Stel: je wilt met zo weinig mogelijk inspanning en zo mooi mogelijke fietsroute op OFM maken.
Je kiest daarom voor “tolwegen vermijden” waarmee de route zoveel mogelijk fietspaden, fietsroutes en knooppuntroutes zal volgen.
Dan ervaren fietsers met OFM soms één of meer van de volgende problemen:
- Het resultaat is een route die soms flinke omwegen maakt.
- Het resultaat is niet altijd de mooiste route.
Dat hoeft, wat mij betreft, geen probleem te zijn want een recreatieve route is per definitie één grote omweg.
En… de “mooiste route” bestaat niet.
En… als je een omweg te groot vind (omdat je ook je doel nog moet bereiken) dan volstaat het toevoegen van een paar via-punten om de route in te korten. Of om deze route “mooier” te maken.
Maar… ik spreek ook regelmatig fietsers die deze omwegen (soms) wél onlogisch, overdreven, onterecht of niet optimaal vinden. En, moet ik toegeven, als je een route direct op de GPS maakt is het invoegen van extra via-punten niet de meest eenvoudige actie.
Knooppuntroutes:
Knooppuntroutes vormen een netwerk van fietsverbindingen en bestaan uit mooie segmenten én verbindingen tussen mooie segmenten. Maar de verbindingen hoeven niet noodzakelijkerwijs óók mooi te zijn.
Individuele knooppuntroutes zijn ondergeschikt aan het totale netwerk. De vereiste aansluiting op het netwerk, maakt een specifieke route soms minder optimaal.
Knooppunt routes leiden tot omwegen, in het bijzonder als de route in eerste instantie door vertrekpunt en bestemming wordt bepaald. Dit effect wordt versterkt indien je onderweg nog specifieke waypoints wilt bezoeken die niet aan een knooppuntroute liggen.
Knooppuntroutes op een GPS met OFM fietskaart zijn (imo) behoorlijk overbodig. In Nederland routeer ik nooit via (knooppunt)fietsroutes (“tolwegen vermijden”) en het resultaat is niet slechter (in vergelijking met mijn “knooppunten periode”), meestal wel korter.
Knooppuntroutes worden alleen op een zomerse zondag nog gebruikt als zijnde te vermijden routes.
Niet alle mooie fietswegen zijn opgenomen in het (knooppunt)fietsroute netwerk.
Het nieuwe (?) fietspad langs “De Swette” (Friesland) ontbreekt. Zo ook het fietspad langs de Beneden Regge (Lemele, Overijssel). In April 2013 was het net (bijna) klaar toen we er reden (suggestie van de campingeigenaar), maar nu anderhalf jaar later gaat er nog steeds geen knooppuntroute overheen. Het Bernard de Roijpad (Amersfoort langs de Eem) is net klaar en is nu al wél knooppuntroute.
In sommige gebieden loopt over ongeveer elke mogelijke fietsweg/pad een (knooppunt)fietsroute.
De knooppunten helpen dan niet bij de keuze om de “mooiste” route door dat gebied te maken. In feite is er (voor de GPS routering) geen verschil tussen “alle wegen met knooppunten” of “geen knooppunten”.
(Knooppunt)routes die óók dwars door een stad of woonwijk voeren ontbreken regelmatig. Logisch en begrijpelijk, maar wel nadelig voor GPS routering.
De wel aanwezige knooppuntroutes of fietspaden lopen vaak buitenom (en dus via een omweg). Maar daar lopen dan vaak ook de tertiay/secondary wegen direct naast het fietspad. Of de fietsroute gaat zelf over de tertiary/secondary.
Knooppuntroutes zijn (imo) bedoeld voor fietsers zonder GPS (en met Bikepointer).
Maar knooppuntroutes worden – terecht – wel door OFM gebruikt voor routering. Je kunt geen mooie route berekenen én zonder (knooppunt)fietsroutes én zonder zelf voldoende via-punten te plaatsen.
Ligfietser: “om de ‘snelste’ fietsroute te kunnen berekenen, misbruik ik de knooppuntroutes en die zijn helemaal niet “snel” alleen maar mooi (nou ja, niet altijd) en meestal tot omwegen leidend.”
