Właśnie zauważyłem, że na mapie dostarczanej przez firmę Emapa S.A. (która jest wykorzystywana m.in. przez serwis jakdojade.pl) zostały wykorzystane dane dotyczące przebiegu torów kolejowych pochodzące z OSM bez podania atrybucji. Swego czasu dość mocno zmapowałem szczeciński węzeł kolejowy (jeszcze tej pracy nie skończyłem) i dzisiaj zauważyłem na mapie firmy Emapa bardzo duże podobieństwo do narysowanych przeze mnie torów. O tym, że dane pochodzą z OSM można się przekonać np. patrząc na okolice stacji Szczecin Dąbie, którą jeszcze na OSM się nie zajmowałem. Na OSM część torów kończy się ślepo na ulicy Pomorskiej. To oczywiście nie jest prawdą w rzeczywistości i kiedyś zostanie to poprawione, jednakże pozwala to nam na udowodnienie “zapożyczenia” danych - to samo miejsce na mapie firmy Emapa.
Nie wiem od kogo zacząć. Może zadzwonić na telefon który ma “Młodszy specjalista ds. Sprzedaży” i zapytać ile trzeba dopłacić za mapę która nie łamie praw autorskich?
U mnie też w sumie to samo, ktoś się mocno inspirował tymi torami co robilem, choć w jednym miejscu bardziej się starał i dorysował więcej niż ja - chyba muszę nadrobić
W Zwardoniu i Wiśle Głębcach również musieli skorzystać z wiedzy OSM, ponieważ ze zdjęć lotniczych niewiele widać na tych stacjach, a na mapach topograficznych takich szczegółowych danych nie ma…
Chciałbym tylko zauważyć, że to nie jest takie drobne nadużycie “skorzystamy sobie z kafelków - ups, zapomnieliśmy o atrybucji”. Tutaj wykorzystano surowe dane na licencji ODbL, prawdopodobnie wymieszano jest z danymi na innej licencji i upubliczniono. To jest chyba ten casus, gdzie dane, z którymi zostały zmiksowane dane OSM, powinny zostać udostępnione na ODbL
Rozmowa telefoniczna: my jesteśmy poważna firma, to na pewno od nas skopiowano.
Zaproponowano mi wysłanie mejla na biuro@emapa.pl - z rozmowy wynika iż dodzwonić można się co najwyżej do działu sprzedaży który w tej sprawie nic nie zrobi.
Jeśli się okażę, że użyli danych z OSM to będą mieć ogromny problem. Czy ktoś się orientuje czy dane można pobrać w jakiejś binarnej formie? Np. na jakąś nawigację?
Szacuję, że dane pochodzą ze stycznia 2015. Około 15 stycznia edytowałem stację Szczecin Podjuchy, która na Emapie jest poszatkowana tak, jakby dane pobrali w trakcie trwającej edycji.
Z prawnego punktu widzenia maja nastepujace możliwości:
Natychmiast usunac dane z OSM i przeprosic (zapewne niemozliwe bo z raczej nie maja tego zdokumentowanego jako import z OSM)
Zmienic licencje na odbl i nawiazac z nami owocna wspolprace
Isc w zaparte, przegrac proces, byc zmuszonym do usuniecia naruszenia i zaplacic blizej nieokreslona ale astronomiczna sume. Sprawa zapewne bedzie przed brytyjskim sadem wiec dodatkowo zjedza ich koszty sadowe.