Magic Earth Navigation & Maps

Kolejna bezpłatna nawigacja korzystająca z openstreetmap.org do pobrania z:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.generalmagic.magicearth
strona firmowa:
http://www.generalmagic.com/

Z minusów

  • nie potrafi wyszukać adresu gdzie po numerze domu jest jeszcze literka - MOŻNA - ale nawi w polu numeru nie pozwala wpisać litery. Numeracja w stylu 2a pojawia się na liście wyboru po niżej pola wyszukiwania na jej końcu.

z plusów

  • ustalanie trasy z punktami pośrednimi
  • darmowe fotoradary (w wybranych krajach) w Polsce oparte na informacjach z bazy danych openstreetmap.org
  • asystent pasa ruchu (działa w Polsce może nie we wszystkich miejscach ale działa)

O nawigacji można poczytać na stronie: http://lowca-androida.blogspot.com/2015/12/w-poszukiwaniu-nawigacji-idealnej-magic.html

No muszę przyznać, że zaczyna mi się bardziej podobać niż navigator, grafika i płynność bez porównania, ładnie prezentuje drogi nieutwardzone, bardzo ładnie mi wyznacza moje trasy (pomijam, że podaje alternatywy ). Na razie nie znalazłem możliwości zapisywania wyznaczonej trasy a szkoda.

Jak z aktualizacją map?

Myślę, że nieźle, parę dni temu była a poprzednia patrząc po zmianach góra 2 miesiące temu. Mapy duże, fakt ale przy obecnych telefonach to mały problem, za to ilość potrzebnych danych na mapie jest zbliżona do oryginału (OSM).

Kilka dni temu pojawiła się aktualizacja z najnowszym stanem dróg. Naprawili też zgłoszony przeze mnie problem na A4 na odcinku Gliwice-Katowice (nawigacja omijała ten odcinek przy planowaniu drogi np. do Krakowa).

No to trzeba “przetestować” :slight_smile:

Co prawda jest tam co popadnie- ale masz w historii.

I moim zdaniem: niech tak zostanie- wolę nadmiar informacji niż niedosyt :slight_smile:

Mi się “dzienna” styl rysowania mapy nie podoba- jedna biała plama ze zbytnio uwydatnionym śladem wyznaczonej drogi.
Jednak te “okoliczne” powinny być wyraźniej zaznaczone.
Poza tym: niezły program.

Tak na początek.
Plusy:
-szata graficzna, szybkość działania, planowanie trasy z możliwością dodawania punktów pośrednich, prognoza pogody, szczegółowe mapy, wyświetlanie alternatywnych tras, głośny głos lektora ( u mnie w Osmandzie nic nie było słychać).
Minusy:

  • jak dla mnie największy - zbyt wiele uprawnień dla aplikacji, za nic nie mogę dojść do tego w jaki sposób uruchomić “tryb demo”, brakuje “przycisków” do powiększania\pomniejszania mapy.

Strzałka u góry po prawej > klik na Moja pozycja > krzyżykiem kasujesz > wyszukujesz punkt (Adres/Mapa itp) > klik na “Do” i szukasz punktu
Potem u góry klik na Trasa a następnie u góry masz Demo

Na szpiegostwo najlepszy LBE Security Master plus odpowiedni plik hosts :slight_smile:

Postanowiłem wypisać plusy i minusy programu Magic Earth Navigation & Maps z punktu widzenia użytkownika i testera wielu nawigacji na przestrzeni lat. A ponieważ OSM to moje ulubione mapy więc nie chcę innych nawigacji które z tych map nie korzystają :wink:
Znam tylko trzy programy, które używają pełnych danych OpenstreetMap w trybie offline. Oprócz ME i OsmAnd jest jeszcze Maps.me. Ale ten ostatni nie posiada niestety wielu opcji jak np. omijanie promów, dlatego odpada jako program do nawigacji w samochodzie.

Miałem okazję wypróbować w terenie jak sprawdza się ta nawigacja i muszę powiedzieć że blisko jej do ideału jaki potrzebny jest do samochodu.

Pamiętajcie że porównując OsmAnd do ME mam na myśli tylko OsmAnd korzystający z BRouter wraz z odpowiednim profilem samochodowwym do niego. Ponieważ oryginalne obliczanie tras w OsmAnd jest zbyt wolne aby ich używać na co dzień a tym bardziej w samochodzie.

