Widok 3D w josm

Ciekawe

Świetne :slight_smile: testowales to w miastach?

Na miasta zdecydowanie nie jest jeszcze gotowy. Chociaż na testowanym fragmencie Siedlca nie wysypał się :wink:

Fajnie byloby gdyby bral pod uwage building:levels i building:min_level.

Zastanawialem sie nad dodaniem budynkow w pluginie wms-turbo-challenge2 :slight_smile: (prawdopodobnie za wolno by dzialal)

Dobry poczatek! www.osm3d.de nie pomyslal np o dodawaniu forma dachów, a to jest najwieksza bolaczka ich projektu.
Pytania:
1- Jakie formy dachów przewidziales w Twim plugInie?
2- Zintegrowales juz teren (zakladajac ze mamy do dyspozycji punkty wysokosciowe i pracujemy z modelem TIN nie grid)?
3- Masz gotowa biblioteke symboli na drzewa?
4- Masz biblioteke symboli na inne elementa które trzeba przedstawiac symbolami 3D?
5- Masz bibioteke fasad budynków?
Generalnie: Potrzebujesz w tych tematach wsparcia?

nastepne wyzwania: Kazda fasada musi byc teksturowana inna tekstura - niekoniecznie generyczna, lecz z biblioteki tekstur. Pomysl, jak to zaimplementowac.
Marek

balrog-kun:
Mówisz i masz :wink:

marek kleciak:
at1. Obecnie wyświetlane są dachy jedno spadowe (pitched), dwu spadowe (gable) oraz płaskie (flat). Inne dodam w przyszłości. Niestety generowanie dachów przestaje być trywialne dla dowolnego kształtu konturu budynku
at2. Nie integrowałem jeszcze terenu. Nie robiłem rozeznania skąd dane dotyczące wysokości można pobrać ani w jakim modelu można je przetwarzać.
at3. Mam tylko trzy schematyczne tekstury pokazujące czy drzewo jest liściaste, iglaste lub nieznanego typu. Drzewa są obecnie prezentowane w najprostszy możliwy sposób czyli jako płaska tekstura. Niestety wykonaniem tekstur dla konkretnych gatunków trzeba będzie poczekać aż na drzewach wyrosną liście :wink:
at4. Nie posiadam jeszcze żadnych modeli 3D. Jednak nie powinno być problemów z załadowaniem plików w formacie obj lub 3ds. Jeśli ktoś wie skąd takie modele można pobrać to będę wdzięczny za informacje.
at5. Jeśli jedną teksturę tynku oraz teksturę dla nieznanego rodzaju fasady można uznać za bibliotekę to tak, posiadam ją :wink:
Inna sprawa że tak naprawdę jest niewiele rodzajów dla atrybutu opisującego fasady: glass, brick, stone, plaster, wood.

Jeśli ktoś chce pomóc z teksturami lub modelami to zapraszam :slight_smile:

Ha! palac kultury zdecydowanie ladniej sie prezentuje niz rzeczywistoci :slight_smile:

Jesli chodzi o dachy typu crosspitched i hipped, to istnieja jakies tam algorytmy do generowania tych skomplikowanych ksztaltow. Postgis ma np. funkcje skeleton, ktora generuje cos takiego:

te funkcje sa tez w bibliotece CGAL (cgal.org). EDIT: na wikipedii jest przeglad.

Tu i tu widac jak takie dachy wygladaja w OSM (nie jest to plugin JOSMa tylko zewnetrzny program, tu znalazlem duzo screenow)

Jesli chodzi o model terenu, to wlasnie w zeszlym tygodniu powstal projekt opendem.info zbierajacy wolne dane o modelu terenu.

Chyba najlepiej było by użyć mapy odległościowej jeśli chodzi o dachy :slight_smile:

Coś mi to przypomina…
http://www.hitta.se/3d/3d_map.aspx

Hej Kendzi, co do Twoich uwag:

  1. Tak, dlatego chce na zalozycielskim przedstawic pod dyskusje rozwiazanie zalatwiajace tak na oko, 90 % dachów.
  2. Wolny model terenu dla calej kuli ziemskiej mozna sciagnac ze strony NASA. Jest na rastrze zdaje sie 250x250 m i zdecydowanie zbyt malo dokladny, ale to moze byc poczatek.
    Warto by bylo popytac, czy jakies miasta nie zechcialy by dac do dyspozycji swoich punktów wysokosciowych.
  3. Proponuje rozwiazanie w postaci 6 do 8 modeli 3D dla pewnych typów geometrii drzew ( Kula, Owal , Stozek, Pólokrag itd) dostalem kiedys baze danych z informacjami o polozeniu drzewa, wysokosci, gatunku (nazwa lacinska). Na tej podstawie wyodrebnilem liste geometrii dla kilkuset gatunków roslin, przyporzadkowujac im poszczególen typy geometrii. Dziala niezle.
    Jesli masz ochote to zaimplementowac, to daj znac.
  4. Mam troche symboli w obj.
  5. Mam biblioteke kikludziesieciu typów budynków, ale mozna (trzeba) ja rozbudowac. Gdyby sie ktos pisal an zabawe z Fotoshopem to dajcie znac: powiem co robic. To prawda: Jest niewiele typów fasad które mozna zmieniac jesli chodzi o wartosc rgb. Schody sie zaczynaja jesli chodzi o proporcje okien (drzwi) w stosunku do fasady.
    Wlasciwie to trzeba zaczac wspólnymi silami taka biblioteke tworzyc.

balrog-kun:
Ciekawy pomysł z szkieletem. Ciekawe tylko jak będzie wyglądać w rzeczywistości. Jak znajdę trochę czasu to na pewno zaimplementuję. Parę dni temu przeglądałem kody źródłowe glosm’a niestety z tego co tam zobaczyłem to potrafi on generować dachy jedynie dla wielokątów z czterema wierzchołkami :confused:

Dotevo:
Co to są mapy odległościowe?

marek kleciak:

  1. Chętnie posłuchał bym. Niestety prawie na pewno nie będę mógł przyjechać. Może warto uwiecznić przebieg spotkania?
  2. Teren to niestety jeszcze daleka przyszłość :confused:
  3. Kwestia prezentacji drzew wymaga przemyślenia. Jeszcze nie zastanawiałem się czy będą generowane dynamicznie lub czy będą to gotowe modele dla różnych gatunków. Tak czy owak pomysł jest ciekawy.

