Widok 3D w josm

Jeśli chodzi o teren to jest przecież SRTM - ten sam, co go wykorzystuje Google Earth - też wolny, też od NASA, ale o rozdzielczości 90 m. I o całkiem niezłej dokładności, w terenie otwartym błąd nie przekracza kilku metrów.

Mozna go wziac i dzialac. Pytanie do spolecznosci: Majac zamknieta specyfikacje programu, opisane wszystkie klasy itd.
Czy jestesmy to w stanie napisac jesli koordynowal by to zespól w Lodzi? To takie pytanie do wszystkich, którzy na spotkaniu nie beda a umieja programowac.

Oczywiscie jest SRTM, ale po pierwsze rozdzielczosc tylko 90m, po drugie nie jest aktualizowany, po trzecie ma dziury w pokryciu. (Istnieja ulepszone wersje SRTM ale na licencjach NC). A w wielu miejscach administracja lub prywatne osoby dysponuja lepszymi danymi. Stad pomysl serwisu opendem.info, ktory zbierze wszystkie te dane na wolnych licencjach w jednym miejscu i w jednym formacie.

To bardzo analogiczna sytucja jak z danymi vmap0 (public domain) i OpenStreetMap, ktore bierze dane z wielu wolnych zrodel i robi z tego jedna porzadna mape.

I tak samo jak ze zdjeciami landsat i serwisem OpenAerialMap, ktory zbieral zdjecia lotnicze z roznych zrodel.

To polecam tez http://kosmosnimki.ru/3d/ :smiley:

(Jestem pewien ze kendzi chcial tylko powiedziec “teren to jeszcze daleka przyszlosc… w ramach tego konkretnego pluginu o ktorym mowa”, a nie tak w ogole)

Na spotkaniu przedstawimy o 14.15 pomysl i maly prototyp hardware dla czlonków OSM które bedzie moglo ulepszac model terenu 3D. SRTM bedzie modelem bazowym do ulepszania.

By the way, can you please add a short description on what tags your tool analyses?
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/3D_Development/Tagging

Polecam Wam pod uwage http://forum.blender3d.pl/viewtopic.php?t=36
Zaimplemenowane blendera pod OSM oznaczalo by pozyskanie sprawnego, profesjonalnego narzedzia do modelowania 3D w OSM oraz pozyskanie nowej grupy uzykowników którzy dobrze znaja sie na 3D

!i!:
Short description added.

Balrog-kun:
Dokładnie. Teren to przyszłość w kontekście mojej aplikacji. Niestety czasu nie da się rozmnożyć. W przyszłości przejrzę źródła OSM 3D, oraz Srtm2osm perl , jakoś te aplikacje parsują dane z srtm więc może da się coś wykorzystać. Jednak teren obecnie nie jest dla mnie priorytetem.

Inna sprawa że www.osm3d.de ani http://www.hitta.se/3d/3d_map.aspx nie działa na żadnym z kilku komputerów na których próbowałem te strony uruchomić. Chciałbym w końcu zobaczyć co tam jest ukrytego :wink:

marek kleciak:
Praca która wysłałeś wygląda bardzo ciekawie. Pokazuje że dachy generowane metodą szkieletową wyglądają naprawdę fajnie. Spróbuje zapoznać się z jej treścią mam nadzieje że google translator da radę :wink:

Celem mojego projektu jest stworzenie narzędzia ułatwiającego edycję w danych osm. Niestety obecnie edycja wszystkich danych poza kształtem w JOSM jest dość uciążliwa, przynajmniej dla mnie. Nie przemawia do mnie samo ustawianie atrybutów bez ich wizualizacji. Atrybuty takie jak wysokość, materiał, gatunek drzewa, itp w widoku 2D są zwyczajnie ukryte w pośród wielu innych. Na stworzeniu takiego narzędzia chciałbym obecnie się skupić. Oczywiście nie widzę technicznych problemów z importem i wyświetlaniem modeli budynków zapisanych w dowolnym formacie i przechowywanych w jakimś repozytorium/bazie danych. Możliwe że kiedyś uda się to wykonać.

Źródła JOGL2 zawierają gotowy kod do importu modeli w formatach obj oraz 3ds. Blender potrafi eksportować dane do formatu obj. Więc jest możliwość wykorzystania modeli. Wymaga to co prawda lekkich zmian kodu i postaram się to wkrótce to dodać .