Cechy programu ME dzięki którym będzie się on nadawać do używania w samochodzie na co dzień oraz jego mniejsze lub większe braki:

Plusy:

  • Bardzo duża wygoda w używaniu programu. Jasno określone i dobrze przemyślane wszystkie funkcje które są widoczne podczas nawigacji
  • Całkowicie darmowy (istnieje płatna wersja Pro korzystająca z map TomTom) Brak reklam i różnej maści dodatków za które musimy płacić czego jest sporo w podobnych programach
  • Ogromna szybkość działania programu, przeglądania map i wyznaczania nawet bardzo długich tras. I co najlepsze mamy czasem do wyboru trzy różne warianty wyznaczonych tras, wraz z ukazanym czasem w jakim je w przybliżeniu pokonamy i podaną odległością w kilometrach. Jedyne błędy w wyznaczaniu zależą od złych danych w mapach (Jeśli nadal jakieś widzimy które wynikają z programu zgłaszamy to twórcom programu)
  • Gdy zmienimy kierunek jazdy lub zjedziemy z trasy to program nie poprowadzi nas usilnie wyznaczoną wcześniej trasą lub każe niewygodnie zawracać (jak to jest często w OsmAnd+BRouter) ale dosłownie w dwie sekundy wyznaczy odpowiednią, abyśmy nie musieli niewygodnie wykonywać manewru zawracania (chyba że to konieczne)
    Chociaż nie możemy tego dokładniej ustawiać to program ma zaimplementowane sprytne “nadkładanie drogi unikając zawracania”. Jest to duży plus programu
  • ME korzysta z map OpenStreetMap (Nie trzeba wymieniać czemu jest to zaletą). W dodatku pobieranie ich jest wygodne i nie posiada żadnych limitów. Możemy pobrać mapy całego świata do trybu offline. (O ile pozwoli nam na to karta pamięci) Oraz posiada w miarę częste (o ile się nie mylę co miesięczne) aktualizacje map. Mapy zawierają wszystkie informacje topograficzne OSM. Więc obok OsmAnd i Maps.me jest to trzeci program który posiada pełne dane OSM i tak często aktualizuje je do trybu offline. Co najważniejsze nie musimy zmieniać stref kontynentów (jak w OsmAnd). Program automatycznie wybiera w jakim miejscu na ziemi jesteśmy.
    Są opinie że duże mapy potrafią być wadą. Niestety chcąc korzystać z pełnych danych OSM offline musimy posiadać odpowiednią ilość pamięci i w miarę szybki internet aby je aktualizować. Liczba pojemnych kart pamięci i szybkiego internetu dzisiaj stale rośnie dlatego pobieranie dużej ilości map nie powinno stanowić problemu dla większości
  • Program nie wyłącza się, nie zawiesza i psuje nawet gdy mamy pobrane mapy całego świata. OsmAnd robi to bardzo często
  • Wygodne i szybkie znajdywanie wszelkich adresów do których chcemy wyznaczyć cel. Przydatna i fajna funkcja dodawania do ulubionych tego co chcemy na mapie. Cała baza danych w mapach jest dostępna offline do wyszukiwania (tak jak w OsmAnd i Maps.me)
  • Przyjemny wyraźny, głośny i nie denerwujący głos podczas nawigacji (możliwy męski lub żeński do pobrania)
  • Bardzo fajnie wyglądająca, płynna animacja podczas prowadzenia nas po wyznaczonej trasie (nigdzie takiej nie widziałem)
  • Przejrzyste i przyjemne kolory tras którymi program nas prowadzi zarówno w trybie nocym i dziennym
  • Budynki 3D w każdym miejscu w którym jest naniesiony budynek na mapie
  • Fotoradary (w Polsce korzysta z tych dodanych do OSM)
  • Funkcja omijania korków (traffic)
  • Możliwość zapisania ustawień w chmurze. Ja nie korzystam ponieważ program nie ma tylu funkcji, żeby to spełniało swoje zadanie ale być może w przyszłości kiedy program będzie miał zdecydowanie więcej opcji może się to przyda
  • Możliwość sprawdzenia dokładnej pogody miejsca docelowego
  • Świetne działanie automatycznego trybu 2D i 3D. A więc program automatycznie ustala za nas w którym momencie przybliżyć mapę, gdzie zmienić tryb 2D na 3D itd. Działa to bezbłędnie i bardzo płynnie.
  • Możliwość wysyłania ostrzeżeń online dla innych użytkowników na mapach (nie korzystałem więc nie wiem jak to działa)
  • Mapy działają w trybie offline (jeśli są pobrane) ale mając dostęp do sieci nadal możemy przeglądać inne nie pobrane miejsca i wyznaczymy trasę w każde miejsce na ziemi (mapa po prostu będzie pobierać się do pamięci podręcznej)

Minusy:

Na tę chwilę znalazłem takie braki i błędy w programie, które mam nadzieję zostaną naprawione.