Może zna ktoś prosty i darmowy edytor dla modeli 3D?

  1. Chętnie przejże gotowe modele, odezwę się.

  2. Do tekstur wystarczy GIMP tu tutorial :slight_smile:
    http://www.gimp.org/tutorials/Tileable_Textures/

  1. Zatrudnimy skrybe by uwieczniel :O)
  2. Nie do konca: Polecam stronke www.osm3d.de teren jest tam juz od dawna uwzgledniony
  3. Generowane dynamicznie wygladaja kichowato. Testowalismy to na przykladach

Dobry darmowy edytor to www.blender.org
4. To daj znac, nie umiem wrzucac modeli na forum
5. To prawda, gimp jest ok by obrabiac zdjecia a podstronka pokazuje jak obrabiac teksturki, by nie bylo przejsc. Wiem ze Gimp nie ma tycxh mozliwosci co photoshop, ale jest zdecydowanie tanszy.
Inne darmowe alternatywy to:

CinePaint-Projekt
Website: www.cinepaint.org
System: Linux, Mac OS X
Krita
Website: www.koffice.org
System: Linux
Artweaver
Website: www.artweaver.de
System: Windows
Paint.net
Website: www.getpaint.net
System: Windows
Photoscape
Website: www.photoscape.org
System: Windows
Chocoflop
Website: www.chocoflop.com
System: Mac OS X
Splashup
Website: www.splashup.com
System: Online
Picnik
Website: www.picnik.com
System: Online
Pixen3
Website: www.opensword.org/Pixen
System: Mac OS X
Photopos
Website: www.photopos.com
System: Windows
ActivePixels
Website: www.idea-systems.net
System: Windows
PainStar
Website: http://wang.zhenzhou.googlepages.com/
System: Windows

Generalnie nie chodzi o proste teksturki, lecz o obrobione fotografie fasad takie by uzyskac efekt jak w:
http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotostrecke-19901.html
i nastepne zdjecia
Tak nawiasem: Wbrew temu co twierdzi artykul, modele robili Polacy pracujacy w moim zespole

Miałem na myśli transformatę odległościową, a mi się tak napisało :stuck_out_tongue:

http://aragorn.pb.bialystok.pl/~boldak/DIP/CPO-W05-v01-50pr.pdf

Tu

http://www.ifp.uni-stuttgart.de/publications/dissertationen/claus_diss.pdf

jest jedna z lepszych prac na temat ekstrakcji dachów budynków w 3D.
Mysle ze taki Plug in pod JOSM by sie przydal ,o)

Jeśli chodzi o teren to jest przecież SRTM - ten sam, co go wykorzystuje Google Earth - też wolny, też od NASA, ale o rozdzielczości 90 m. I o całkiem niezłej dokładności, w terenie otwartym błąd nie przekracza kilku metrów.

Mozna go wziac i dzialac. Pytanie do spolecznosci: Majac zamknieta specyfikacje programu, opisane wszystkie klasy itd.
Czy jestesmy to w stanie napisac jesli koordynowal by to zespól w Lodzi? To takie pytanie do wszystkich, którzy na spotkaniu nie beda a umieja programowac.

Oczywiscie jest SRTM, ale po pierwsze rozdzielczosc tylko 90m, po drugie nie jest aktualizowany, po trzecie ma dziury w pokryciu. (Istnieja ulepszone wersje SRTM ale na licencjach NC). A w wielu miejscach administracja lub prywatne osoby dysponuja lepszymi danymi. Stad pomysl serwisu opendem.info, ktory zbierze wszystkie te dane na wolnych licencjach w jednym miejscu i w jednym formacie.

To bardzo analogiczna sytucja jak z danymi vmap0 (public domain) i OpenStreetMap, ktore bierze dane z wielu wolnych zrodel i robi z tego jedna porzadna mape.

I tak samo jak ze zdjeciami landsat i serwisem OpenAerialMap, ktory zbieral zdjecia lotnicze z roznych zrodel.

To polecam tez http://kosmosnimki.ru/3d/ :smiley:

(Jestem pewien ze kendzi chcial tylko powiedziec “teren to jeszcze daleka przyszlosc… w ramach tego konkretnego pluginu o ktorym mowa”, a nie tak w ogole)

Na spotkaniu przedstawimy o 14.15 pomysl i maly prototyp hardware dla czlonków OSM które bedzie moglo ulepszac model terenu 3D. SRTM bedzie modelem bazowym do ulepszania.

By the way, can you please add a short description on what tags your tool analyses?
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/3D_Development/Tagging

Polecam Wam pod uwage http://forum.blender3d.pl/viewtopic.php?t=36
Zaimplemenowane blendera pod OSM oznaczalo by pozyskanie sprawnego, profesjonalnego narzedzia do modelowania 3D w OSM oraz pozyskanie nowej grupy uzykowników którzy dobrze znaja sie na 3D