Tagowanie dróg polnych

Jak pod drzwi to nie track a [highway=service; service=driveway]. Pewnie z surface=unpaved.

Ogólnie - highway=track nie oznacza drogi o kiepskiej nawierzchni, patrz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrack

Jeśli jest to droga dojazdowa do domów to nie powinna ona być oznaczana jako track, nawet jeśli jest ona złej jakości (od tego są inne tagi, np surface).

Natomiast za http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:highway :

Dla mnie coś, co ma koleiny to highway=track. I nie widzę sensu dzielenia włosa na czworo (zasada KISS).

Aktualnie widzę same “za” aby stosować dla wszystkich dróg polnych highway=track:

  • czytelność mapy, łatwo można zorientować się gdzie jest droga utwardzona a gdzie nie, istotne dla samochodu ale również dla roweru
  • routing nawigacji omija takie drogi i używa ich w ostateczności jako końcowy dojazd do celu, maksymalnie długo trzyma nas z dala od highway=track co jest bardzo dobre w czasie jazdy samochodem
  • na wyższym szczeblu wypracowano 5 rodzajów highway=track wraz z renderem, natomiast wciąż nie wprowadzono renderingu dla unpaved, co potwierdza wspomniane przez Zbigniewa dążenie do utrzymywania rozwiązań na tyle prostymi ,na ile to możliwe
  • łatwiej przekazać zasady nowicjuszom

I ma sie to nijak do tego jak opisane jest to na stronie, ktorej ta jest tlumaczeniem, oraz do tego co bylo wielokrotnie stwierdzone na forum. Wiele z tych tlumaczen wprowadza w blad. Np. strona Key:place=suburb stwierdza, ze mimo takiego samego brzmienia nie jest to amerykanskie slowo na “przedmiescie”, a Pl:Key:place uzywa oczywiscie dokladnie tlumaczenia “przedmiescie”.

Powiedzialbym, ze jesli cos jest dojazdem do posesji albo do domu wewnatrz posesji, albo droga przez wies, to juz nie jest “polna droga”, i “polna droga” pasuje do highway=track.

W którym miejscu Pl:Key:place “uzywa oczywiscie”?
“Wiele” czyli ile? i które?
Wytykać każdy może, raz lepiej raz gorzej :slight_smile:

“do tego co bylo wielokrotnie stwierdzone na forum” na forum piszemy w j. polskim a nie polonuskim. :slight_smile:

Polecam “wybrać” się do innych europejskich krajów, włączyć Binga i zobaczyć jak tam się używa highway=track. Coś, co służy do dojazdu do domu nie jest tak tagowane. Nie ma sensu się wyłamywać.

Nawet jeśli się wyłamujemy to co z tego? To i tak są drogi o niskim priorytecie.

Nie tylko nie ma sensu ale raczej sie nie da bo forum nie czyta wiekszosc mapowiczow, a czesc mapuje w wielu krajach i bedzie stosowac wszedzie te same zasady. Poza tym projekt ma 10 lat i zmiana znaczenia istniejacych tagow to chyba kiepski pomysl :slight_smile:

Dla jednych o niskim, dla innych o wysokim.

W krajach, które przodują w OSM nie ma dróg polnych do domostw dlatego nie tagują tych dróg jako track. :slight_smile: W Polsce nie jest to nic nadzwyczajnego.

Często, dojazd do domu to koleiny o blisko półmetrowej głębokości.
Często, droga pomiędzy 20 domami to droga polna z dziurami po osie auta.

Wyraźnie widać, że część z was nigdy nie jechała autem po takich drogach, które były unclassified w osm. Polecam sobie w nawi wybrać jakiś punkt do którego prowadzą wyłącznie unclassfied, albo skrócić sobie nimi dojazd do tertiary.
I przejechać się taką drogą:

Według waszych wytycznych, to jest residential/unclassified.

Dzięki, poprawiłem tłumaczenie.