Voorbeeld 1:
In Krimpen aan den IJssel ontbreken knooppuntroutes die dwars door het grote dorp of de kleine stad voeren.
Gevolg: “tolwegen vermijden” = 6,3 km; snelste/kortste route = 3,3 km.
Dit is IMO een slecht voorbeeld. Als je kiest voor “tolwegen vermijden” kun je een omweg verwachten.
En als je die omweg niet wilt: één viapunt (bijvoorbeeld op “Landszoompad-Zuid”) is voldoende om de “fietsroute”-route op het laatst 3 km. in te korten.
Maar… hier ontbreekt wél een (knooppunt)route dwars door Krimpen.
Voorbeeld 2:
Een goed voorbeeld van een niet optimale route voor een specifiek doel.
Routerend vanuit Kanis naar de Houtkade, Grecht.
De knooppuntroute 71-64-81 moet bij knooppunt 64 óók verbinden met knooppuntroute 64-63.
En dus volgt de knooppuntroute de Van Teylingenweg (tertiary, autoverkeer) en niet de Mijzijde (unclassified, uitsluitend in gebruik voor bestemmingsverkeer, zonder dat hiervoor een verkeersbord nodig is).
En dus word ik naar de Houtkade over twee bruggen, via een omweg en over de Van Teylingenweg gestuurd en dat is onjuist/ongewenst/niet optimaal.
Voorbeeld 3:
Een goed voorbeeld van een “niet optimale” (qua prijs-kwaliteitverhouding) route.
Baambrugse Zuwe is geen slechte fietsroute, maar ook geen echt fijne route.
Fietsen langs de Angstel (LF7) is wél een echte aanrader. In ieder geval is deze route (magenta) 16 km. lang.
De “betere” (groene) route is véél korter (7,6 km) (inclusief [scenic=yes] omweg nog mooier: 9,3 km).
De vraag is nu of OFM routering verbetert kan worden met betere tagging van “goede fietswegen”?
Het idee is om OFM naast LF-routes, Knooppuntroutes en lokale fietsroutes een “supernetwerk” aan te bieden:
- verbindende wegen die ontbreken in bovengenoemde routes.
- mooie wegen die ontbreken in bovengenoemde routes.
Dit zou bereikt kunnen worden door extra tags op sommige fietswegen zetten:
- [bicyle=use_faster_routing]
- [bicyle=use_scenic_routing]
Vroeger werd dit soort tagging ook wel direct op de way gezet, maar dat moet als verouderd worden gezien, sinds de introductie van relaties.
Je maakt dus twee nieuwe relaties (landelijke routes):
- type=route
- route=bicycle
- network= “NL Faster Routing” en “NL Scenic Routing” (of: “NFR” en “NSR”?)
- name=“NL Bicycle Connections” en “NL Bicycle Scenic”
**Network = “NL Faster Routing” bevat, om de voorbeeld situaties te verbeteren:
- Landszoompad (voorbeeld 1)
- Mijzijde (voorbeeld 2)
- Korte Zuwe (voorbeeld 3)**
**Network = “NL Scenic Routing” bevat, om de voorbeeld situatie te verbeteren:
- Boterwal (voorbeeld 3)**
Dankzij het feit dat deze tagging een relatie (route) is, is het mogelijk om in één stap alle wegen binnen de relatie zichtbaar te maken (BTO), of te muteren (onderhoudbaarheid).
De Router heeft nu verschillende opties: neem deze netwerken mee in de routering, één of beide, of geen van beide.
Een volgende vraag is of je dit supernetwerk van “fietswegen” ook op de kaart moet tonen?
Of alleen “NL Scenic Routing” (vergelijkbaar met de “groene wegen” op de papieren Michelin en ANWB kaarten)?
(Zichtbaar of onzichtbaar maken is mogelijk door een aanpassing van de typefile.)
Of gebruikt je deze weg-kenmerken uitsluitend “onder water” bij de berekening van de route?
Of niet…