καταρχήν δεν έχει νόημα να μιλάμε αγγλικά πιστεύω
θα σας εξηγήσω τον τρόπο σκέψης
από πάντα μου άρεσαν οι δορυφορικές φωτό, οι χάρτες, οι δρόμοι κτλ και το openstreet δίνει τη δυνατότητα να φτιάξουμε ακριβείς και ενημερωμένους χάρτες με πληροφορίες που δεν βρίσκεις αλλού
το σύστημα αρίθμησης είναι απαράδεκτο από όποια μεριά και αν το δεις, οπότε δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σ αυτό για κατηγοριοποίηση
πιστεύω είναι πιο σωστό η κατηγορία του δρόμου να εξαρτάται από την αφετηρία και τον προορισμό (ώστε να ξέρουμε πού πάμε), αλλά και με την προτεραιότητά του (δεν μπορεί ένας primary να έχει στοπ σε διασταύρωση με tertiary)
αν είναι να χρησιμοποιήσουμε αρίθμηση καλύτερα να χρησιμοποιούμε το έγγραφο του 1998 (πολύ πιο λεπτομερές από του 1963 αλλά πάλι με ασάφειες σε πολλά σημεία), στο wiki έχω κάνει μια λίστα των εθνικών οδών βγαλμένη από αυτό το έγγραφο
τώρα για τις επαρχιακές οδούς τι να πω δεν θα έπρεπε καν να τις αναφέρουμε (δεν υπάρχει πουθενά σήμανση με αυτές), ενώ το έγγραφο του 1956 είναι τόσο παλιό που τα χωριά έχουν αλλάξει ονόματα ή έχουν εγκαταληφθεί, ενώ πολλοί δρόμοι δεν υπάρχουν καν ή είναι χωματόδρομοι). Το οτι έχουν ξεχωριστά νούμερα για κάθε νομό μπερδεύει τα πράγματα ακόμη περισσότερο. Αν είναι να τις αναφέρουμε καλό είναι να υπάρχει κάποιος γεωγραφικός προσδιορισμός (βλέποντας το νούμερο με το ΤΚ καταλαβαίνεις αμέσως σε ποιό νομό είσαι) οκ είναι αυθαίρετο αλλά κανείς εκτός από εμάς εδώ δεν ξέρει για την ύπαρξή τους
γνώμη μου είναι η κατηγοριοποίηση να είναι αυτή, ανεξάρτητα από αριθμούς:
primary = οδοί που συνδέουν πόλεις (>10 000)
secondary = οδοί που συνδέουν κωμοπόλεις (>2 000) ή παλιές εθνικές οδοί
tertiary = οδοί που συνδέουν χωριά ή παλιές επαρχιακές οδοί
ΥΓ1: μίλησα με άρκετους στο osm irc και μου είπαν ότι είναι υπερβολικό και αχρείαστο να κάνουμε relations για δρόμους, και οτι δεν φτιάχτηκαν γι’αυτό (είναι προτιμότερο για δρομολόγια μέσων μαζικής μεταφοράς, ποδηλατόδρομους, ενώ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για το δίκτυο ευρωπαικών οδών)
ΥΓ2:γιατί ακριβώς βάζουμε το ΕΟ δίπλα στο νούμερο; δεν το έχω δει έτσι γραμμένο πουθενά, ασε που δημιουργεί και αυτό το πρόβλημα με το osmand
ΥΓ3:όσον αφορά τις συντομογραφίες πίστευα οτι είναι καλύτερα να είναι μικρότερο το όνομα γι αυτό και έβαζα στο name ΕΟ αντί για Εθνική Οδός ταδε, αλλά από τότε αναγνώρισα οτι ειναι λάθος και μετά από μια επιχείρηση σκούπα έχω διορθώσει όλους τους δρόμους από Έβρο μέχρι Θεσσαλονίκη
ΥΓ4:θα παρακαλούσα τον amaroussi να μιλάει μαζί μου πρώτα για οποιοδήποτε πρόβλημα έχει αντί να με σχολιάζει σε δημόσια φορουμ