ostatnio dużo edytuje.
Ale to tylko moje zdanie i pomysł :slight_smile:

Pomysl z aniolem strózem jest naprawde dobry: mozna dawac na poczatku takie pytanie- czy ktos sobie zyczy kontaktu z jakas konkretna osoba która by go na poczatku wspierala: Przy tej ilosci nowych uzytkowników jaka mamy na dzien dzisiejszy sprawa jest do opanowania. Tak mi sie przynajmniej wydaje…

Myślę że to ważne, zwłaszcza dla nowych użytkowników którzy chcą pomóc w tworzeniu OSM. Jest dużo do zrobienia w tej kwestii bo w tej chwil nie ma dobrze zorganizowanej pomocy dla nowych użytkowników. Jest OSM wiki (jest też wiki stowarzyszenia i nie wiadomo z której obecnie należy korzystać) ale nie ma istotnych informacji gdzie szukać pomocy, do kogo lub gdzie napisać żeby jak najszybciej pomoc uzyskać.
Co do kierowania osób to można wychodzić z inicjatywą samemu, ale w taki sposób żeby nie wystraszyć człowieka który np popełnił jakiś błąd. Można witać nowych użytkowników bo był pomysł ale nie wiem czy coś zrobiono w tym kierunku.

Edit:Nie zauważyłem że jest już wiadomość :wink:

@Jacek: w sumie masz racje, ze forum moze byc trudne do ogarniecia. Postaram sie dodac gdzies linka do facebooka ale w taki sposob zeby forum pozostalo na pierwszym miejscu jako punkt kontaktowy. Mozna dodac w wiadomosci trzy slowa o tym jak korzystac z forum.

Pomysl z aniolami strozami oczywiscie jest fajny, ale: wymgalby duzo pracy od nas, i poza tym domyslam sie, ze wiekszosc tych, ktorzy sie rejestruja tak na prawde chca poprawic nazwe jakiejs ulicy, dodac brakujacy sklep, czy cos takiego, i nie koniecznie inwestowac zbyt duzo czasu w OSM. Wiec moze wiadomosc o takiej mozliwosci lepiej byloby wysylac do wybranych uzytkownikow, ktorzy widac ze nie przestaja po jednym czy dwoch changesetach.

Poza tym mam nadzieje, ze mapowanie w OSM jednak nie jest az tak trudne dla wszystkich. Oczywiscie zalezy od osoby. Ale trzeba uwazac, zeby ktos nie poczul sie obrazony/niedoceniony jesli piszemy “napewno bedziesz mial wiele watpliwosci”.

Mysle ze intencje zostana dobrze zrozumiane gdyby napisac np. ze:

“Pewnie juz wiesz ze OSM nie ma czegos takiego jak techniczny support.
Jst dla nas jednak oczywiste ze rozpoczynajac zabawe w OSM predzej czy pózniej pojawiaja sie jakies pytania.
Jesli wiec masz zamiar nie poprzestac na wprowadzeniu kilku drobnych zmian na mapie
i chcialbys cos skonsultowac, dac propozycje lub podzielic sie uwagami, proponujemy Ci pierwszy kontakt z jednym z uczestników projektu który juz dluzszy czas w nim uczestniczy.”

to chyby nikt by sie urazony nie poczul?

Nie wiem, gdzie to napisać, wiec podłączę się do wątku Adama. Jeżeli z tego co napisałem poniżej wyniknie coś więcej niż promocja OSM – może stworzymy oddzielny wątek?

Pod wpływem listu jaki napisałem do łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego i Prezydenta Łodzi w sprawie zbyt wielkiego rozrzucenia i niejednolitych, niespójnych informacji turystycznych o naszym rejonie oraz z pomysłem stworzenia elektronicznej Mapy Turystycznej Łodzi i Województwa Łódzkiego otrzymałem dziś propozycję spotkania z przedstawicielami miasta i województwa w celu przedstawienia szerszej koncepcji i ewentualnie finansów.

W liście zaproponowałem wykorzystanie OpenStreetMap, a dokładnie osmapa.pl jako podstawy takiej mapy.

Widzę 3 poziomy celów do zrealizowania podczas spotkania:

** 1. Promocja.**
Cokolwiek by z tego spotkania miało wyniknąć, będzie to doskonała okazja do zaprezentowania OSM, a zwłaszcza pracy jaka już została zrobiona czyli po prostu osmapa.pl z naniesionymi szlakami.
To jest moje absolutne minimum.

** 2. Promocja + Rozwój**
Optymalne wykorzystanie takiego spotkania to przedstawienie możliwości jakie moglibyśmy zaimplementować z użyciem stylu OSMapa-topo
Wiem, że marimil pracuje nad wizualizacją szlaków. Ciekaw jestem dalszych wyników, bo zapowiadało się świetnie.
Wiem, że zakończyła się współpraca z NAVIGO, która wspierała tą stronę http://mapy.ziemialodzka.pl/ - być może to dobra okazja, żeby pod ta domeną była mapa OSMapa-topo?

Mój mail do Yarla, Barloga i Zbyszka pozostał bez odpowiedzi, więc rozumiem, że koncepcje jakie tam zawarłem nie są możliwe do wykonania?
Jak inaczej moglibyśmy pokazać, że osmapa.pl czy tez styl OSMapa-topo jest jeszcze bardziej przydatny do stworzenia miejsca dla turystów szukających walorów miejsca gdzie się wybierają i planujących wycieczki?
Bazę mamy świetną - jak to obudować, żeby pokazać, że można więcej?

Moja koncepcja takiej mapy zakładała dodawanie większej ilości warstw na już istniejące, tak, żeby w jednym miejscu, na jednej mapie turysta mógł zaplanować co chce zobaczyć wybierając się w dany rejon, albo zdecydować o wycieczce w dany rejon pod wpływem dużej ilości atrakcji wizualizowanych na mapie.
Zakładałem, że informacje/warstwy mogą zaciągać dane z zewnętrznych źródeł/stron/portali – za ich zgodą oczywiście.

Podkreślam często, że wersja mobilna wszelkich geolokalizowanych informacji turystycznych jest bardzo ważna, żeby te informacje odpowiednio upowszechnić.

Może wykorzystać koncepcję Zbyszka jaką poddał kiedyś na IRC i stworzyć relacje „szlak + atrakcje w jego otoczeniu". Upakować takie relacje jako GPX i „sprzedawać" jako aplikację Szlaki Turystyczne Łodzi i woj. Łódzkiego. (analogicznie do Wielkopolska na iPhone’a i Androida.)
Może w tej aplikacji zawrzeć nawigację dla rowerów i pieszych ? Off-line mapy wzdłuż szlaków jednego województwa może nie byłby taki duży?

Optymalną korzyścią z tego spotkania powinno być zaprezentowanie OSM/OSMapa-topo + uzyskanie zgody na przekazanie do OSM granic administracyjnych łódzkiego, powiatów, gmin i ortofotomapy Łodzi 2011 oraz …. ?

** 3. Promocja + Rozwój + Finanse.**
Trzeba też mieć cel maksimum.
Maksimum jakie widzę to możliwość uzyskania środków finansowych na rozwinięcie/stworzenie projektu mapa Turystyczna Łodzi i Województwa Łódzkiego i dostępu do danych typu granice, ortofotomapa całego województwa (jeżeli to możliwe, żeby oddzielić ortofotomapę łódzkiego od reszty Polski?)
Czy Stowarzyszenie OpenStreetmap Polska może opracować i sprzedać taką mapę dedykowaną dla jednego województwa?
Może uzyskanie dofinansowanie na inwentaryzację kilku szlaków w łódzkiem?
Co jeszcze?

Nie chciałbym na to spotkanie iść sam. Bardzo mi zależało na obecności Tomka (rewelator’a) i marimil’a, chociaż zapraszam każdego kto chciałbym wziąć udział w takim spotkaniu.
Każde wsparcie merytoryczne w przedstawieniu OSM i konkretyzowaniu tego co jest nam potrzebne do rozwoju – jest dla mnie bezcenne.
O ile cel nr 1. zrealizje jakoś sam, to pozostałe cele już w żaden sposób - nie.

Spotkanie ma się odbyć w sobotę 25 lutego br podczas Targów Turystycznych w Łodzi http://nastykukultur.pl.
Godzina jeszcze nie jest ustalona. Ja będę proponował 11:00.

Same targi są doskonałą okazją do promocji OSM, z czego też mam zamiar skorzystać i zapraszam innych userów do takiego promowania OSM.

Czekam na odzew na forum lub na PM, bo wiem , że nie wszyscy lubią się tu wypowiadać :wink:

Jacek