  • nie podajemy błędnych informacji tylko po to by kiepscy konsumenci danych sobie poradzili
  • patrz powyżej, surface=* też jest używane przez nawigacje
  • patrz pierwszy punkt
  • serio? będziemy podawać błędne bo poprawne są nieco bardziej skomplikowane?

A dla mnie drogi dla rowerów są istotne więc zaznaczam je używając highway=motorway_link. Podstawowym problemem na OSM jest niespójność tagowania i koniecznie trzeba unikać sytuacji które to pogarszają.

Co do klasyfikacji - osobiście uważam że definicja highway=track jest dziwaczna. Ale to nie powód by udawać że jest inna i tagować błędnie.

Jeśli to jest jedyny dojazd do grupy domów - tak to by było unclassified (z [smoothness=bad; surface=earth]). A swoją drogą, jeśli jest to jedyny dojazd do grupy domów to lepiej by nawigacja nie poprowadziła drogami które są jeszcze gorsze.

To jest skrót, przez który nawigacja uparcie będzie prowadziła, choćbyś nie wiem jakie dodatkowe tagi dał. Po prostu skrót i tyle, o takiej oczywiście nawierzchni, że Cię pieszy wyprzedzi.

Spojrzałem szybko na statsy, mało dróg wprowadziłeś, sporo również jako road (choć widać, że to track, biegnie gdzieś w krzaczorach - skąd takie niezdecydowanie? :smiley: ). To samo tyczy się Rico.

Wy wprowadzacie drogi “jako funkcje”, ja wprowadzam drogi jako kierowca (nawet jeśli częściej korzystam z własnych nóg ostatnio). Nie sądzę, że możemy się oglądać ślepo co się robi w innych krajach, potrzebny nam własny model, tak jak w takim na przykład Lesotho (kto mapował to wie).
Proszę spojrzeć na ich primary i secondary.

Kiepskie nawigacje to widzę inny problem (potwierdzam, niestety nie miałem z nimi wiekszego kontaktu). Jak to tak wygląda to nic dziwnego że drogi są tak oznaczane. Naprawdę nie ma żadnej nawigacji z możliwością skonfigurowania funkcji kosztu podczas generacji mapy tak by uwzględniała ona jakość dróg?

Natomiast w Krakowie zmieniałem sporo highway=track użytych jako “droga nieco gorszej jakości” (choć nic nie było aż tak dziurawego jak ta na zdjęciu) i highway=unclassified/service na asfaltówkach przez lasy które mogły być użyte tylko przez leśniczego i ewentualnie do ruchu pieszego/rowerowego (tak, highway=track może być piękną asfaltową drogą). Co zajęło sporo czasu i szkoda by w przyszłości drogi były najpierw oznaczane błędnie.

Okropnie niepewnie czuje się przy mapowaniu z zdjęć lotniczych terenu którego nie znam. Mam nadzieję że mi przejdzie.

A co to jest grupa domów? Czy dwa domy to już grupa?
Dla mnie taka klasyfikacja jest bzdurna. Guzik powinno nas obchodzić do czego droga prowadzi.

A co jeśli droga pełni 2 funkcje? Na wsiach często tak jest. Raz stosować track raz service - co z tego wyjdzie? A może stosować highway=track;service (ciekawy jestem co pokaże wtedy na mapie).

A i czasami jeszcze krowy są tamtędy ganiane, więc highway=bridleway;track;service :wink:

Czyli jak w jakimś biedniejszym regionie nie ma dróg asflatowych to wszystko powinno być otagowane jako highway=track? Nawet jeśli to droga pomiędzy sporymi miastami?

Słuszna uwaga, jednak zdecydowanie wtedy to jest gravel, a jeśli jest surface=ground, to jest to jednak zbita masa bo której całkiem nieźle jedzie się z dużymi prędkościami.
Wtedy faktycznie można spokojnie dać unclassified.
Tu nie chodzi przecież o kryterium surface, dzięki któremu z automatu dajemy track/unclassified/residential.

Kryterium jest jakość jazdy autem - czy wręcz przejezdność autem.