Dzięki za mapowanie w Sandomierzu. Sporą część miasta ogarnęliśmy, cel spełniony. Na najbliższe dwa tygodnie (29 czerwca - 12 lipca) na cel obieramy Nową Sól.
Zasady są bez zmian Przypominam, aby przed edytowaniem przypisywać się do kawałka tortu. Trwa to ułamek sekundy a bardzo pomaga w unikaniu duplikatów/konfliktów.
Problem z miejskimi GISami jest taki, że sama wstępna korespondencja mailowa o ponowne wykorzystanie informacji publicznej to co minimum miesiąc, a nawet nie wiadomo czy coś się da ugrać. A ewentualne dane trzeba jeszcze zoptymalizować i przepuścić przez procedurę importowania. W tym czasie to my zdążymy całe miasto narysować.
Zgodnie z WIki OSM, jeśli przejedzie samochód to service (track tylko do pól i lasów). Najlepiej popatrzeć czy jakieś podwórka mają bramy wjazdowe albo czy stoją jakieś zaparkowane samochody.
Po ogródkach działkowych w Polsce się generalnie nie jeździ. Brama jest zamknięta a administrator otwiera aby wpuścić dostawę żwiru, kamienia czy wwieźć betoniarkę. Także samochód tam nigdy nie przejeżdża. Najwyżej czasem wjeżdża i zaraz wraca. Zatem highway=path albo wręcz footway.
Przejeżdża przejeżdża. Klucz/e są w posiadaniu działkowiczów, a wjazd jest dopuszczalny pod pewnymi względami. Ze znajomej mi działki, te warunkowe wjechanie samochodem jest często naginane przez użytkowników. Ja skłaniałbym się do track 3 lub 4, ale na pewno nie path.
Czyli równie dobrze może być path, bo działkowicze i tak znają drogę i wiedzą, gdzie mogą wjechać, a pozostali i tak nie wjadą, o ile nie zaproszą i nie wpuszczą ich działkowicze (czyli zysk z takiej drogi widocznej na mapie/nawigacji żaden). U mnie akurat nie ma takiego problemu: albo są drogi i może sobie jeździć kto chce (nie ma bram do tych dróg), albo są ewidentnie za wąskie na auto i wtedy tylko path pasuje.
Ujmę to inaczej. Na chodnik pod blokiem (który to chodnik jest ewidentnie chodnikiem i do tego jest jedyną “drogą” prowadzącą bezpośrednio do bloku) też można pod pewnymi warunkami wjechać (np. z dostawą mebli, robią to też służby ratownicze, a zdarza się, że robią to również mieszkańcy). Czy z tego wynika, że powinniśmy te chodniki tagować jako drogę (nie wiem, highway=living_street lub highway=service)? Z całą pewnością nie. Na ogródkach działkowych też są ścieżki, czasem na tyle szerokie, aby dojazd z dostawą obornika itp. był możliwy, ale jeśli zasadniczo są to ścieżki za zamkniętą bramą, to tagowanie tego jako track bo użytkownicy działek nagminnie łamią uchwalone przez siebie prawo jest błędem.