Wypożyczalnie rowerów miejskich

Jak to jest zrobione, że Veturilo pokazuje lokalizacje swoich stacji na mapie OSM, ale lokalizacje widoczne na samej OSM są inne, niż na stronie Veturilo?

Na przykład stacja o numerze 6383 została według mapy Veturilo przeniesiona z rogu Jagiellońska/Solidarności do lokalizacji bliżej Metra Dworzec Wileński i zmieniła nazwę
na Plac Wileński, a u nas jest dalej w starej lokalizacji.

Stację 6368 przed chwilą dopasowałem do rzeczywistości (została przeniesiona z rogu Sierakowskiego/Kłopotowskiego pod Metro Stadion Narodowy),
ale dokładna lokalizacja się różni (śmiem twierdzić, że to ja umiejscowiłem ją bliżej rzeczywistej lokalizacji :wink: ).

Nie dałoby się załatwić, żeby to były te same dane, tzn. żeby Veturilo lub NextBike działali bezpośrednio na mapie OSM?

[EDIT: zmiana nazwy wątku z “Veturilo” - kocio]

Nie. Bo jak ktos usunie stacje to im sie system posypie.

Po prostu my nanosimy te dane sami, a oni mają nakładkę z własnymi danymi i naszą mapkę wyświetlają tylko jako tło dla niej. Fakt, sam o tym myślałem, ale znalazłem sobie ciekawsze rzeczy do roboty - trzeba by się do nich odezwać w tej sprawie.

@Rekrutacja: No tak, ale oni se mogą nadal stosować swoje nakładki, tylko to strasznie głupio wygląda jak na podkładzie jest co innego niż na nakładce i użytkownicy mają prawo czuć się zagubieni - właśnie dlatego zwróciłem na to uwagę. Gdyby nam pozwolili wykorzystać ich dane, to by tak nie kłuło w oczy.

No może i słusznie, sam najpierw dodałem stację, potem podrapałem się w głowę i napuściłem overpassa po numerze stacji, znalazłem, że przeniesiona, usunąłem starą lokalizację orientując się przy okazji, że stacje są członkami relacji, więc w trzeciej zmianie dodałem nową lokalizację do tej relacji.

A jakiś automat, dopasowujący nasze dane do ich danych?

Tu wraca pytanie “Jak to jest zrobione”. Ktoś wie, czym oni robią tę prywatną mapę i czy to oprogramowanie mogłoby automatycznie nanosić dane u nas i pilnować, czy ktoś nie zmienia?

Nie wiem, czy takie automatyczne nanoszenie jest najlepsze - ja np. staram się oznaczać te stacje jako obszary, a nie tylko punkty, bo przy mikromapowaniu takie rzeczy wyraźnie widać - trudno się spodziewać, że oni będą używać czegoś więcej niż punktów, więc pewnie by niepotrzebnie upraszczali. Natomiast koordynację danych z tolerancją rzędu kilku metrów rzeczywiście byłoby miło mieć.

Tu jest ich XML ze współrzędnymi (między innymi): http://nextbike.net/maps/nextbike-official.xml

Nie tylko dla Veturilo zresztą, ale również dla innych systemów obsługiwanych przez Nextbike na całym świecie.

Nie wiem jednak jak z możliwością wykorzystania tych danych w OSM. Pewnie nie można, ale w sumie nie szkodzi zapytać.

Zgadzam się, że automatyczne nanoszenie nie miałoby większego sensu (zdarzają im się błędy), ale wykorzystanie danych do kontrolowania stanu w OSM ręcznie byłoby niegłupie.

Edycja: w sumie IANAL, ale do takiego ręcznego monitorowania zmian, żeby w razie czego zrobić wizję lokalną i zebrać dane samemu, chyba nawet nie potrzeba nam specjalnej zgody, prawda? Jakby co mogę udostępnić skrypt przerabiający ten XML na GPX (w tej chwili mam tylko dla Warszawy, ale nie ma większego problemu aby go odrobinę przerobić).

Można też skorzystać z czegoś co niedawno skończyłem http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=31860 :slight_smile: (sorki za prywaty)

Jak chcecie mogę podjąć próbę kontaktu z nimi…?

Dlaczego maja sie nie zgodzic? Zobaczycie, ze sie zgodza. Javnik, pytaj smialo.

Coś takiego jest OK.

Wydaje mi się, że skoro korzystają z map OSM, powinni przynajmniej zgłaszać zmiany. Wg mnie to jest odpowiedni kierunek, dużo ludzi używa już OSM i powinni dbać o klientów prezentując poprawne dane na mapie OSM.

Spokojnie wystarczyłoby udostępnienie tych danych na odpowiedniej licencji (z tego co rozumiem - udostępniają ale bez otwartej licencji). Jak widać dokładność mają dość słabą, więc niekoniecznie dobrym pomysłem jest by to sami dodawali.

