Mam takie wątpliwości co do OSM.org w edycji mapy. Widze że wiele punktów na mapie jest dodawanych przez ludzi chyba dla zabawy. Obiekty jakie nie istnieją tak samo POI w wielu miejscach.
Obecnie wystarczy rejestracja i już można dokonywać zmian.
Wydaje mi się, że warto by było zgłosić komu trzeba, że aby edytować powinno być zakceptowane powiedzmy z 10 zmian potwierdzonych przez urzytkowników map zakcpetowanych itp czy modów jacy by porównali miejsca satelitarnie czy w jakiś sposób.
W ostatnich edycjach natknełem się na bardzo dużo fukcyjnych obiektów (nie nie aktualnych jak POI) tylko po prostu fikcyjnych.
Za łatwo być może każdy może tam ładować swoje edycje
To tylko moje przmyślenia, co sami o tym sądzicie ?
W Stargardzie na os. Pyrzyckim dodane są budynki mieszkalne jakich tam nie ma i być niemoże w niekórych miejscach. Kilka obiektów było też w okolicy miasta jakich nigdy nie było lub miały zupełnie inny charakter. Na razie nie ruszam takich rzeczy ale z czasem te co widziałem poprawię. Jak coś dodaję to widze nieraz otoczenie że coś tam nie gra ale wole sprawdzić to na żywo nie tylko satelitarnie. Najgorsze są poi bo to zdarza się najcześciej (nie chodzi o niekatualne sklepy ) ale o po prostu dodanie punktu z jakimś X jaki tam nie miał miejsca nigdy lub ma ale o 1 - km dalej.
To ja przypomnę o istnieniu http://unexpired.osm24.eu ja przy jego użyciu wyrzuciłem sporo zapomnianych POI. Niektóre nie istniały już od lat. Odpalam sobie stronę na telefonie i sprawdzam czy tagi dla POI są poprawne. Jeśli nie to poprawiam w Level0.
Ktoś poświęcił swój czas by nanieść obiekty. Zrobił to błędnie, więc należy to poprawić.
Uważam używanie klawisza “delete” za… nieeleganckie, dlatego w zależności od sytuacji, błędnie naniesionym obiektom zmieniam przeznaczenie, położenie, kształt…
Po pierwszej edycji pozostaje jakiś ślad, co dla autora ma znaczenie.
Zgadzam się.
Dodam jeszcze od siebie, że w JOSM istnieje narzędzie “Zastąp geometrię”. W praktyce wygląda to tak, że rysuje się nowy obiekt, potem zaznacza obydwa (nowy i stary) i naciska Ctrl+Shift+G.
Na skutek takiego działania zachowuje się zarówno historia obiektu, jak i węzły go tworzące (są tylko przeciągane do nowego położenia).
Myślę, że wyciągasz zbyt daleko idące wnioski bez sprawdzenia faktów. Na os. Pyrzyckim budynki są z importu danych od UM Stargard Szczeciński. I tu najprawdopodobniej leży problem. Ja nie pamiętam jak dawno spotkałem się z celowym dodawaniem fikcyjnych danych.
Błędne dane natomiast, to już inna historia. Ale to kwestia edytora iD który pozwala na pisanie głupot oraz wystawia domyślnie pola których bardzo rzadko się używa (np. bardzo często nowicjusze wpisują śmieci do “designation”). Albo nagminne tagowanie wszystkiego gdzie siedzi lekarz (przychodnia, gabinet) jako szpital.
Dzięki ntat, sprawdzę. Choć raczej pewnie turdno na ekranach dodtywkoch zrobić coś precyzyjnie. Na razie używam ID w przeglądarce. Powoli uczę się techniki
Przede wszystkim ma walidację danych - dzięki temu można uniknąć wysłania głupich baboli do bazy OSM.
Ogólnie, na dłuższą metę wygodniej się pracuje i oferuje więcej możliwości.
Ma sporo funkcji, z ktorych np. ja i tak nigdy nie korzystam, ale za to jest trudny w obsludze O wyzszosc JOSM nad iD byl caly wielki watek, zartuje sobie zeby cie ostrzec - jestes na najlepszej drodze do wznowienia Świętej Wojny O Wyższość Edytora Nad Edytorem