  • Największa zaleta a więc wygoda w ustawianiu programu wynikająca z małej liczby funkcji będzie również minusem. Ponieważ program aż prosi się o dodanie znacznie bardziej rozbudowanego menu ustawień, dzięki któremu program nabrał by bardziej uniwersalnego charakteru. A obecnie (i jest to widoczne) program skupia się głównie na użytkownikach nawigacji samochodowej.
  • Brak opcji bardziej dokładnego ustawiania każdego z profili. Np. omijanie wszystkich highway=track (Polne, leśne). Nie mówiąc o tym że mogli by dodać o wiele więcej ustawień np. omijanie typów grade 5,4,3,2,1, o określonym surface itd, omijanie brodów, schodów.Takie rzeczy przydały by się np. w profilu rower. Brak tego powoduje że wyznaczone trasy nie zawsze będą pewne. Pamiętajcie jednak że brak tych opcji nie oznacza że program omija drogi polne i nie nadające się pod dany pojazd. Po prostu w programie nie mamy opcji włączania lub wyłączania tego.
  • Wyszukiwarka nie wyszukuje czasem niektórych punktów poi lub miejscowości. Po drugie powinna podawać pod wyszukaną miejscowością np. najbliższe duże miasto a tego nie robi. A więc w jeżeli w danym kraju w którym szukamy będą podobne nazwy miejscowości, może nam zająć dużo czasu szukanie odpowiedniej
  • Brak możliwości pokazania trasy optymalnej. Uśredniona trasa starała by się prowadzić jak najkrócej i jednocześnie szybko wtedy kiedy się da. A obecnie możemy wybierać krótką lub szybką trasę.
  • Przydało by się aktualizować często (np. co 5 dni) sam routing (a więc możliwość szybkiego odblokowania tras gdy ktoś zaktualizuje takie dane w OSM) taka rzecz mogła ustrzec nas np. przed wjechaniem w świeżo zablokowany odcinek drogi lub odblokować nie dawno jeszcze zablokowaną dla ruchu drogę (ogólny problem większości nawigacji offline). A funkcja omijania korków nie jestem pewien czy to robi. Ale obecnie mapy i tak są w miarę często aktualizowane więc nie powinno to być aż takim ograniczeniem
  • W trybie pobierania map da się pobrać wszystkie mapy (wszystkie rejony kraju) za jednym kliknięciem. Jednak nie da się anulować za jednym kliknięciem pobierania wszystkich rejonów. Taki mały błąd może mało istotny jednak mógłby być naprawiony
  • Brak opcji uruchamiania zapisywania śladu trasy po której się poruszamy i późniejsze sprawdzanie danych. Takie zapisywanie trasy może się bardzo przydać czasem. Szczególnie dla roweru. (Już wcześniej pisałem że może to wynikać z tego program głównie się skupia na trybie samochodu)
  • Brak ustawienia na stałe pozycji pionowej lub poziomej programu . Niestety z doświadczenia wiem że automatyczny obrót w smartfonach nie zawsze zadziała dobrze w każdej sytuacji
  • Mogli by dodać opcję zmiany na inne style pokazywania map (kolorów itd.)
  • Brak ustawienia na stałe pozycji 2D, 3D lub automatycznej. Choć genialnie jest tu zrobiony tryb automatyczny to jednak czasem występuje coś takiego że mapa nie chce powrócić z trybu 3D (mapa w takim trybie jest mniej przejrzysta)
  • Brak szlaków pieszych, rowerowych itd. i poziomic. Dla kierowcy samochodu mało istotne. Dla pieszego i rowerzysty to już inna historia. Dodatkowo brak tych rzeczy widocznych na mapie, ogranicza wykorzystanie w pełni OSM.
  • Nie wiem czy tylko u mnie ale w czasie poruszania się po wyznaczonej trasie dla pieszego zauważyłem iż mapa nie obraca się w kierunku, którym się poruszamy
  • Choć nie jest to jakiś duży minus to mogli by wprowadzić podział map na kontynenty. Wtedy łatwiej było by orientować się np. czy brakuje nam aktualizacji jakiegoś kraju z Europy
  • Brak opcji włączania/wyłączania przyciągania naszej pozycji do drogi
  • Mogli by usprawnić wyszukiwanie różnych punktów POI. Jednak nie działa to tak dobrze jak w OsmAnd gdzie możemy wyszukać nawet najbliższą ławkę, czy ambonę nawet jeśli te obiekty nie mają w nazwie “ławka” lub “ambona”. Z tego co zauważyłem to w Magic Earth wyszukiwanie odbywa się tylko poprzez nazwę. Natomiast OsmAnd potrafi przeszukiwać również kategorie. Czyli jeśli jakieś POI nie ma w nazwie tego co wpiszemy, to w Magic Earth nie znajdziemy tego co chcemy. Jedyną opcją która przeszukuje wszystko jest wyszukiwanie poprzez kategorie najbliższych punktów. Jednak pokazuje nam tylko wtedy jakąś ograniczoną ilość punktów. OsmAnd nie ma takich limitów.
  • Wizualizacje gór, wzniesień jest tylko możliwa gdy mamy połączenie z internetem (w OsmAnd da się pobrać takie dane offline)
  • Informacje z Wikipedii są również tylko online (w OsmAnd da się pobrać je do działania w trybie offline)
  • Brak współpracy z programem BRoute (OsmAnd potrafi wyznaczać trasy współpracując z Brouter używając zaawansowanych profili do wyznaczania tras)
  • Nie do końca przetłumaczone wszystkie rzeczy w programie
  • Ogólny brak większej ilości jeszcze innych funkcji, które jednak mogły by się w tym programie znaleźć :slight_smile:
  • W funkcjach transportu:
  • Powinny być ikonki na mapie z informacją o numerze (autobusu, tramwaju itp) Nie zawsze może być wygodne sprawdzanie w opisie trasy na jaki numer autobusu itd. musimy czekać
  • Gdy patrzę na demo trasy to widzę że na trasie nie widać konkretnie zaznaczonych przystanków i cyfr. Oczywiście widać ikony przystanków gdy przybliży się mapę. Ale powinny być one wyszczególnione np. wyraźnymi kropkami z cyframi nawet gdy mamy oddaloną mapę. Podejrzewam że będąc w terenie może to utrudnić określanie na którym z kolei przystanku mamy wsiąść lub wysiąść.

