Iltaa, arvoisa juhlakansa.
Lopultakin sain otettua härkää sarvista ja itseäni niskasta ja otettua työnalle jo pitkään takaraivossa kummitelleen kiinnostuksen OSMää kohtaan. Nyt on pari iltaa ihmetelty järjestelmän toimintaa ja kotiseuduille tuli lätkittyä puuttuvia teitä ja rakennuksia ilmakuvan pohjalta senverran että sekä JOSM että iD alkavat taipua tahtoon. Tässä kuitenkin rustaillessa heräsi mieleen kysymyksiä, että onkohan tuota tullut nyt tehtyä ihan oikein ja toisekseen kun täältä lueskelin että jonkinmoinen massaimport voisi olla joskus tulevaisuudessa tulossa MML:n datasta niin liekö tuossa peltoalueiden yms rukkaamisessa käsipelissä edes mitään järkeä?
Tehdyt muutossetit jokainen löytänee, lähinnä suurimpia kysymysmerkkejä on pihateiden tägäämiset ja alueiden rajaamiset. Nyt olen esim. jättänyt tien ja pellon väliin ojan paikan, liekö tämä oikea menettelytapa? Tagien puolesta lähinnä pihateiden osalta mietityttää että tuliko tiedot syötettyä oikein. Jos joku kokeneempi viitsii ja ehtii vilkaista noita omia merkintöjä läpi ja antaa jonkinlaista palautetta niin olen kutakuinkin ikionnellinen.
Lisäksi yleisempää konsensusta tuon tiimoilta kiinnostaisi myöskin saada. Täällä kotopuolessa OSM:n karttadata on valitettavan heikolla tolalla, mutta omakin aika on sinänsä rajallinen, etten ihan jokaista pelto- ja metsäautotietä ehdi itse GPS:n kanssa ajamaan läpi. Tällähetkellä olen raapustellut noita lähinnä bingin ja MML:n ilmakuvien päälle, ajatuksella että edes suunnilleen kohdallaan oleva karttamerkintä on parempi kuin kokonaan puuttuva tie, mutta toisaalta foorumia (lähinnä sitä lontoonkielistä puolta) lukiessa on myös tullut esiin mielipiteitä, varsinkin POI-pisteiden kanssa, että mielummin jättää merkkaamatta kuin laittaa sen 5 metriä huti. Mikä lie kotimaisen delegaation virallinen kanta, vai onko sellaista ollenkaan?
Kaikenkaikkiaan kuitenkin mukava nähdä, että suomalainenkin yhteisö asian ympärille löytyy, suuri kiitos työn raskaan raatajille omasta puolestani. Jään odottelemaan vastausta ja sikäli kun mitään kardinaalimunauksia ei ole tullut tehtyä niin jatkan oman kylän kartoittamista eteenpäin.