Swoją drogą ciekawy mógłby być eksport modeli wyświetlanych przez mój plugin do formatu obsługiwanego przez blendera. Z godnie z zasadą że lepiej mieć cokolwiek niż nic. Taki model mógłby stanowić bazę dla tworzenia modeli całych miast w tym programie.

Obecnie zapoznaję się z blenderem. A właściwie to próbuję otrząsnąć z szoku jaki przeżyłem po jego uruchomieniu. I pomyśleć ze jeszcze niedawno żyłem w przekonaniu ze najgorszy na świecie interfejs posiada GIMP :wink:

Na początku wydaje się kiepski, ale jak sie trochę w nim popracuje to wszystko zaczyna być przemyślane :slight_smile:

:wink: :wink: :wink: interface Blendera jest jakie jest, no ale program jest for free.
Teren jest b. wazny, ale i trudny do zrobienia o tyle, ze nie moze byc po prostu chmura punktów, lecz byc fragmentowany, zawierac Level of detail i posiadac takze atrybuty. Dobrze byloby sie spotkac w grupie majacej ochote rozwijac 3D i porozmawiac.
Twoja praca to bardzo dobry poczatek i super ze to robisz.

Masz tez calkowicie racje: Obecny ksztalt JOSM nie przekonuje do pracy w 3D. Trzeba naprawde wiele samozaparcia, by w ten sposób dzialac.

Znajac wysokosc jednego budynku w danym miescie (najlepiej wysoki wolnostojacy) , mozna by stworzyc software analizujace dlugosc cienia a na tej podstawie obliczajace srednia wysokosc budynku. Zgrubne 3D tworzylo by sie wtedy na nacisniecie guzika.
Oczywiscie technika ta dzialac bedzie w przypadku osiedli blokowisk, nie w przypadku gestej zabudowy w centrum miasta.

Ten sposób ma jedną wadę - zdjęcia z jednego obszaru mogą być złożone z obrazów zrobionych w różnych porach dnia, co będzie dawało różną długość cienia i przekłamania.

To prawda. Dlatego trzeba stworzyc system pólautomatyczny gdzie user zaznacza dany obszar do obróbki. Wizualnie mozna stwierdzic, czy jest podobny kierunek cienia. Generalnie jest tak, ze w Bing rzadko zdarzaja sie oszary gdzie dla jednego miasta klejone sa obszary robione o roznej porze dnia. Tam, gdzie Bing chce uzyskac dobre rezultaty w duzych miastach (obserwacja z RFN) faktycznie klejone sa rozne kierunki i pory dnia. W Polsce z tego co ogladalem, racezj sie tak nie bawili.

Anyway: Potrzebny wiec jest poligon którym zaznaczamy dany obszar + informacja: dana dlugosc cienia C odpowiada wysokosci budynku H
Jesli user nie zna tej proporcji mozna by ja wprowadzic jako parametr P=C/H na podstawie którego liczone byloby to uproszczone 3D.
W momencie gdy ten parametr bylby znany na podstawie pomiaru H dla danego obszaru, mozna by zmieniajac P zmienic globalnie wysokosci budynków dla tego obszaru

Domyslam sie, ze roznica polega na tym, ze jedne zdjecia sa lotnicze, a durgie tylko satelitarne (minimum 50cm piksel terenowy). Z wysokosci satelity latwo jest uzyskac prawie pionowe zdjecia bez klejenia. W duzych niemieckich miastach pewnie postarano sie o lotnicze (lepsza rozdzielczosc), ktore zawsze sa klejone z kilkuset-metrowych fragmentow.

A w tych najbardziej “oplacalnych” regionach swiata Bing ma zdjecia lotnicze pod roznymi katami do wyboru. Sa inne serwisy gdzie mozna wybrac jednoczesnie kat patrzenia i date z dokladnoscia do jednego lub dwoch miesiecy, zdjecia sa klejone “na zywo”.

marek kleciak:
Świetny pomysł na pomiar. Tylko teraz znaleźć kogoś kto to zaimplementuje :slight_smile:

Znalazłem chwilkę i w końcu udało mi się wrzucić wersje testowa. Co prawda pewnie wszyscy są zajęci przygotowaniami do spotkania sobotniego, ale może ktoś znajdzie chwile i zerknie. Tylko pamiętajcie że to tylko wersja testowa.