Tak czy inaczej warto zgłaszać moje i własne wypisane sugestie i błędy programu na adres: support@generalmagic.com
Im więcej osób coś zgłosi tym lepiej, dzięki temu może zaczną uwzględniać nasze uwagi w przyszłych aktualizacjach :wink:

Podsumowując:

OsmAnd+BRouter nie jest zły, gdy nie chcemy gdzieś zawrócić. Schody zaczynają się dopiero gdy trochę odbijemy od wyznaczonej trasy. Program wtedy potrafi zawracać nas w miejscach gdzie jest to niewygodne (Nadal brak takiej funkcji w profilu samochodu BRouter, co nie znaczy że nie zostanie poprawione). Podczas szybkiej jazdy i ogólnie w trasie gdy chcemy szybko wiedzieć jak dotrzeć do celu jest to bardzo uciążliwe.
Dla dzisiejszego podróżnika często liczy się wygoda a nie idealna nawigacja do wszystkiego jaką próbuje być OsmAnd. Dlatego OsmAnd+BRouter nie nadaje się do samochodu na dzień dzisiejszy.

Czekam na przyszłe aktualizacje programu ME i niech poprawiają jak najwięcej i co się da, ale tak czy inaczej na tę chwilę OsmAnd ląduje w koszu jeśli chodzi o nawigację w samochodzie i zastępuje ją zdecydowanie Magic Earth, która choć uboższa o niektóre funkcje to jednak w ostateczności wygrywa. I mówię tylko o samochodzie. Ponieważ dla trybu pieszego/rower OsmAnd+BRouter nie ma absolutnie żadnej konkurencji. Ale szybkość i wygoda użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu szczegółowości map to jest coś co powinna mieć dobra nawigacja w samochodzie a OsmAndowi tego brakuje. (Być może zmieni się to gdy wprowadzą tryb 3D i wielowątkowość w OsmAnd)
Częstotliwość aktualizacji map w ME jest podobna do OsmAnd (może być troszkę mniej częsta niż ta w OsmAnd. Dokładnie tego nie sprawdziłem).

A więc dwie konkluzje:
Jeżeli poruszamy się samochodem używajmy Magic Earth Navigation & Maps
Jeżeli rowerem lub poruszamy się pieszo używajmy OsmAnd+Brouter

**
Trochę o BRouter:
BRouter na androida współpracuje z OsmAnd i umożliwia OsmAndowi wyznaczanie tras poprzez różne ustawione wcześniej profile. Wyznaczanie tras poprzez BRouter w Osmand odbywa się błyskawicznie. Również uwzględniając punkty pośrednie i dynamiczną zmianę trasy gdy z niej zboczymy. I BRouter umożliwia bardzo zaawansowaną modyfikację algorytmu wyznaczania tras. Możemy sobie praktycznie ustawić idealny algorytm obliczania tras. Co ważne wszystko to działa w trybie offline. Dodatkowo nawet jeśli mamy stare mapy w OsmAnd to aktualizując same dane w BRouter będziemy mieli wyznaczanie tras, które będzie omijało nowo zablokowane drogi itp. A więc program OsmAnd z BRouter to zupełnie inna nawigacja, która potrafi brać pod uwagę przy wyznaczaniu trasy nawierzchnię, rodzaj, jakość, a nawet nachylenie drogi. Do minusów takiego rozwiązania należy zaliczyć: trudne modyfikacje profili wyznaczania (choć mamy wbudowane to nie są one tak dobre i trzeba pobierać z internetu odpowiednie), nazwa profilu nie może różnić się od włączonego trybu w OsmAnd (a więc jeśli mamy uruchomiony tryb wyznaczania na pieszy, nazwa pliku profilu BRouter musi być taka sama. Choć po czasie, metodą prób i błędów jesteśmy w stanie utworzyć naprawdę genialny profil wyznaczania tras, który sprawdzi się zawsze. A więc ogromne możliwości BRouter przyćmiewają jego braki i trudności w obsłudze i eliminuje on jednocześnie największą wadę OsmAnd czyli szybkość wyznaczania tras. **

Dla tych którzy nie chcą tracić czasu na ustawianie profili BRouter. Tutaj są gotowe do pobrania: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=608193#p608193

Z tego co czytałem developerzy Osmanda pracują nad SMP. Aktualnie Osmand używa w porywach jednego rdzenia, a ja np mam teraz ich 8 w telefonie. Gdy wprowadzą SMP, Osmand powinien się zamienić w rakietę. Kiedy to się stanie, nie wiadomo.

Geoinformatyczek,

Mam dokładnie takie same odczucia jak Ty i dlatego przesiadłem się z OsmAnd na Magic Earth.
Najbardziej brakuje mi większej ilości punktów pośrednich i możliwości zapisu trasy.
Może kiedyś to dorobią.

Prawda jest taka, że problemem jest algorytm, a nie wydajność urządzenia. Przypominam, że MapFactor wyznacza w kilka sekund trasę przez całą Polskę nawet na telefonie z jednym rdzeniem 600 MHz.

uwaga na dzisiejszą aktualizację map - powoduje ona wykasowanie wszystkich map z pamięci i nie da się ich ponownie zainstalować! mimo kilku pobrań, mój folder z mapami jest pusty. radzę nie akceptować pobrania aktualizacji do czasu naprawy błędu.

Pobieram - zobaczymy co się stanie u mnie :open_mouth:

Dodałbym:

  • brak opcji omijania dróg polnych. Często mnie prowadzi w … las w okolicy. Pisałem do nich - pomyślą.
  • brak trasy optymalnej. I dziwnie pokazuje czas do celu - czasami wręcz z kosmosu :(.

Jak wcześniej napisałem. Na tę chwilę nie używać tras krótkich jeśli jesteśmy samochodem poza miastem lub wyznaczamy cel podróży poza teren miasta :slight_smile: Choć faktycznie taka opcja jak omijanie dróg polnych leśnych się przyda to tak czy inaczej, sam nie dodałem tego jako minus tylko dlatego, że wiem jak wyznaczają się trasy i kiedy mam używać opcji krótka a kiedy szybka.

Pobrałem - u mnie jest ok.

Ale widzę że nie potrafią już 3 aktualizację map poprawić rozlanego jeziora Dąbie w Szczecinie :frowning:

Co do głosu lektora - mi bardziej pasuje ten TTS wujka Gógla

odwołuję alarm, mapy wróciły :slight_smile:
d3mol3k - ja natomiast przepadam wprost za Szymonem. powiem bezwstydnie, że jest to jeden z głównych argumentów przemawiających za używaniem tej navi (oczywiście w porównaniu z inną nawigacją posiadającą z grubsza te same parametry + mapy OSM).

Zastanawia mnie sposób w jaki ta nawigacja prezentuje mapy. Pokazują się one od razu po uruchomieniu. Jest to całkiem odmiennie niż w OSMAnd gdzie trzeba trochę poczekać i widać wyraźnie, że telefon renderuje obraz. Więc tutaj pewnie używają gotowych kafelków. Tylko to też jest niemożliwe bo ze strony można się dowiedzieć, że dla Polski wielkość wszystkich kafelków między zoomem 6 a 17 to około 200GB. Czy mógłby ktoś mnie oświecić jak takie mapy wyświetlać?