Przeglądając wiki natrafiłem na tag boundary=protected area. Myślę, że chociaż nie jest obecnie renderowany i wykrywany przez JOSMa warto się ustosunkować do propozycji. Obecnie mamy nast. formy ochrony przyrody (za Wikipedią):
parki narodowe
rezerwaty przyrody
parki krajobrazowe
obszary chronionego krajobrazu
obszary Natura 2000
pomniki przyrody
stanowiska dokumentacyjne przyrody nieożywionej
użytki ekologiczne
zespoły przyrodniczo-krajobrazowe
Teraz trzeba przyporządkować je do proponowanych numerów. Z tego co widzę to tak:
1 - strefa ochrony ścisłej parku narodowego
2 - park narodowy
3 - (Natural Monument or Feature) ?
4 - (Habitat/Species Management Area) Rezerwat przyrody?
5 - (Protected Landscape/ Seascape) Obszar chronionego krajobrazu/Park krajobrazowy?
97 - Natura 2K
98 - UNESCO
Inne nie wiem gdzie dać, 7 to zespoły przyrodniczo-krajobrazowe? Co o tym sądzicie?
Mamy bardziej rozbudowane formy ochrony przyrody niż w krajach “bardziej cywilizowanych”. Do tego dodać trzeba jeszcze otuliny (rezerwatów, PN-ów, parków krajobrazowych), które również są jakimś obszarem funkcjonalnym z punktu widzenia ochrony przyrody.
Dodatkowym elementem do rozstrzygnięcia są powierzchniowe pomniki przyrody, czy powinny funkcjonować jako poligon czy punkt?
Sądzę, że w przypadku alei drzew chronione są tylko same drzewa. Znajdujaca się wzdłuż nich droga, aleją zwana, na pewno nie jest pomnikiem przyrody nieożywionej.
A to ciekawe zagadnienie. Z krajobrazowego punktu widzenia… nie masz racji. Z przyrodniczego może i masz (choć też bym polemizował). Jednak pomnikowe aleje sa pomnikami własnie dlatego, że tworzą pewien układ przestrzenny i funkcjonalny, a nie są tylko zbiorem pokaźnych rozmiarów drzew. I robią wrażenie właśnie w kontekście tej drogi, która jest alei częścią.
Znam przypadek alei dębowej, którą niegdyś biegła ruchliwa szosa. W ramach ochrony alei szosą poprowadzono bokiem. Dziś chyba mało kto pamięta, ze jest tam pomnik przyrody, z boku nie robi wrażenia.
U mnie: żródliska, stanowiska skrzypu olbrzymiego. Miał być też pomnik “stanowisko zimoziołu północnego” ale w końcu został użytkiem ekologicznym.
Swoją drogą to też ciekawe: czy taki pomnik “zielny” istnieje też zimą? o_O
Od niedawna Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) publikuje na swojej stronie granice form ochrony przyrody, zapisane w formacie shapefile http://www.gdos.gov.pl/dane-i-metadane Co prawda większość tych danych była już wcześniej dostępna na stronach EEA i w zdecydowanej większości uwzględniono te dane w OSM. Nie mniej w przypadku ewentualnych przyszłych zmian granic form ochrony przyrody, zasoby GDOŚ będą prawdopodobnie aktualniejsze od innych źródeł danych. Warto w przyszłym roku zerkać na aktualizacje strony GDOŚ, ponoć mają się tam pojawić shp-y z lokalizacją użytków ekologicznych i pomników przyrody, których niestety na chwilę obecną wciąż brakuje.
Zaglądnąłem z ciekawości w podanego linka i kliknąłem w interesujące mnie pomniki przyrody dla Podkarpacia i faktycznie pod poniższym linkiem ściągnąłem bazę zawierająca punkty z rozszerzeniami cst, dbf, prj, shp i shx.
EDIT: Wyjaśniło się bardzo szybko. Najprościej dodając nowy podkład za pomocą http://sdi.gdos.gov.pl/wms i wybierając interesującą nas warstwę
EDIT2: Zgodnie z tym co czytam na na wiki to takie drzewko oznaczamy zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dtree z tym że do standardowych tagów natural=tree i innych z tej kategorii dodajemy również
denotation=natural_monument
monument=yes
name=Pomnik Przyrody – pytanie czy również
jak wspomniałem wyżej ze względu na możliwość użycia WMS import shp stracił dla mnie nieco na znaczeniu. Zauważyłem natomiast, że w podobnym przypadku oznaczania drzew zastosowano również tagi
historic=heritage
protected=yes
Wydają się równie ciekawe, choć raczej winno się je używać w odniesieniu do miejsc czy obiektów. Myślicie, że również powinno się je dodawać?
Polecam w ramach edycji pomników przyrody stronę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/ na poniższym portalu od nie dawna pojawiły się także pomniki przyrody, można je także pobrać za pomocą technologii WFS w formacie ESRI shapefile (układ współrzędnych PUWG 1992) z tego miejsca http://www.gdos.gov.pl/dane-i-metadane. Trzeba je oczywiście przeanalizować pod kątem dokładności na swoim terenie i czy nie są błędne w ramach znajomości swojego terenu (bo na moim terenie z tymi danymi jeśli chodzi o dokładność to różnie bywa), ale na pewno stanowi to dobry materiał pomocniczy. Poza tym mam pytanie jak tagujecie pomniki przyrody bo do tej pory tagowałem według następującej formuły:
denotation: natural_monument
natural: tree
Porównałem z danymi z Wrocławia i faktycznie różnie bywa, choć źle nie jest. Zdarza się, że pomnik jest w rzeczywistości po drugiej stronie drogi czy rzeki, albo w miejscu, gdzie są dwa pomniki serwis raportuje jeden.
Dla oznaczenia pomnika nie dodaję żadnych innych i te wystarczają dla http://osmapa.pl/w/przyroda/
W miarę możliwości dodaję genus/species. Nie dodaję wymiarów jeśli nie mam wiarygodnych źródeł.