Beste allemaal,
Ik woon zelf in Heemstede, Noord Holland, en ken deze omgeving dus zeer goed. Nu was mij al een aantal jaren geleden, nog voor ik mij in OpenStreetMap verdiepte, de vrij ridicule situatie rond knooppunt RCN52 opgevallen, vlak nadat dit geopend werd.
Het probleem is dat iemand in zijn dromen een deel van een haast onbegaanbaar "fiets"pad heeft opgenomen tussen RCN52 en RCN80. Het gaat om het gedeelte tussen het historische stoomgemaal Cruquius, beginnend bij de brug over de Haarlemmermeer ringvaart, en het pad dat eindigt net ten noorden van de rioolwaterzuivering en voormalige afvalstortplaats (nu omgetoverd tot parkje) van Heemstede.
De problemen heb ik weergegeven in het onderstaande kaartje en som ik hier nog even op:
- Het gedeelte tussen RCN52 en het aangegeven pontje: halfverhard, deels smal pad, meer wandel dan fietspad te noemen. Ongetwijfeld zompig bij regen, zo dicht bij het Spaarne en vrijwel op grondwaterniveau.
- Vervolgens komt er een pontje dat een vrij breed zijkanaal van het Spaarne oversteekt. Dit is handbediend, maar werkt mede doordat nooit iemand het smeert, zeer zwaar. Als je het al als 75 jarig echtpaar op je elektrische fiets hebt aangedurfd om over het bovengenoemde pad te fietsen, dan kan je je 75 jarige stoere echtgenoot, aan het einde van de vaart wel opvegen…
- Vervolgens komt er een hobbelig vrij smal gedeelte rechts langs een steilhelling van de voormalige stort.
- Dit eindigt vervolgens in een puur onverhard graspad dat ik op het kaartje in rood heb aangegeven. Daar sta je dan al uitgeput met al je zwaar bepakte reisfietsen met al hun bagage!, moet je vervolgens door de blubber van veen al lopend verder je weg zoeken op een regenachtige dag… en aan het einde mag je nog door twee klaphekken tussen de koeienstront van een oversteek tussen velden, om weer bij het reguliere fietspad te komen.
Kortom: wie dit ooit heeft bedacht als onderdeel van het reguliere fietsknooppunten netwerk, weet ik niet, maar het heeft meer weg van een mountainbike route op zijn best!
In de praktijk fietst hier nagenoeg niemand (ik ben er alleen maar wandelaars tegengekomen), en “locals” kiezen verstandigerwijs de oranje route (toegegeven, minder spannend…) langs de Cruquisweg, om vervolgens net voorbij de gemeentelijke werf, rechts de route naar college / voormalig seminarium Hageveld en RCN80 te vervolgen.
Ander puntje, ook links van de Cruquisweg zijn volgens mij een aantal paden aangegeven die niet echt als fietspad bestempeld kunnen worden, met name het paadje naar de theeschenkerij en het daar liggende restant van het Oude Slot van Heemstede, is volgens mij toch niet als fietspad bedoeld. Ook het pad daaronder naar de Haarlemmermeervaart, en de korte aftakking naar de parkeerplaats van het Oude Slot ten ZW van de theeschenkerij, zou ik zelf eerder als “highway=footway” classificeren.
Wat te doen? Ik realiseer mij dat het waarschijnlijk “not done” is om een “officiële” fietsroute zomaar te verleggen, maar zijn er in Nederland vergelijkbare “fantasiepaden” als onderdeel van RCN, en laten we dat dan zo in OSM?
Marco