Batymetria jezior

Dzień dobry,
Chciałem poruszyć temat w jaki sposób zaznaczać głębokość jezior? Co by było przydatne dla nurków i wędkarzy. Posiadam rysunki .svg niektórych jezior.

A i może ktoś podpowie jak oznaczać mieliznę ( wypłycenia)? (Żeglarstwo)

Zobacz tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenSeaMap/Seamark_Objects
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenSeaMap/Seamark_Attributes

Do głębokości mógłbyś użyć:
seamark:type=depth_contour
seamark:depth_contour:depth=…

seamark:type=sounding
seamark:sounding:depth=…

Zapewne płycizna może być oznaczona przez odpowiednią izobatę.

zerknij na openseamap.org zajmuja sie tematem od dawna :wink:

Można gdzieś przykład podejrzeć? Są jakieś mapy co to wyświetlają?

osmand wyświetla znaki nawigacyjne (kardynałki) np na Mazurach, ale batymetrii nie.

Chyba jeszcze w danych OSM nie ma żadnej batymetrii, a przynajmniej ja nie potrafię znaleźć.

To jest sens wprowadzać coś takiego? Może lepiej odpuścić?

Zawsze można być tym pierwszym :slight_smile: Wg mnie na pewno nie zaszkodzi, jeśli jest możliwość dodania tych danych (są dostępne, można je legalnie wprowadzić), to nie widzę powodu, aby rezygnować.

Ja widzę, że jest tylko jeden problem. Batymetria jest zmienna w czasie, mniej lub bardziej. Na morzu bardziej niż na jeziorach ale to chyba różnie bywa z tą zmiennością.

Gdyby dowiedzieli by się wędkarze że są takie mapy- to niezłą kapuchę mógłbyś zrobić :slight_smile:
Milion ich bodaj jest.
Dla wędkarza taka mapa to skarb, wiem bo sam wędkuje.

To mam pomysł na biznes połączony z przyjemnością. Ja sobie pływam łódką z sonarem aktualizuję po kolei jeziora w Polsce a milion wędkarzy mi płaci za mapy lub wręcz subskrybcje aktualizacji. Szkoda że benzyna jest jeszxze droga :slight_smile:

Zaznaczone płycizny i podpowierzchniowe głazy bardzo przydałyby się żeglarzom. Wiem, bo sam żegluję.

A wiatr mamy za darmo :slight_smile:

dokładnie taki biznes robi maximapa.pl :smiley: Batymetrię mają swoją a mapy z OSM.

Barymetria to dane bardziej rastrowe, a nie wektorowe :-/ Trochę jak ukształtowanie terenu. Myślę, że ładowanie tego do OSM nie ma sensu.
Jeśli tego typu dane wrzucimy do OSM z np. dokładnością do 1m to będziemy mieć sieczkę i pełno obiektów, które będą łatwe do popsucia. Dla tego proponuję na razie wrzucać tego typu dane na inny serwer i generować z nich pliki OSM, które można wyświetlić w np. garminie.

Nawet nie trochę tylko dokładnie tak samo. Więc czemu je traktować inaczej tylko dlatego, że metoda zbierania jest inna ?
To chyba powinien być jeden wspólny zbiór danych z modelem terenu (tylko trochę bardziej dokładny).
A skoro model terenu (w tym dna jeziora) jest ± w miarę stabilny to jako zmienną można brać wysokość lustra wody n.p.m.

Mam pewien pomysł. Możemy zrobić bazę danych rastrowych na otwartej licencji. Pytanie czy ktoś ma ochotę przyłączyć się do programowania.

A ten projekt http://www.opendem.info/opendem_client.html to nie jest właśnie taka baza ?

niemalże każdy parametr w OSM jest zmienny a najbardziej chyba smothness=* dla dróg leśnych co wcale nie znaczy, że jak ktoś nie ma aktualnych danych i chce się nimi podzielić nie powinien mieć ku temu możliwości. Osobiście chętnie bym widział na mapie oznaczenia wraków na morzu choć mnie osobiście przydało by się to co najwyżej by leżąc na plaży pokazać komuś innemu i powiedzieć patrz jaka zajefajna mapa :slight_smile: