Nowy plugIn do 3D- rozbudowany Kendzi3D

Popatrzcie tutaj i wypróbujcie:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/JOSM/Plugins/Improved_Kendzi3D

Student uniwerku w Brasov, Andrei Maneasa zrealizował parę moich propozycji.
Nie było by to możliwe bez pomocy Kendziego: wielkie dzięki niniejszym.
ProszęWas ofeedback: co można tam zrobić lepiej. Co dołożyć jako pierwsze.

To drugi z serii plugInów do JOSM które są w opracowywaniu pod moją opieką.

Zapowiada się ciekawie. Jakie są wymagania sprzętowe/systemowe pod linuxa, żeby to jakoś znośnie chodziło?

Brak drzwi, okien i pozostałych parametrów dachów (np. wymiarów nadbudówki w terraced) wynika z braku przyklepania (implementacji) pewnych propozycji? Czy może będzie, ale za jakiś czas (nie od razu Kraków zbudowano)?

Kiedy mniej więcej można będzie testować pierwszą oficjalną wersję pluginu?

W czwartek plugIn ma być do ściągnięcia, może już we wtorek.
Inne propozycje będą powoli wbudowywane.
Gdyby robił to Kendzi, było by to oczywiście o wiele szybciej, bo Andrei dopiero się uczy, jednak plany są takie, by rozbudowywać to zgodnie z tymi propozycjami o których wspominasz.
Co do wymagań pod Linuxa: niestety nie orientuję się, jednak postaram dać Ci odpowiedź.

Aplikacja Kendzi3d nie ma jakoś szczególnie dużych wymagań. Wystarczy że będziesz mieć działające sterowniki do 3d, z czym pod linuxem mogą być problemy. Osobiście używam Ubuntu wraz z jakąś zintegrowaną kartą od intela i działa. Oczywiście nie możesz przesadzać z wielkością renderowanego obszaru.

@marek kleciak
Nie mogę się doczekać aby przejrzeć te zmiany. Niestety pierwsza rzecz która się rzuca w oczy to źle skonfigurowany formater kodu…

Cześć Kendzi,
jak Ci wpominałem chłopak się uczy i to, co Ty zrobił byś w tydzień on nie robi przez dwa miesiące. no ale jednak dłubie, stara się.
Kolejne wyzwanie, to zaimplementowanie kolejnych form dachów, w szczególności cebulasty, beczkowy, kopuła.
Jest sugestia, by definiować dla kopuły pólkulistej i dachu cebulastego wewnątrz obrysu budynku punkt z atrybutem np.: roof:shape=onion, radius=wartość, height=wartość, colour=wartość. Jeśli tego nie będzie a budynek będzie na rzucie kwadratu lub prostokątu, to będzie to rysowane z automatu w centrum obrysu rzutu budynku. Dajmy na to Greckie ortodoksyjne świątynie: mają bardzo często często pięć kopuł. Do tego jest to potrzebne.

Dzięki, to okazało się kluczowe. Jak mam załadowany obszar, na którym jest kilka budynków, to chodzi bardzo płynnie, jak załaduję pół osiedla, to prawie nie da się pracować (niezależnie od tego, ile budynków ma jakiekolwiek tagi 3D) - w sumie nic w tym nie ma dziwnego… :).

Uwaga,
Plug in zostal przebudowany. Skontrujcie raz jeszcze czy dziala lepiej…

Bardzo by się przydało renderowanie przejścia drogi z poziomu 0 na +1 i odwrotnie, dla 3D.
Na przykład dla odcinka drogi między ulicą a parkingiem na dachu lub ulicą pod wiaduktem a ulicą na wiadukcie:
highway=yes
level=1
highway:min_level=0

A jak byś to graficznie rozwiązał?
Wrzuć jakiś szkic…

Zdrowych i wesołych Świąt!

Marek

Nad peronami dworca kolejowego w Krakowie mamy duży parking na który jest wjazd z poziomu 0.
Chciałbym dać dla parkingu nad peronami “poziom 1” a odcinek wjazdu na parking (pochyłość) jakoś opisać aby to było wizualne w Kendzi3D i F4map.
Również zaznaczyć windę z poziomu 1 do poziomu -1, gdzie jest część usługowa.
W przyszłości można by to rozwinąć łącząc Indoor z 3D.

Również życzę dla wszystkich Szczęśliwych Świąt Bożonarodzeniowych.

Ja tylko napiszę, że próba podglądu wprowadzonych danych 3d przy użyciu przebudowanego pluginu skutkuje brakiem możliwości pracy po zamknięciu okna. Nie da się np. wybrać więcej niż jednego węzła lub obrysu. Po ponownym uruchomieniu JOSM działa normalnie, aż znowu nie wywołam okna kendzi3d. I tak w kółko. Sprawdzałem na dwóch maszynach - efekt identyczny.

Kicha… Programista będzie dopiero po Nowym Roku. Dam mu znać. Dziękuję za informację…

Nowa implementacja PlugIna będzie dostępna w połowie przyszłego tygodnia.
Jest support 3D dla:
Kul, elipsoid, stojącego i leżącego cylindra, stożka ściętego.

Szukam kogoś kto zaimplementował by algorytmy rozwinięte dla S3DB 2.0 do plugIna Kendzi 3D.
Algorytmy zostały rozwinięte w ramach pracy dyplomowej z informatyki której byłem kopromotorem.
Co jest możliwe: Na przykład da się wymodelować Golden Gate Bridge albo London Eye patrz: https://en.wikipedia.org/wiki/London_Eye