Fajne. To ja się dorzucę: http://overpass-turbo.eu/s/asL

Zapytanie pokazuje stacje, które wypadałoby poprawić.
Dobrze oznaczone stacje Veturilo według tego zapytania to takie, ktore:

  • należą do relacji Veturilo
  • mają nazwę (name) i numer (ref)
  • nie zawierają w nazwie słowa Veturilo
  • mają network=Veturilo
  • mają operator=Nextbike Polska Sp. z o.o.
  • są węzłami lub liniami (bo bywają oznaczone jako obszary)

Po tych poprawkach łatwiej będzie się poruszać po tabelce Javnika - wszystkie niezgodności będą wynikać z rozjazdu między naszymi danymi, a danymi NextBike, a nie z jakichś literówek czy fantazji mappera.

Jeśli macie pomysł, co dodać do warunków, to ja chętnie. Pojemności na razie celowo nie dodawałem, żeby mi nie wyświetlało wszystkich stacji.
Można by też do każdej stacji dorzucić stronę Veturilo. Bo do relacji chyba się nie da, a w każdym razie nie tak, żeby wyskakiwała po kliknięciu gdzieś na mapie?

Acha, i jak traktować Bemowo Bike? Na razie wyłażą jako złe.

@rmikke
Z tego co wiem czegoś takiego jak Bemowo Bike już nie ma…dzielnica chyba nie miała kasy na samodzielne prowadzenie sieci. I te stacje zostały(chyba) wcielone do Veturilo. Potwierdzałby to też ten xml, bo tak jako Bemowo Bike jest 1 stacja na Bemowie i jakieś 3 we Włochach, które zdaje się zostały postawione za pieniądze prywatne.

Potwierdzam, że Bemowo Bike zostało wchłonięte przez Veturilo: http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/wraca-veturilo-juz-bez-bemowo-bike-47933.html

Z powodów, które dla mnie nie do końca są jasne w XML-u jako BB nadal oznaczonych jest kilka stacji, dlatego trzeba te systemy łączyć.

Ujednoliciłem tagi stacji Veturilo, zostały trzy, które prawdopodobnie nie istnieją (strona Veturilo nie potwierdza).

Została też relacja “Bemowo Bike”, w niej osiem węzłów, wszystkie disused:amenity=bicycle_rental.
A jak znam Nextbike, to te stacje nie rdzewieją w tych lokalizacjach, tylko zostały przeniesione, np. na Ursynów, gdzie pojawiły się m.in. trzy dodatkowe stacje z pięciocyfrową numeracją.

To teraz bym wywalił te osiem śladów po stacjach oraz całą relację “Bemowo Bike”, jeśli mnie nie przekonacie, że to Zły Pomysł…

Dalej: relacje “Veturilo” i “Bemowo Bike” należą do kolejnej relacji “Warszawski Rower Miejski”. Po skasowaniu Bemowo Bike zostanie więc relacja, zawierająca jedną relację i mam wrażenie, że to też nie ma większego sensu…

Bede dzis na bemowie to zobacze te stacje

Jeśli nic się nie zmieniło, a o ile dobrze się orientuje to BemowoBike nie ma. Dzielnica pokłóciła się z miastem, jakieś tam przepychanki z prezydentem miasta i ludźmi z ekipy byłego burmistrza Bemowa. Miasto rzuca kłody pod nogi jak się da i jednym z efektów jest brak BemowoBike.

Jak ostatnio zmieniałem to nikt nic nie wiedział, stacji nie było i nie wiadomo czy będę. Patrząc na sprawę teraz to stacji raczej nie będzie.

Fizycznie przynajmniej części stacji nie ma ( raczej nie ma wszystkich), tylko niektóre stacji zostały zastąpione przez Veturilo.

@rmikke
Wrzucam tutaj zaktualizowaną tabelkę…tu chyba bardziej będzie pasowało.
Veturilo i uruchomiłem ten skrypt dla Bemowo Bike, który na ich serwerach jeszcze jest(jak już tam wspominałem). A do skryptu dodałem wyświetlanie tagów network i operator jak widać :slight_smile:

A mogę coś takiego poprosić dla Wrocławskiego nextbike? Wydaje mi się, że sporo mogło się zmienić w np. rozmiarach stacji, a dane chyba nie były aktualizowane od dość dawna.

@Dotevo
Jasne…cieszę się, że komuś się to przyda :smiley:
Tutaj plik dla Wrocławia sprzed chwili…wygląda całkiem nieźle, brakuje może ze 2-3 stacji. A tu na przyszłość jakby ktoś nie trafił na ten 2gi wątek(dla tych ambitnych co sami umieją uruchomić xD)