stacje BP w Polsce

Dzięki uprzejmości firmy BP od jakiegoś czasu otrzymujemy listę ich stacji benzynowych, wraz z dodatkowymi atrybutami.

Przygotowałem wstępne porównanie tego co dostajemy z danymi osm:
http://v3.mrowka.org/BP/

Krótkie wyjaśnienie:
Klikając na nazwę stacji otwiera się mapa osm, ze znacznikiem w miejscu współrzędnych przekazanych nam przez BP. Adres i telefon to również dane od BP.

Nazwa w osm przyjmuje kolor zielony jeśli jest zgodna z nazwą od BP (np. ‘BP Laura’), lub jest to po prostu ‘BP’. Pozostałe nazwy zawierające ciąg BP są oznaczone na żółto (np. ‘Stacja BP’, ‘bp’, itd.)

fuel:adblue - zielone jeśli dane z BP i osm są takie same (czyli y/y lub n/n). Jeśli w danych BP na stacji jest adblue, a u nas go nie ma, to otrzymujemy czerwone ‘y/n’. Jeśli na osm mamy fuel:adblue=yes, a z danych z BP wynika, że adblue na stacji nie ma, to otrzymujemy czerwone ‘n/y’.
fuel:lpg i fuel:HGV_diesel działa analogicznie

dystans do osm_id - najbliższa znaleziona stacja na osm (zielone jeśli dystans jest mniejszy niż 200m). Przyjąłem taki dystans, ponieważ w danych z BP część stacji jest zaznaczona na węzłach zjazdowych, nie zaś tam gdzie fizycznie jest stacja.

Klikając na osm_id otwiera się mapa osm, z punktem/drogą porównywanej stacji.

W danych od BP jest więcej atrybutów:
-bankomat
-gastronomia
-lottomat
-motel
-myjnie automatyczne TIR
-myjnie automatyczne
-myjnie ręczne
-parking dla TIR
-viatoll
-wifi
-wild bean cafe
-wypozyczalnia przyczep

ale nimi zajmę się w dalszej kolejności.

Tabelka aktualizuje się raz na godzinę. Zapraszam do poprawiania danych :slight_smile:

Co do tagowania marki - to raczej powinno być brand=BP a nie name=BP.

A jakie nazwy powinny mieć te stacje w takim razie? “name=Stacja paliw”?
IMO “name=BP cośtam” jest dobrze, oczywiście “brand=BP” też powinno tam być dodane.

Stawiam, że poprawnie będzie name=“BP Lech”, brand=“BP”. Na ten moment brand w ogóle nie sprawdzam, dorobię to.

Pytanie czy takie “BP Lech” jest raczej nazwą czy kodem stacji. Jeśli nazwą - to [name=BP Lech; brand=BP]. Jeśli kodem to [ref=BP Lech; brand=BP] - a name zostaje puste.

Pytanie - czy na stacjach jest informacja o nazwie i “zatankuję na BP Lech” jest bardziej prawdopodobne niż “zatankuję na stacji BP przy torach kolejowych”? Jeśli to pierwsze to jest to na pewno nazwa, jeśli to drugie - raczej nie.

Praktyczna porada która może powinna być oczywista - czasem Bing ma nowsze zdjęcia gdzie stacja jest już widoczna.

Z tego co kojarzę to BP Lech pojawia się na rachunku jako nazwa firmy/stacji.

Jeśli kierujemy się pragmatyzmem to najsensowniej byłoby dać name=BP. Przeciętnego odbiorcy mapy raczej nie interesuje czy to jest BP Lech czy BP Rubin :wink: Jego po prostu interesuje BP, bo lubi tam tankować.

Ciekawe czy choć pracownicy używają tego jako nazwy…

Co do fuel:adblue, fuel:lpg, fuel:HGV_diesel - może dodawać to automatycznie jeśli tych tagów brak a dystans do osm_id jest niski (<50m) a stacja ma brand=BP?

I jeszcze jedno zamówienie: bezpośredni link “edytuj w JOSM lokalizację podaną przez BP” byłby miły.

Ja też uważam, że brand powinien być czytelny i nie powinien być sztucznie wydobywany z innych tagów. Jest o tym zresztą dyskusja na domyślnym stylu:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/698

Osobiście też uważam, że przy placówkach sieciowych nieposiadających jednostkowych nazw lepiej nazwę marki wrzucać do brand=* i stamtąd ją renderować niż pakować do *name=. A niestosowane na zewnątrz określenia poszczególnych placówek raczej należą do *ref=, czy gdziekolwiek indziej, ale na pewno nie do *name=*. W przypadku placówek sieciowych name= w wielu przypadkach powinno po prostu pozostać puste.

OIDP “operator=*” jest wyświetlane, jeśli nazwy nie ma, więc może dawać “operator=BP”, a name wstawiać tylko wtedy, gdy według BP jest inne niż “BP”?

Tak jak w zalinkowanej przez kocia dyskusji, to, że operator=* jest renderowany, a brand=* nie, prowadzi tylko do nadużywania go właśnie w taki sposób, jak proponujesz. operator=* jest raczej dobrym miejscem na nazwę franczyzobiorcy, a nie sieci, do której przynależy placówka.

Masz jak najbardziej rację.

Mam wątpliwości co do tagowania paliwa. Moim zdaniem powinniśmy jednak podawać standardowe typy paliwa, a nie firmowe nazwy paliw. Mnie interesuje, czy na stacji jest paliwo do mojego samochodu, a jak zobaczę “adblue”, to będę musiał zgadywać CTKJ “adblue” i czy mogę to wlać do baku…
Dałoby się te informacje wrzucić do tabelki w formie “octane_95”, “octane_98”, “diesel” (no, tu akurat łatwo zgadnąć…)?

I może fajnie byłoby posortować tabelkę po adresie.

Ale AdBlue nie jest nazwą handlową nadaną przez stację… Poczytaj.

OK, czy w takim razie mogę spokojnie założyć, że wszystkie stacje BP mają benzynę 95, 98 i diesla, a ewentualne rozbieżności dotyczą tych dodatków?

Posortowałem dane po adresie (niedokładnie, poprawię to później).

Co do paliwa 95, 98 i diesla - nie ma tej informacji w danych od BP, zakładam że mają to na każdej stacji, ale trzeba będzie dopytać. Podobnie nie mam pewności czy każda stacja jest całodobowa i czy na każdej można płacić kartą (i wszystkimi jej rodzajami).

Co do automatycznego update’u atrybutów stacji - pomysł dobry, ale nie zrobię tego od ręki :slight_smile: Wówczas będzie można też dorzucić wspomniane wyżej opening_hours i płatności.

Wracając do tematu nazw: nazwy pokroju ‘BP Lech’ muszą być gdzieś widoczne, bo zanim zabrałem się za tabelkę było kilka obiektów zmapowanych w ten sposób. Nie upieram się jednak przy takim name, więc ‘BP’ jest również poprawne. Czy na zielono powinny być wyświetlane stacje bez ‘name’, gdy brand=‘BP’?

Współrzędna dla BP Marina w Gdańsku pokazują na sąsiedni budynek. Niestety na geoportalu nie ma jeszcze tej stacji. Mamy się sugerować podanymi współrzędnymi?

Jest na mapillary http://www.mapillary.com/map/im/crHFZIw1lwCSUr27Oxs8gg . Faktycznie współrzędne od BP są błędne - stacja jest tam gdzie ją właśnie zaznaczyłeś :slight_smile: