Rowery na chodnikach osiedlowych - Bydgoszcz Fordon

Na warstwie rowerowej w bydgoskim Fordonie widać wiele dróg rowerowych (prawie jak w Holandii wygląda :wink: )… Z tym, że większość to są zwykłe chodniki osiedlowe. Trochę to zaciemnia obraz - gdzie można rowerem jechać, a gdzie nie. No i w sumie zgodnie z prawem po chodniku (osiedlowym chyba też?) nie można jeździć rowerem.
Droga rowerowa jest wzdłuż ulicy Twardzickiego - na pozostałych chodniki (chyba jeszcze na Korfantego oraz na Akademickiej częściowo).

Zgłosiłem to już tutaj:
https://www.openstreetmap.org/note/255595

Jak to powinno wyglądać prawidłowo?

Jeśli chodzi o ścisłość: chodnikiem na drogach publicznych zazwyczaj nie można (ale są wyjątki), natomiast jeśli chodnik nie jest przy drodze publicznej a właściciel (na przykład SM) nie zakaże - to jazda rowerem po tym chodniku jest legalna.

Z tym, że jest haczyk: PoRD (w tym przepis o zakazie jazdy chodnikiem) stosuje się także na takich chodnikach osiedlowych, o ile jest to konieczne do uniknięcia zagrożenia.

A, są jeszcze tabliczki “strefa ruchu” które oznaczają iż stosuje się przepisy o ruchu drogowym.

A tego nie rozumiem, możesz rozwinąć?

Co do tego miejsca - poprawa w JOSM to kilka minut, tyle że trzeba wiedzieć czy to będzie poprawa - a do Bydgoszczy mi daleko.

A są jeszcze tabliczki strefa zamieszkania, gdzie pieszy jest bezwzględnie królem , również na drodze/jezdni.

Co do powyższego to chyba Koledze chodziło o to, że jeśli jest zagrożenie to przepisy PoRD stosuje się też na drogach osiedlowych, czyli ktoś stwarza zagrożenie na drodze wewnętrznej to i tak można go ukarać mandatem na takiej drodze/chodniku.

Na to chciałbym zobaczyć źródła. Z tego co ustaliłem (a konsultowałem też się z prawnikiem) to w Polsce czegoś takiego nie ma. W niektórych krajach jest - gdzieś komuś odebrali prawo jazdy za jazdę po pijanemu traktorkiem-kosiarką po własnym trawniku.

Tu nie ma wiele do interpretacji. PoRD mówi wprost:

Jazda np. samochodem bez prawa jazdy po drodze publicznej jest zabroniona przez PoRD. W prywatnym ogródku zasadniczo PoRD nie obowiązuje, więc możesz po nim jeździć bez PJ. Jednak zgodnie z Art. 1 p. 1.1 PoRD (i wymóg posiadania PJ) stosuje się także i w takim miejscu, jeśli to jest konieczne dla uniknięcia zagrożenia.
Analogicznie jest z rowerem na chodnikach poza drogami publicznymi. Dopóki nie jest to konieczne do uniknięcia zagrożeń, PoRD (w tym zakazu jazdy chodnikiem z wyłączeniem paru wyjątków) nie stosuje się tam.
Prowadzenie po pijanemu podlega pod Kodeks Wykroczeń a nie pod PoRD, więc nawet we własnym ogródku nie wolno.