Witam,
Mam pytanie dotyczące pobierania danych z OSM. Piszę pracę magisterską i potrzebuję pobrać z serwisu dane dotyczące transportu publicznego miasta Wrocław. Same warstwy wektorowe udało mi się ściągnąć, jednakże mam problem z pobraniem relacji dotyczących linii tramwajowych i autobusowych. Są one mi niezbędne do zbudowania modelu sieciowego, który będę wykorzystywała do dalszych analiz. Czy jest jakiś sposób, aby pobrać te relacje? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.
Korzystając z Overpass Turbo (http://overpass-turbo.eu/) możesz pobrać relacje dosyć łatwo. Wrzuć poniższy kod dla relacji tramwajowych:
(
area["boundary"="administrative"]["name"="Wrocław"];
relation["route"="tram"](area)->.x;
);
(._;>;);
out;
Dla relacji autobusowych zmień w trzeciej linijce:
["route"="bus"]
Dodam, że sieć autobusowa dawno nie była aktualizowana i może być nieaktualna. Zachęcam więc do poprawienia ew. błędów
Ja niedawno się zastanawiałem czy wszystkie linie we Wrocławiu, przystanki etc. pochodziły z importu czy dodawano wszystko ręcznie?
Wszystko, co jest oparte na relacjach, jest robione ręcznie.
W takim razie sporo pracy trzeba włożyć w poprawę tych relacji we Wrocławiu, patrzę czasem na moje linie 9XX i się dziwię, bo dziwne te przebiegi (a JOSM krzyczy ciągle, że te relacje są be). Póki co nie ruszam, bo wygląda jak czarna magia.
Spokojnie można to ogarnąć w jeden dzień. Spora część linii wygląda tak samo od wielu lat.
Dziękuję bardzo za pomoc! Faktycznie sporo jest błędów w relacjach komunikacji. Mimo pobrania danych dużo czasu musiałam poświęcić na poprawienie istniejących linii. Gdy obronię magisterkę, to zaktualizuję komunikację w OSM
Z ciekawości: czy was interesuje skrypt, który rozwija MARC12 dla komunikacji publicznej w Warszawie, czy we Wrocławiu nie ma tylu częstych zmian?
Jakie są wymagania odnośnie danych i ich źródeł, aby skrypt był przydatny i jakie są jego możliwości przy wykorzystaniu wyłącznie danych będących w OSM (ewentualnie wprowadzanych ręcznie w inny sposób)? Śledziłem kiedyś wątek odnośnie transportu publicznego w Warszawie, ale miałem wtedy wrażenie, że przydatność skryptu mocno jest związana z formatem danych udostępnianych przez warszawską komunikację…
Autor tego skryptu się ostatnio nie odzywał, ale widzę po stronie z wynikami:
http://vps134914.ovh.net/wyszuk/openlayers.html
że coś w nim nadal zmienia (np. niedawno pojawiła się lista błędnych przystanków i linii do usunięcia), więc myślę, że może warto się z nim skontaktować.