Naar aanleiding van een vraag op de tagging-mailinglijst* vroeg ik mij af hoeveel snelwegen in Nederland nou nog “Rijksweg” heten. Volgens Overpass-Turbo 2 stukjes: de A7 tussen Heereveen en Tijnje en de A58 tussen Bergen op Zoom en Roosendaal.
Maar… zijn dit officiële namen of had dit een lokale naam (loc_name) moeten zijn? Langs snelwegen staan geen straatnaambordjes, en de BAG-viewer is niet zo goed met straatnamen (zeker niet als er geen panden langs staan).
Ik heb een query gemaakt met alle snelwegen met namen. Je ziet een boel hele korte stukjes die hun naam georven hebben van het kunstwerk, dat zijn voornamelijk bruggen, tunnels en ecoducten, zoals “Schipholutnnel” en “Zeeburgerbrug”. Ook “Afsluitdijk” is de naam van de weg.
Rond Amsterdam zijn bijna alle snelwegen benaamd. Voor een deel is dat zeer zeker de officiele naam (Bijv. Einsteinweg (A10-west); Burgemeester van Sonweg; Gaasperdammerweg en Coentunnelweg).
Er zijn er ook een aantal zoals Ringweg Zuid, Ringweg Oostvoor Amsterdam heeft bijvoorbeeld namen als Ringweg Oost - waarvan ik betwijfel of dat een officiele naam is. Ook bij de in de eerste alinea genoemde stukjes Rijksweg vraag ik me af of dat een officiële naam is.
Daarnaast zijn er ook hele korte stukjes die een naam hebben, zoals Rijksweg A4, vaak precies langs een verzorgingsplaats. ik vermoed dat laaste om die verzorgingsplaats een straatnaamadres te geven.
Is er ergens een rechtenvrije viewer waarop de officiële naam van wegen te zien is, juist voor wegen zonder panden eraan?
De vraag was: “Als een weg een ref en geen naam heeft, moeten we dan de ref naar de naam kopieren”, wat mij een onzalig plan lijkt.
Zo zijn er benzinestations het gebouw heeft een adres rijksweg, maar de wegen langs onderdoor het station hebben een andere naam.
Dit is al eens besproken geweest. Zonder eensluidend antwoord.
Hier is een lijstje uit het NWB van snelwegen met een naam. Alles wat begon met Rijksweg, RYKSWG etc. heb ik weggelaten, omdat dat er ruim 400 zijn.
Over de betrouwbaarheid durf ik niets te zeggen. Wel lijkt het er op dat het vooral wegen zijn die zijn opgewaardeerd naar snelweg en daarbij hun oude naam behouden hebben.
Wat is dan precies de betekenis hiervan?
Op deze plaats: http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.65538/5.30324
Loopt een parallelweg aan de A2 die de naam “Boxtelseweg” heeft. Zou de A2 ter plekke dan ook die naam moeten krijgen?