Witam,
Postanowiłem rozszerzyć mapę województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego na całą Polskę. Planuję uwzględnić szlaki rowerowe i piesze oraz drogi rowerowe. Być może pojawią się również inne szlaki np. konne i kajakowe ale to z czasem. Jest kilka rzeczy, które trzeba uprzątnąć aby mapa wyglądała fajnie.
Zauważyłem tendencję do tagowania pod render tagu “ref”. Wiele szlaków posiada skróty z pierwszych liter swojej nazwy. Sądzę, że ref powinien być tylko w przypadku szlaków, które są oznaczone numerem w terenie. Nie mówię tu o tych niby-numerach nadawanych przez PTTK (przykład CTU-19N itp), które występują jedynie w ich bazach danych. Takie coś powinno się znaleźć co najwyżej w description lub np. official_ref. Jeśli się mylę to mnie poprawcie.
Druga sprawa to kolory szlaków międzynarodowych.Przykładowo szlak R10 jest w wielu miejscach (jeśli nie wszędzie) oznaczony “po staremu” czyli zielonymi literami i cyframi w związku z tym ma tag color=green. Natomiast w Trójmieście, gdzie szlak nie jest oznaczony ale oznakowanie będzie “po nowemu” pomarańczowe to tam jest oznaczony jako color=orange i state=proposed. Dzięki takiemu podziałowi na mapie można pokazać rzeczywisty stan oznakowania w terenie.
Proszę was o zgłaszanie pomysłów i koncepcji dotyczących mapy. W miarę możliwości postaram się wprowadzić jakieś nowości i udogodnienia.
-kliknięcie w szlak lub jego ikonę powoduje wyświetlenie się ikonki szlaku, jego nazwy, długości oraz opisu (jeśli istnieje)
-możlwość włączania warstwy szlaków rowerowych, pieszych i dróg rowerowych
-legenda
Chciałbym wprowadzić w przyszłości routing (np. brouter), możliwość eksportu szlaku do gpx i kml ale to na razie zostaje w sferze życzeń.
Obecnie mapa wyświetla maksymalnie 5 szlaków rowerowych na jednej linii (przykład w Szczecinku). Jeszcze nie wiem jak zrobić więcej bo robi się chaos na mapie.Na szczęście takich miejsc jest bardzo mało
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc i chęć współpracy.
PS. Myślałem nad jakimś adresem w stylu osmszlaki.pl lub coś w ten deseń.
Nie wiem jak to będzie wyglądać w innych rejonach, ale spójrz na ten rejon: https://www.openstreetmap.org/#map=15/53.1522/18.1353&layers=CN
Tutaj chodniki osiedlowe mają dodaną możliwość jazdy na rowerze. Tylko, że takie coś mocno obniża przejrzystość szlaku.
Jak to wyjdzie na twojej mapie?
Tam jest bałagan w danych, ścieżki rowerowe i chodniki są narysowane 2 razy, raz jako połączone z jezdnią i drugi raz jako osobne. Można się spodziewać, że będzie to wyglądać niedobrze, dopóki się tego nie naprawi.
Hmmm, szczerze powiem nie wiem jak to będzie wyglądało. Na razie walczę z optymalizacją postgresa, ponieważ oprócz zastosowania bardzo dobrego skryptu Popeja do porządkowania stosuję jeszcze kilka reguł do ładnego ułożenia szlaków. Proszę więc o cierpliwość. Rozpatruję też wywalenie (oczywiście w mojej bazie) wszystkich ref nie zawierających cyfr bo wkurzają mnie te refy robione z nazw pod opencyclemap. Będą też ikonki dla charakterystycznych szlaków np. Greenvelo, WTR itd
Aby ruch rowerów był na chodniku dopuszczony, to chodnik musi mieć powyżej 2m szerokości.
To może być więc nawet sprzeczne z przepisami ruchu drogowego.
Z punktu widzenia rowerzysty, jeśli jest znak pozwalający jechać chodnikiem, to nie ma znaczenia, że chodnik nie ma 2m.
A te chodniki osiedlowe nie są chodnikami w rozumieniu kodeksu drogowego.
Sprawdziłem z grubsza koło Warszawy - prędkość jest bardzo dobra moim zdaniem, nie mam też zastrzeżeń do drobnego oszustwa, czyli że powyżej z16 grafika jest skalowana (ponieważ i tak wszystko widać, renderowanie na z17+ zjadałoby bardzo dużo zasobów, a dla szlaków rowerowych ważniejsze są skale makro), natomiast wydaje mi się, że nazwy powinny być wyświetlane inaczej, bo np. tu:
Co do oszustwa, owszem, renderowanie tego powyżej zoom’u 16 zajełoby wieki. Obecna mapa renderuje się u mnie ok 1 godzin i 10 min w Tilemillu nie licząc ściągania i przetwarzania danych co również muszę jeszcze trochę zoptymalizować.
Niedopuszczalne jest aby szlaki tego samego koloru się krzyżowały…
EDIT: Będę musiał napisać jakąś regułę porządkującą “ref”. Przydałoby się również uaktualnić wiki i ściśle zdefiniować kiedy wpisujemy “ref”.
Jak w końcu robić z oznaczeniami ewidencyjnymi PTTK? offcial_ref? old_ref? To by się również przydało zdefiniować w wiki.
Może coś takiego (oczywiście mówię tu tylko o mojej bazie, nie zamierzam nic usuwać i zmieniać na osm automatem):
-usunięcie wszystkich “ref” z liczbą liter > 3
-pozostawienie wszystkich “ref”, które zawierają chociaż jedną cyfrę (dla szlaków na śląsku, które są numerowane w terenie)
Miałem na myśli pasów w taki sposób aby było widać przekrój drogi. Coś podobnego co kiedyś robiłem wektorowo z overpass api. Pomyślałem sobie teraz też, że może do szlaków oprócz opisów można dodać link do Wikipedii jeśli jest uzupełniony.