Instrukcja instalacji:
http://www.openstreetmap.pl/kendzi/Kendzi3d/snapshot/2011-03-01/readme.txt

Binaria:
http://www.openstreetmap.pl/kendzi/Kendzi3d/snapshot/2011-03-01/Kendzi3d.jar

Źródła wkrótce.

Marek Kleciak przysłał mi popularne profile drzew. Dodałem je do pluginu wraz z najprostszym pięcio poziomowym modelem DLOD. Tak wyglądają stare płaskie drzewa:

A tak proste modele bez tekstur i pni:

Oczywiście są to modele dla dużych odległości gdzie braki w szczegółach nie będą przeszkadzać. Myślałem o zastosowaniu ich dla LOD3. Dla małych odległości należy wykonać lepsze modele. Niestety póki co moje umiejętności w obsłudze blendera nie pozwalają na to. Cała konfiguracja dotycząca drzew jest przechowywana w zewnętrznym pliku konfiguracyjnym więc dodanie nowych drzew i ich modeli powinno być bardzo proste. Trzeba wykonać mapowania poszczególnych gatunków drzew do modeli, wykonać tekstury, no i oczywiście same modele dla większych poziomów szczegółowości. Jest więc cała masa pracy, zdecydowanie więcej niż jestem w stanie samemu wykonać. Jeśli ktoś ma czas i ochotę to zachęcam do eksperymentów z drzewami oraz zapraszam do współpracy :slight_smile:

Tu przykład pliku konfiguracyjnego dla drzew:
http://www.openstreetmap.pl/kendzi/Kendzi3d/snapshot/2011-03-01/metadata.properties

Chciałbym przypomnieć że projekt ciągle żyje :wink:
Parę dni temu dodałem plugina do listy pluginów w JOSM. Więc zapraszam do testowania.

Z nowości oprócz całej masy bugfixów:

  • animacja kamery
  • wstępna implementacja schematu opisu dachów wraz z lukarniami. Sam schemat opisu już niedługo przedstawi na wiki Marek

Schemat pozwala na zrobienie czegoś takiego:

Super!

Lukarna czyli nadbudówka dachowa - slowo malo znane. Po angielsku dormer, po niemiecku Gaube.
System zawiera kilkadziesiat podstawowach forma dachów zapisywanych paramatrycznie z mozliwoscia uzupelniania go przez dowolna ilosc lukarn, przez co da sie opisac, wiekszosc standardowych form dachów. Ludzie do wspólpracy sa poszukiwani! :slight_smile:

Wrzucilem wersje robocza stronki na:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Roof_table

Na razie jest jeszcze w tlumaczeniu na j. polski bez wszystkich szczególów i opisu parametrów…

Kilka przykładów tego co już jest zrobione dla opisu dachów z lukarniami:

typy 0.x Wymagają jeszcze paru poprawek .

typ 1.0.aaaa

typ 1.1

typ 2.0.aaa

typ 2.1.aa

typ 2.2.aa

typ 2.3.aa

typ 2.4.aa.aa

Typ 2.5.aa.a.a.a

Typ 2.6.aa.a

Typ 2.7.aa.a.a

Typ 2.8

Typ 2.9.a.a.a.a

Typ 4.0.aaa.a

Można obejrzeć te przykłady otwierając plik:
http://www.openstreetmap.org.pl/kendzi/Kendzi3d/examples/dachy.osm

edycja 22.06.2011

Jako tektury gruntu można od teraz wykorzystać widok danych z edytora JOSM. Jako że widok danych można zmieniać za pomocą stylów, więc powinno być możliwym uzyskanie paru ciekawych efektów. Oczywiście jak tylko ktoś napisze ciekawe style… Teksturowanie gruntu jeszcze nie działa do końca, po zmianie w edytorze tekstury nie odświeżają się jeszcze. Tak to wygląda:

Obecna wersja pluginu działa tylko z najnowszym JOSM w wersji 4157 lub powyżej .

Hello, I not speak polish, so in en. I test your josm plugin and seems great, but I find little bug for now - ignore multipoly on buildings (not reneder inner courtyard).

Hello Jezevec,
vítáme Vás na polském fórum ( i hope it´s not wrong :slight_smile: )
Thanks for the suggestion. The plug in is still in work and the “donut topology” is one of todo´s for the future.
Please contact us if You know interested developers. It is a lot to do with Kendzi3D.

S pozdravem,
Marek