Ronda - szukamy wybrakowanych :-)

Może zna ktoś sposób na wyszukiwanie rond bez tagu junction=roundabout? Wczoraj zrobiłem dłuższą trasę i było ich zaskakująco dużo w kujawsko-pomorskim.

Da się wyciągnąć drogi, które nie mają tagu junction= i area= , a tworzą pętlę - marimil kiedyś coś takiego robił dla mnie, bo był ten sam problem. Może teraz też by zechciał? Ewentualnie jakąś wizualizacją to zrobić?

Podaję listę osm_id dla linii z highway in (‘tertiary’,‘secondary’,‘primary’): https://etherpad.wikimedia.org/p/nieronda
Proszę nie wszyscy naraz i chyba trzeba weryfikować każdy przypadek indywidualnie. Może po sprawdzeniu od razu usuwać id z listy. Chyba, że ktoś weźmie to hurtem na josm.

EDIT: Dodałem (znacznie więcej) dla unclassified i residential. Tu pewnie będzie więcej fałszywych alarmów.

@marimil: dzięki.

Ja sprawdzę podkarpacie i okolice.

Przypomnę jeszcze tylko, że oneway=yes jest zbyteczne jeśli jest dodany tag junction=roundabout. Oczywiście kierunek drogi musi się zgadzać.

Jak zawsze pełen profesjonalizm - dzięki :slight_smile:

Zdecydowanie trzeba.

Przy okazji - jeśli coś faktycznie jest “nierondem” a tworzy zamknięty ‘way’ to proszę, podzielcie to od razu, żeby nikt w przyszłości już do tego nie wracał (gdy znowu zrobimy taką akcję).

Drogi klasy: primary, secondary, tertiary już zostały poprawione. Do przejrzenia są jeszcze residential i unclassified. Identyfikatory tych dróg są podane na padzie: https://etherpad.wikimedia.org/p/nieronda
Najlepiej brać sobie po kilka sztuk z pada, ładować do JOSM i poprawiać, porównując z podkładem zdjęciowym.

No i niestety, nawet gdy te pozostałe poprawimy, to i tak pewnie jeszcze wiele tego typu kwiatków zostanie w OSM, ponieważ wiele z tych źle otagowanych rond jest pociachanych (nie tworzy zamkniętej pętli) i chyba nie da się tego w żaden sposób wyciągnąć. Pozostaje tylko liczyć na zgłoszenia od korzystających z nawigacji…

Teoretycznie można by było sprawdzać, czy da się wrócić do punktu startu nie jadąc dwukrotnie tą samą drogą (dla samochodów) jadąc nie dalej niż kilkanaście (kilkadziesiąt?) metrów. Jest to jednak raczej bardzo złożony (przynajmniej obliczeniowo) problem do ogarnięcia (niby wystarczyłoby startować “tylko” z każdego skrzyżowania dróg i odrzucać skrzyżowania, które już się załapały do “ronda”, ale to i tak nie upraszcza znacząco sprawy…

nie wiem czy dobrze zrozumiałem…ale np. przyznam się, gdy tworzę relację szlaku turystycznego, i idzie on przez rondo, to to rondo tnę na kawałki odpowiednio aby przeprowadzić szlak. Jak w takim razie pogodzić te 2 potrzeby, czyli, żeby szlak turystyczny był prawidłowo przeprowadzony, i żeby rondo było w jednym kawałku?

A co Ci szkodzi dodać całe rondo do szlaku?

Tak samo było chyba z relacjami dróg, też ciąłem rondo na kawałki aby przebiegi krajówek czy wojewódzkich były spójne. Skąd pomysł aby rondo było jedną drogą?

Weźmy taki przykład:
Do ronda dochodzą kolejno 4 drogi kończące się w punktach: A,B,C i D.
Szlak prowadzi z drogi kończącej się w punkcie A do drogi kończącej się w punkcie B.
Jedynie odcinek ronda łączący A z B jest częścią szlaku jeśli jedziemy w jednym kierunku.
Poruszając się w przeciwnym kierunku, szlak poprowadzi po rondzie poprzez punkty B,C,D kończąc w A.
Tak więc jak Zbigniew pisze, dodajesz całe rondo.

Problem byłby teoretycznie gdyby istniał szlak jednokierunkowy. Nie wiem, czy istnieje gdzieś taka sytuacja.

Z tym, że często te drogi przy rondzie są rozdzielone na dwie jezdnie wyspami i robi się mniej kolorowo.
Dodatkowo dla różnych kierunków szlaku drogom przypisywane są różne role.

A ja się zastanawiam, skąd pomysł, by rondo ciąć? :stuck_out_tongue:
Pierwotnie ronda były rysowane jako całość, ale widać ludziom się nie podobało jak renderowały się relacje/szlaki, więc zaczęli je ciachać.

A niby jak inaczej otagować pasy do skrętu na rondzie, na którym są dwa pasy, ale z prawego trzeba zjechać z ronda na co drugim zjeździe i wtedy i tylko wtedy można też zjechać z pasa lewego (bo tak są wyznaczone pasy do skrętu). Czyli wartość tagu turn:lanes zmienia się na rondzie co chwilę… a są przypadki, kiedy i wartość tagu lanes się zmienia. Wczytajcie sobie podkład geoportalu w tym miejscu:
https://www.openstreetmap.org/#map=19/51.04586/16.95524
ronda się tnie i tyle, czy to się komuś podoba, czy też nie :P.

A odnośnie relacji szlaków, to też jest dobry powód, do cięcia ronda. Szlaki komunikacji miejskiej tagowane “nowym” sposobem mają osobne relacje trasy “tam” i osobne “z powrotem” - nie widzę powodu, aby trasa biegnąca w jedną stronę jeździła w kółko po rondzie :D.

@Domiss: no tak, masz rację.

Mnie tam ciachane ronda bardzo nie przeszkadzają, bo softy nawigacyjne już potrafią składać do kupy takie ronda, ale w kontekście tego, o czym mowa tutaj jest to problem.

EDIT:
Jednak czasem kreatywność mapowiczów mnie zaskakuje, bo spotykam ronda, które nie należą do żadnej relacji, a są pociachane. I wtedy właśnie robię fejspalna i pytam się “PO CO?” :wink:

Wiem że trochę sugeruję tu mapowanie nawet nie pod render, a konkretny serwis, ale po dodaniu całego ronda do szlaku przestaje działać przydatna funkcja profilu terenu na Waymarked Trails, inna sprawa że na mapach papierowych szlaki idą zazwyczaj po którymś z boków ronda i nie ma kółeczek, może warto byłoby się na tym wzorować

Bo mają/miały/będą miały inne tagi? Choćby wspomniane pasy, ale i restrykcje, jakieś remonty fragmentów itp. Nadal nie rozumiem po co na siłę rondo ma być 1 drogą?

@serekmedia: Ale o co Ci chodzi? Powiedz mi, po kiego grzyba mam ciachać rondo jeśli nie należy do żadnej relacji, nie ma na nim wydzielonych pasów ruchu itp. Jednym słowem jest jednorodne. Po co dzielić takie rondo na kawałki?

Przede wszystkim - daj mi soft/rozwiązanie, który wyłapie te wszystkie pociachane ronda nieposiadające tagu junction=roundabaut i problem z głowy.

W promieniu 3km ode mnie jest 5 rond - żadne nie jest jednorodne (każde ma fragmenty DW lub DK i kilka linii autobusowych w relacji). Szukanie teraz jednorodnych rond po to tylko aby je scalić jest wg mnie bez sensu. Za chwilę ktoś na to rondo wpadnie z linią autobusową, ścieżką rowerową itp i potnie je z powrotem na kawałki.
To już lepiej spinać fragmenty ronda w relacje - dla zachowania jednorodności obiektu - jako ronda. I dać wytyczną aby pocięcie ronda było w możliwie jak najmniejszą ilością ways.