Ruch rowerowy i znak B-1

Znak dla przypomnienia (B-1)

Jeśli chodzi o drogi publiczne, jest to oczywiste. Ale ostatnio natknąłem się na drogę leśną, przy której stoi taki znak, gdzie użytkownik wstawił access=no (pomijam błędne wstawienie foot=no również!!).
Natomiast ta droga, to oficjalna leśna droga rowerowa w Gdyni. Ja się spotkałem z oficjalnymi wypowiedziami leśników, którzy mówią iż ten znak dotyczy ruchy samochodowego tylko.

Również inny przypadek miałem, droga po wale przeciwpowodziowym, wiemy że ostatnio się to zmieniło w naszych przepisach, aczkolwiek wciąż znaki są.
To bardzo częste, że widząc takie znaki wielu z nas daje proste access=no lub access=private (osiedla), zapominając czasem o rowerach a najczęściej o pieszych.

Moje pytanie brzmi, jak traktujemy taki znak przy drodze leśnej? Z bicycle=no? czy bicycle=yes.

Chyba nie to zdjęcie znaku wstawiłeś. :slight_smile:

Wg mojej skromnej wiedzy droga leśna to tez droga publiczna i kodeks drogowy na niej obowiązuje. B-1 zabrania ruchu wszlekich pojazdów, a rower jest pojazdem.
Jesli jest to “oficjalna leśna droga rowerowa w Gdyni” no to raczej jest to absurd, :wink: chyba że wymaga prowadzenia roweru z jakichś względów :wink:
Ja chyba mimo wszystko dałbym bicycle=yes, z wyjaśnieniem w note= …
Ale tylko z racji ze to droga rowerowa i znak jest raczej błędny/do uzupełnienia. Oczywiście inne drogi z B-1 są bicycle=no.

P.S. Na wikipedii stoi nawet, że jest std. tabliczka na te okazje:
T-22 “tabliczka wskazująca, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych”

To dotyczy wszystkich pojazdów w tym rowerów czyli ja bym dał vehicle=private (bo leśnicy mogą jeździć).

Leśnicy się nie znają, powinni dodać jeszcze T-22 jeśli chcą by jazda rowerem była legalna. bicycle=yes absolutnie nie powinno być dodawane, jak ktoś chce zaznaczyć trasę rowerową to niech utworzy odpowiednią relację.

Ja w podobnych sprawach w Krakowie piszę pisma do ZIKITu, kilka T-22 się pojawiło po moich pismach (np. na Droga Do Zamku - dojazd do Wawelu). Wolę zmieniać rzeczywistość niż mapować jakiś alternatywny śwait. Zaznaczanie to co powinno być zamiast to co jest mija się z celem.

Oczywiście znak ten nie dotyczy pieszych więc access=no a tym bardziej foot=no jest błędny.

A

jest prosto z http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20021701393

Po lesie, oprócz pojazdami silnikowymi, jest zakaz poruszania się również konno - więc brakuje tagu horse=no. Dla przejażdżek konnych wyznaczane są specjalne ścieżki/szlaki. Obserwując zmiany na OSM w okolicach Lublina widziałem wiele razy dodanie tagu horse=yes na drogach publicznych - edytor przeglądarkowy to dodaje z automatu?

A ten znak to nadgorliwość z jednej (bo z definicji po lesie pojazdami silnikowymi nie wolno się poruszać), a niedopatrzenie z drugiej strony, bo rowerami akurat można.

Hm, widzę że jednoznacznie podchodzicie do tego problemu… Właściwie trudno mi się nie zgodzić.
Droga leśna z tego co ja wiem nie jest drogą publiczną tylko wewnętrzną odpowiedniego leśnictwa. Ale to już lepiej jakby się wypowiedziały osoby, które mają pojęcie o lasach. Zresztą, nie jest to istotne w tej kwestii.

Dla leśników wolę dawać forestry=yes zamiast vehicle=private.

Zgłosiłem tę sprawę lokalnie, żeby dołożyli tabliczkę t-22.

Dzięki za interwencję w sprawie. Co do dostępu, to zauważyłem access=forestry, więc myślę, że to jest odpowiedni atrybut dla dróg leśnych.

access=forestry oznacza “Only for forestry traffic” - czyli zakaz ruchu pieszego.

vehicle=forestry byłoby lepsze jak ktoś już chce tego forestry użyć, ewentualnie access=forestry + foot=yes.

A co do tego czy to droga publiczna - albo ten znak jest ważny i działa na rowery albo jest nieważny i kompletnie nie działa. Nie jestem pewien która wersja tu jest odpowiednia.

