Ostatnio stwierdziłem, że przydałaby mi się papierowa mapa do sporządzania notatek w terenie podczas zbierania śladów. Niestety nie znalazłem żadnego przyjaznego dla drukarek stylu OSM (nie, stamenowy Toner nie jest przyjazny, przynajmniej nie w rejonach z dużą ilością wody). Musiałem więc sobie sam poradzić grzebiąc w Maperitive (nawiasem mówiąc całkiem fajny program, gdyby tylko nie wymagał tego potworka Mono…).
Na poziomie 15 (wg mnie optymalnym pod względem szczegółowości i ilości zużytego papieru) prezentuje się on następująco:
Poziomy 13-16: http://imgur.com/a/OO7nX
Jakieś poprawki pewnie jeszcze by się przydały, ale z grubsza wydaje mi się, że jest gotowy.
Piknie! Choć można by porównać to ze stylem, w którym secondary/primary byłyby nieco szersze niż pozostałe?
Idealnie byłby sądzę, mieć primary najszersze i residential/unclassified najcieńsze z tertiary i secondary pomiędzy, odpowiednio też różnicując.
Z primary, secondary itd. spróbuję pokombinować, ale drogi przy różnych skalach to mały ból głowy. Na razie są dwie grupy — primary+secondary+tertiary oraz service+unclassified+residential.
Dodałem kilka zmian, z których najważniejsza jest dodanie natural/man_made=peak:
Postanowiłem też wyróżnić track+tracktype=grade1 od pozostałych tracków… i nie mogę się zdecydować na wzór — pogrubiony:
czy podwójny przerywany:
Ponadto doczytałem o możliwości użycia tekstur i pewnie niedługo zacznę dłubać przy v2 z „bardziej realistyczną” wodą, lasem, trawą itp. (przy czym zostawię v1 z wbudowanymi „szlaczkami”).
Dotychczas znalezione błędy: natural=wood powinien być rysowany jak landuse=forest, ale z uporem godnym lepszej sprawy nie chce się rysować w ogóle. Ponadto rzeka przepływająca przez jezioro niby powinna się renderować pod nim, a nie nad, ale również ma inne plany. Jakby ktoś z doświadczeniem przy Maperitive wiedział dlaczego tak się dzieje, byłbym wdzięczny za wskazówkę.
Czy ten las który nie chce się pokazywać nie jest czasem relacją? W jaki sposób pobierasz dane do wyświetlenia? Obstawiam że nie pobiera się cały multipolygon.
a nie lepiej grade przy tracku rozróżniać w ten sposób, że drogi lepszej jakości mają linie gęściej a gorszej jakości rzadziej (chyba w normalnych mapach topo tak jest)? Jeżeli wszystkie tracki zrobisz podwójną przerywaną to pojedyncza zostanie Ci wolna na highway=path - a grubością pojedynczej przerywanej rozróżnisz path od footway ;).
Ja bym jeszcze renderował osobno drogi z surface=unpaved - przy mapowaniu taka informacja się przydaje, bo często trafiam na sytuację że w bazie jest informacja, że droga jest kiepskiej nawierzchni a np. kilka miesięcy wcześniej gmina położyła nowy asfalt - a takie niezgodności mają ogromny wpływ na routing :). W drugą stronę też tak jest - niby highway=residential a samochodem strach jechać (a na track się nie kwalifikuje).
jako ciekawostkę wkleję regułki, które przy kompilacji map garminowych wykrywają, czy droga jest kiepskiej jakości (uwzględnia się to w routingu):
Podczas testów w Maperitive, przez Download Map Data (Overpass API). Możliwe, że jak mówisz nie pobiera się cały multipolygon.
Normalnie przy generowaniu mapy interesującego mnie obszaru pobieram *.osm przez Overpass wybierając obszar na osm.org.
Edycja 2: inaczej spróbuję — wszystkie tracki pogrubię jak grade1 (aby się odróżniały od ścieżek itd.) i porobię różne style linii dla różnych typów tracków. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Wątpię byś miał ochotę na zabawę z gitem (choć miałoby to sens gdyby się pojawiły jakieś ikonki czy inne dodatkowe pliki), ale http://gist.github.com/ jest proste w obsłudze i to chyba dużo lepsze miejscem na wklejki które są zmieniane i ulepszane.
A mtb:scale=* nie jest doskonałe, mtb:scale = 0- może pojawić się na czymś będącym normalną drogą.
IMHO wystarczy tracki podzielić na dwie klasy (lepsze/gorsze), żeby nie wprowadzać zamieszania.
Ja bym dał:
dash dla tracków lepszych (grade 1-2)
dashlong dla tracków gorszych (reszta)
dot dla path i footway (można grubością rozróżniać)
dash10to2 dla dróg rowerowych
każda mapa jest pewnym uproszczeniem rzeczywistości - a czarno-biała wymaga sporej gimnastyki :). Moim zdaniem dla czytelności warto uprościć sporo rzeczy - tak, aby na pierwszy rzut oka było widać czy mapa zgadza się z terenem a nie czy track jest grade5 czy grade6 ;).
z bardziej egzotycznych których w Polsce są pojedyncze egzemplarze
bridleway (path ??)
raceway (highway2 ??)
Może by też pokazywać linie wysokiego/niskiego napięcia? Są to doskonałe punkty orientacyjne (power=line na liniach i power=tower na punktach dla wysokiego napięcia, power=minor_line i power=pole dla niskiego).