Nazwiska w nazwach

Tu na przykład też jest ciekawie:
http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.30748/17.98747
Moim zdaniem za dużo powiązań danych osobowych z adresami …

Ja miałem podobny problem w Sandomierzu, jak wrzucałem noclegowanie:
http://www.openstreetmap.org/way/354330807

Ale skoro ktoś tak się reklamuje w Internecie, to chyba też tak powinno być na mapie. Jak ktoś się tak samo wpisał do CEIDG / KRS, to chyba mamy prawo umieścić to na mapie?

Dla mnie sprawa jest na granicy - nieraz tak się właśnie nazywa firma po prostu (“Fryzjer Zdzisław Grzebyk”) i w dodatku tylko to ją odróżnia od innych (“Fryzjer”). Ale po którejś dyskusji z Jarkiem (szło o stadion i jego oficjalna nazwę typu “PGE Orange Pepsi Arena Stadion”) staram się raczej takie rzeczy wrzucać do “official_name”, żeby dało się to wyszukiwać, ale “name” dawać bardziej strawną i krótką. W ten sposób nie tracimy informacji i nie oszukujemy, bo to jest właśnie ta oficjalna nazwa, na którą mamy specjalne pole - z czego wniosek, że name nie musi być wcale oficjalne.

Nie no, to jest jakiś kosmos, nazywanie budynku zamiast POI, to błąd, jeszcze takie kwiatki jak: “dom rodzinny+mechanik”. Ostatnio jakoś dużo tego się pojawia.

Oczywiście treść tagu name to jedno, a to, czy cały budynek mieści tylko ten POI, to druga rzecz.

Przecież np. jednoosobowe DG muszą mieć imię i nazwisko w nazwie. Jak dla mnie nie ma tu żadnego problemu.

Ja mam - zarówno w stosunku do obozu Auschwitz, jak i kolejnych przykładów - jeszcze bardziej radykalne zdanie: to wcale nie są nazwy tych obiektów. W pierwszym przypadku - może poza numerami bloków - są to raczej opisy oryginalnego przeznaczenia budynków, a więc wypisz, wymaluj wartości klucza *building=**, a nie indywidualne nazwy tych budynków.

Podobnie w przypadku fabryk i zakładów rzemieślniczych w Hanulinie, mamy zapewne do czynienia z biznesami nieposiadającymi jednostkowych nazw. Jeśli nazwisko właściciela występuje jako główny element szyldu, OK, wtedy to jest jego firma. Ale jeśli nazwisko jest znane tylko z rejestru działalności gospodarczej, albo widnieje na jakimś szyldzie jedynie jako dodatek (nie ma w założeniu służyć jako nazwa tego biznesu, a jedynie umożliwić lub ułatwić identyfikację prowadzącego go podmiotu), nie powinno się ich umieszczać wcale, ewentualnie w official_name, jeśli tak faktycznie zarejestrowane jest w urzędzie. Zatem jeśli na szyldzie jest napisane po prostu Fryzjer, name nie wypełniam wcale, bo o tym, że w tym miejscu można prosić o strzyżenie, wiadomo już z kategorii obiektu. Analogicznie, jeśli mamy fabrykę mebli, która nosi nazwę Diverso, tylko to ostatnie słowo jest jednostkową nazwą tej firmy. Słowa Fabryka mebli nie powinny być częścią nazwy, ponieważ tę treść przekazuje już sama kategoria obiektu - czego zresztą w omawianym przykładzie w znacznej części przypadków brakuje.

Szyld niestety też jest tylko wskazówką - czasem może zajmować całą budkę i zawierać napisy “Tanie papierosy”, “1001 drobiazgów” i jeszcze coś (przykład rzeczywisty), więc nie zawsze ta nazwa z szyldu się nada.

Fryzjer po typie da się poznać, nawet na domyślnej mapce ma ikonkę, ale ledwie garść sklepów ma takie ikonki i co wtedy ma zrobić użytkownik? Korzystać z eksploratora obiektów? Nie jestem tu taki zasadniczy.

Co do zasady faktycznie z Diverso się zgadzam, ale to też ma wyjątki - kawiarnia “Nutka Cafe” to niby jak - “name=Nutka” (Cafe przecież oznacza kawiarnię)? Nieraz mam dylemat co należy do nazwy, a co jest tylko podtytułem/opisem/reklamą.

Oczywiście. Mówiłem tylko o ewentualnym występowaniu nazwisk na szyldzie.

No nie, przecież nie sugeruję, że Raiffeisen Polbank powinien pojawić się na mapie jako Raiffeisen Pol:wink:

Ja bym sugerował podejście pragmatyczne:
Jak patrzę na mapę gdzie nazwa jednej firmy zakrywa swój oraz dwa sąsiednie budynki to jeśli wszystkie firmy tak będziemy mapować, używanie name do renderowania straci jakikolwiek sens bo mapa przestanie być czytelna.
Ktoś chce być możliwy do znalezienia w OSM po imieniu,nazwisku,czym tam jeszcze chce - OK ale niech to będzie włożone w inne tagi niż te zwyczajowo używane do prezentacji wizualnej, które powinny być tak zwięzłe jak to możliwe.