Przepisy dotyczące tematu wątku są dość zagmatwane i przechodzą przez kilka różnych ustaw. Wg mnie (IANAL) to jest mniej więcej tak:
Drogi leśne są drogami wewnętrznymi. Znaki drogowe ustawione na drogach wewnętrznych są obowiązujące, naruszenie ich grozi mandatem. Te znaki ustawia właściciel terenu i ma obowiązek ustawiać je zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (też mu grozi grzywna, jeżeli zrobi to nieprawidłowo).

Ponadto lasy państwowe są udostępnione dla ludności. Jak nie ma żadnych znaków zakazu, to można wejść pieszo lub wjechać rowerem, wykluczone są pojazdy z silnikiem i zaprzęgi. Jazda konna jest dozwolona tylko na drogach wyznaczonych przez nadleśniczego.

Znak zakazu ruchu (B-1) na leśnej drodze niemal nie występuje w zestawie tabliczką T-22 dopuszczającą ruch rowerowy. Widziałem takie zestawy w parkach narodowych gdzie jest dużo szlaków i duży ruch turystyczny. W zwykłym lesie nie uświadczysz. Jednocześnie ogólne przepisy o lasach dopuszczają ruch rowerowy niemal na całym obszarze. Stąd pewnie:

a znaki zakazu ruchu są tylko po to aby przypomnieć ludziom to ograniczenie w miejscach, gdzie jest duże zaludnienie a mało lasów więc łamiących prawo byłoby dużo. Jeśli na drodze są jeszcze znaki szlaku rowerowego to zakładam się o cokolwiek, że ruch rowerowy jest tam dopuszczony a oznakowanie jest niepełne.

To raczej jest “zakaz ruchu rowerowego nie jest egzekwowany dopóki policja/straż miejska nie potrzebuje pilnie poprawić statystyk wystawionych mandatów”. Obojętnie jaką intencję mieli stawiający znak leśnicy to jego znaczenie określają przepisy a nie intencje stawiających.

Podobnie jest z zestawem “uwaga próg spowalniający” + ograniczenie prędkości, kombinacja ta obowiązuje do następnego skrzyżowania odwołującego zmiany dopuszczalnej prędkości (i z tego co wiem tak jest zaznaczane w OSM), nie tylko na samym progu (jak wydaje się niektórym drogowcom).

Dorzuciłem to na wiki:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#Drogi_le.C5.9Bne

Dla dróg leśnych udostępnionych do ruchu kołowego - proponuję explicite dodać vehicle=yes, jako wyraźne zaznaczenie, że taki znak przy tej drodze jest.

Poprawiłem ta propozycję tagowania, nie dawała ona sobie rady z rowerami.

Słusznie, dzięki.

Drogi leśne nie sa drogami publicznymi , stanowią drogi zakładowe, przeznaczone dla celów prowadzenia gospodarki leśnej. Nie są dostępne dla ruchu publicznego.

Z tego oraz z :
http://www.szczecin.lasy.gov.pl/web/klodawa/37854

Z czego wynika, że generalnie lasem drogami wyznaczonymi można jeździć rowerem, a leśnicy niedbale znakują leśne drogi .

A po czym mam poznać, czy coś jest drogą leśną (czyli z zakazem) czy publiczną? Po nawierzchni? Mamy taką sytuację - jest droga polna (nieutwardzona) i wchodzi ona do lasu. Mogę nią jechać samochodem dalej czy nie?

edit wyżej - to moje zdanie wyzej dotyczy oczywiscie tematu tego topica, czyli jazdy rowerem po lesie.

Nie odpowiem na 100% poprawnie na tak postawione pytanie bo zależy to od sytuacji, ale jeśli droga prowadzi do lasu to wjechać nie można Mogę dać cytaty jak interpretować podobne sytuacje - chodzi zwłaszcza o to co to jest las i w związku z tym droga leśna w jego obrębie.
Najlepsze wyjaśnienie jakie znalazłem to:

Czyli do lasu pojazdem silnikowym nie wolno wjechać, jeśli ktoś ma wątpliwości czy to las to lepiej nie wjeżdżać, chyba że będzie to oznakowana droga.

W ustawie o lasach sformułowano to w sposób jednoznaczny:

Jeśli jest to droga publiczna, owszem.

A skąd mam to wiedzieć stojąc przed ścianą lasu?? Mam sobie odpalić geoportal, zobaczyć nr działki i zadzwonić do UG pytając czy droga leżąca w obrębie tej działki jest publiczna?

Nie wiem czy jest to ogólnie stosowana zasada, ale zauważyłem że w mojej okolicy drogi leśne dopuszczone do ruchu mają tablice kierunkowe z nazwą miejscowości i odległością do niej.

o coś takiego https://www.google.pl/maps/@54.342653,17.943039,3a,75y,101.91h,78.46t/data=!3m4!1e1!3m2!1s8oxqlW0nBzdfgy8O0gg9_w!2e0?hl=pl